Προς το περιεχόμενο

Romantic Idea - Geodimitri


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!  :)

 

Εδώ και μερικές ημέρες τριγύριζε στο μυαλό μου μια ιδέα για το ρυθμικό μέρος ενός μελλοντικού instrumental κομματιού, την οποία αξιώθηκα να γράψω σήμερα γιατί θα την ξεχνούσα στο τέλος.

 

Σκοπός μου είναι να γράψω πάνω σε αυτό το ρυθμικό ένα σόλο χρησιμοποιώντας αποκλειστικά την ΝΤΟ ματζόρε κλίμακα εκτός από το σημείο στη μέση του κομματιού που παίζω αυξημένες ενάτες (add9) όπου θα χρησιμοποιήσω την ΛΑ μινόρε κλίμακα.

Το ερώτημά μου εδώ είναι αν ο συλλογισμός μου είναι σωστός ή αν δεν ταιριάζουν οι κλίμακες αυτές πάνω στο ρυθμικό. Οποιαδήποτε συμβουλή και πρόταση θα ήταν καλοδεχούμενη.  :)

 

Επίσης επειδή δεν κατέχω καθόλου από ντραμς, δεν μου είναι δυνατό να προγραμματίσω τα μέρη που θα παίζουν τα ντραμς στο DAW μου. Γι' αυτό και θα παρακαλούσα όποιον έχει χρόνο και θέλει να ασχοληθεί με το κομμάτι μου, να γράψει ένα drum part το οποίο θα ταίριαζε με το κομμάτι. Το μέτρο είναι 6/8 και η ταχύτητα 74 bpm (έτσι είναι ηχογραφημένο με μετρονόμο).

 

Μπάσο σκέφτομαι να γράψω σε κάποια φάση αλλά και πάλι εάν κάποιος θέλει να συνεισφέρει, κάθε ιδέα είναι απολύτως ευπρόσδεκτη.

 

Όποιος επιθυμεί να ασχοληθεί με το κομμάτι (ντραμς, μπάσο) μπορεί να το κατεβάσει από τον παρακάτω σύνδεσμο.

 

Επίσης να πω ότι θα ξαναγράψω την κιθάρα καθότι έκανα μερικά λάθη που δεν θα έπρεπε, αλλά θα ήταν πολύ ωραίο να το κάνω ακολουθώντας κάποιο drum part παρά τον μετρονόμο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν ή απλά ακούσουν την ιδέα μου. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία και σχόλιο.  :)

 

https://soundcloud.com/geodimitri/romantic-idea-rhythmic-part

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Geodimitri,πρώτα απ' όλα μου είσαι πολύ συμπαθής :)  όχι όμως γιατί λες σ' όλους καλά λόγια, αλλά γιατί πάντα ασκείς κριτική σωστή και πάντα καλοπροαίρετη.

Αυτό σε τιμάει ιδιαιτέρως.Τώρα στο κομμάτι σου:δεν στέκομαι σε παικτικές ατέλειες πφφφφ, :) το σημαντικότερο είναι ότι το ''θέμα'' που εμπνεύστηκες δείχνει τις Satriaνικές επιρροές σου και ότι δεν μιμείσαι τον Satriani, αλλά μέσω των επιρροών σου περνάς το προσωπικό σου παίξιμο.

Τώρα δεν είμαι και φωστήρας στις νότες αλλά η ντο ματζόρε και η λα μινόρε έχουν συγγενικές νότες(relatives) εκτός από μια αυξημένη και μια ελαττωμένη που καθοριζουν το μινόρε και το μαντζόρε,αν θέλεις όμως την γνώμη μου μόνο σαν έμπειρου παίκτη(Από το 1978) γ.μησε τις νότες και παίξε ελεύθερα,παίξε ότι ηχεί καλά στα αυτιά σου, ακολούθησε το ένστικτο σου και ας κάνεις και λάθος μη μασάς ;D.

 

ΥΓ.Sorry για την φλυαρία. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημερα φιλε μου,

 

Πολυ ωραιο και πολλα υποσχομενο το τεμαχιο. Δυο πραγματα μονο...το δευτερο ακορντο ειναι

C7, εχει δηλαδη Bb και αρα θα εχεις ενα θεματακι εκει αν παραμεινεις στην C major. Επισης, πολυ ωραιο το περασμα με τα add9, που ετσι λεγονται.  :) Το αυξημενης 9ης ειναι αλλο πραγμα, σκεψου το πρωτο ακκορντο του Purple Haze, ας πουμε.

 

Καλη επιτυχια με το κομματι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαριόμουν και μ'άρεσε το τραγούδι σου και έφτιαξα αυτό... στο απλοποίησα  λιγάκι αλλά άμα σ'αρέσει πες μου να το κάνω διορθώσω τα λάθη που έκανα και να στο ξαναστείλω  κάποια στιγμή  :)

geodim.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotiroubas, Pipityri και INSECT σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και που μπήκατε στον κόπο να ασχοληθείτε με το κομμάτι μου.  :)

 

@ sotiroubas

Όντως είναι μεγάλη μου επιρροή ο Satriani. Χαίρομαι όμως που βλέπεις ότι δεν αντιγράφω αλλά βγάζω αυτήν μου την επιρροή με το προσωπικό μου στυλ. Είναι πολύ σημαντικό το να "συλλέγεις" φράσεις που σου αρέσουν, να τις κάνεις κτήμα σου και να μπορείς εν συνεχεία να τις ενσωματώσεις στον τρόπο παιξίματός σου.

 

@ pipityri

Λίγο που προσπάθησα να αυτοσχεδιάσω, κάτι τέτοιο διαπίστωσα κι εγώ στο σημείο με την C7. Τι θα ταίριαζε πιστεύεις στο συγκεκριμένο σημείο;

 

@ INSECT

Έχεις πμ!  ;)

 

Edit:Να ευχαριστήσω εκ βάθους καρδίας τον Γιώργο (longshadow) για την πολύτιμη συμβολή του στο κομμάτι προγραμματίζοντάς μου τα ντραμς. Μόλις τελειώσω και με το μπάσο, θα ανεβάσω ολοκληρωμένο όλο το ρυθμικό μέρος του κομματιού.

Γιώργο και πάλι χίλια ευχαριστώ!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

@ pipityri

Λίγο που προσπάθησα να αυτοσχεδιάσω, κάτι τέτοιο διαπίστωσα κι εγώ στο σημείο με την C7. Τι θα ταίριαζε πιστεύεις στο συγκεκριμένο σημείο;

 

Η πρωτη επιλογη, που πιθανολογω πως θα ταιριαζει και περισσοτερο με το στυλ σου, ειναι να παιξεις C mixolydian, δηλαδη CDEFGABb. Ειναι ιδια με την C major, αλλα το B εχει γινει Bb.Η μητρικη ματζορε σκαλα της C mixolydian ειναι η F major, δηλαδη του ακορντου που η C7 θελει

να λυθει-και τελικα λυνεται.

Περα απο αυτο, επειδη αυτου του τυπου τα ακορντα, δηλαδη ματζορε με μικρη εβδομη που λυνονται μια 4η πανω(C-F) μπορουν να σηκωσουν τις περισσοτερες προεκτασεις και αλλειωσεις, εχουν και τις περισσοτερες επιλογες για σκαλες, ειδικα αν μιλαμε για πιο jazz/fusion παιξιματα...

 

Υπαρχουν και διαφορα ωραια να κανεις με πεντατονικες... :)

 

Φιλε, συγγνωμη αν σε ζαλιζω με πραγματα που ηδη γνωριζεις. Ειμαι καινουριος εδω, τωρα

μαθαινω προσωπα και πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη επιλογη, που πιθανολογω πως θα ταιριαζει και περισσοτερο με το στυλ σου, ειναι να παιξεις C mixolydian, δηλαδη CDEFGABb. Ειναι ιδια με την C major, αλλα το B εχει γινει Bb.Η μητρικη ματζορε σκαλα της C mixolydian ειναι η F major, δηλαδη του ακορντου που η C7 θελει

να λυθει-και τελικα λυνεται.

Περα απο αυτο, επειδη αυτου του τυπου τα ακορντα, δηλαδη ματζορε με μικρη εβδομη που λυνονται μια 4η πανω(C-F) μπορουν να σηκωσουν τις περισσοτερες προεκτασεις και αλλειωσεις, εχουν και τις περισσοτερες επιλογες για σκαλες, ειδικα αν μιλαμε για πιο jazz/fusion παιξιματα...

 

Υπαρχουν και διαφορα ωραια να κανεις με πεντατονικες... :)

 

Φιλε, συγγνωμη αν σε ζαλιζω με πραγματα που ηδη γνωριζεις. Ειμαι καινουριος εδω, τωρα

μαθαινω προσωπα και πραγματα!

Φίλε μου δεν με ζαλίζεις καθόλου!

Δεν γνωρίζω τι ταιριάζει που και πολύ καλά κάνεις και μου τα λες. Θα τα λάβω υπόψιν όταν αρχίσω να ασχολούμαι με το σόλο.

 

Χίλια ευχαριστώ!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω το θέμα βάζοντας το ρυθμικό μέρος μαζί με τα ντραμς που μου προγραμμάτισε ο longshadow.

 

Αν έχετε κάποιες συμβουλές είτε για το παίξιμο είτε για τη μίξη παρακαλώ να μου πείτε.  :)

Ξαναέγραψα την κιθάρα χρησιμοποιώντας αυτή τη φορά πένα και νομίζω ότι μου άρεσε περισσότερο το αποτέλεσμα.

 

Περιμένω τις απόψεις σας!  :)

 

https://app.box.com/s/agiypzonv4naw50ck2wr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σ΄όσα είπε ο pipityri,μιας κι δεν μας είπες από την αρχή τι συγχορδίες παίζεις από τα ''συμφραζόμενα'' όμως βγήκε κάποιο συμπέρασμα.

 

Τώρα μια και μπήκες στην διαδικασία ανάλυσης των νοτών,μπορώ να σου προτείνω σαν ιδέα και την σολ μαντζόρε  mixolydian,με μια διαφορά όμως θα παίξεις εναλλάσοντας και λα μινόρε πεντατονική και εκεί που παίζεις την εβδόμη λα δίεση η σι μπεμόλ η όπως αλλιώς θέλεις,εγώ θα έπαιζα μια χρωματική στην:σι χορδή πέμπτο διάστημα δηλαδή ,μι , ρε ,δίεση ρε. σολ χορδή:πέμπτο διάστημα, ντο, ντο ύφεση, λα δίεση, λα κλείνεις.

 

Αυτό όμως μονοκόματα με μια για να φανεί η χρωματική από μι θα πας κάπως σαν να πηγαίνεις πίσω σε λα,αυτό όμως αν θα πας για fusion εκτός κι αν θες να κινηθείς Satrιανικά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά Sotirouba για τις συμβουλές!

 

Για όσους ενδιαφέρονται, τα ακόρντα είναι τα εξής:

Cmaj7 - C7 - Dmin7 - G x4

Am7 - Dmin7 - G - G

 

Cmaj7 - C7 - Dmin7 - G x4

Am7 - Dmin7 - G - G

 

Amadd9 - Cadd9 - Gadd9 - Fadd9 x3

Amadd9 - Cadd9 - Gadd9 - Fadd9 - Amadd9

 

Cmaj7 - C7 - Dmin7 - G x4

Am7 - Dmin7 - G - G

 

Cmaj7 - C7 - Dmin7 - G x4

Am7 - Dmin7 - G - G x2

 

Edit: Να ενημερώσω ότι κατέβασα το αρχείο, λόγω λάθους στο συντονισμό κιθάρας - ντραμς. Θα το ανεβάσω σε λίγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου