Προς το περιεχόμενο

Μια βοήθεια.......


samy paraga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος δύναται καθότι δεν γνωρίζω από θεωρία ρυθμών- μουσική και προγραμματισμό ψηφιακών τουμπάνων.

Θα ήθελα να μου γράψει κάποιος αν ημπορεί ένα δεκάλεπτο ψηφιακών-ή και φυσικών- κρουστών, επάνω στο πιο κάτω άσθμα, μαζί με τις ρυθμικές-χρονικές αλλαγές του.

 

Όσο το δυνατό μεγαλύτερη πιστότητα στον ήχο είναι επιθυμητή. Θα προτιμούσα και εφόσον είναι εφικτό, να υπάρχουν ξεχωριστά τρακ για ντέφι και κρουστά, καθώς επίσης ξεχωριστό κανάλι με μετρονόμο και καθορισμός μέτρου, ταχύτητας.

 

Δεν πρόκειται να διασκευάσω το συγκεκριμένο τραγούδι, απλά θέλω να χρησιμοποιήσω το τέμπο και τα κρουστά του.

Ευχαριστώ όσους προσπαθήσουν  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ηπειρώτικο στα 3 είναι ο ρυθμός, αλλά το original έχει μόνο ντέφι μέσα οπότε πρέπει να βρεις κάποιο wave loop που να έχει μόνο το ντέφι εάν το θες κοντά στο γνήσιο, εκτός και αν κάτσει κάποιος και σου γράψει 8-16 μέτρα λούπα.

 

έχω κάποια wave loops ελληνικών ρυθμών αλλά δυστυχώς δεν έχω το συγκεκριμένο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηπειρώτικο στα 3 είναι ο ρυθμός, αλλά το original έχει μόνο ντέφι μέσα οπότε πρέπει να βρεις κάποιο wave loop που να έχει μόνο το ντέφι εάν το θες κοντά στο γνήσιο, εκτός και αν κάτσει κάποιος και σου γράψει 8-16 μέτρα λούπα.

 

έχω κάποια wave loops ελληνικών ρυθμών αλλά δυστυχώς δεν έχω το συγκεκριμένο.

 

Δεν ειναι στα τρια φιλος.... στα τρια ειναι το γνωστο βαλς

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδήμων περί τα μουσικά, απλά υποθέτω πως παίζει και το δέρμα του ντεφιού, αλλά και κάποιο άλλο κρουστό.............και δεν είναι καμιά σπουδαία-κατά τη γνώμη μου εκτέλεση, έχει μέχρι και πλήκτρα μέσα ;D-απλά το θέλω σαν βάση.

Αν μπορεί κάποιος να το βγάλει με όσο το δυνατόν περισσότερα τρακ-ώστε να μπορώ να επέμβω στον ήχο τους χωριστά- θα του ήμουν ευγνώμων.

 

Δεν ξέρω τι σημαίνει ''Ηπειρώτικο στα 3'' δεν μου λέει κάτι  ::) ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον και αν έχεις το γνήσιο και μπορείς δώστο σαν ηχητικό και θα μου απλοποιήσεις τη ζωή, γιατί μετά ,όπου και όπως θέλω εγώ θα μπορώ να προσθέσω το ντέφι δια χειρός :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι στα τρια φιλος.... στα τρια ειναι το γνωστο βαλς

 

 

Όπως είπα και πριν, δεν γνωρίζω θεωρία γρι, ακουστικά με φαίνεται να έχεις δίκιο, απλά θα επιθυμούσα να μη γίνει χάβρα το θέμα με εκατέρωθεν διαξιφισμούς.

Δεκτές όσες των απόψεων, μα προσωπικά με νοιάζει πιο πολύ, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και όχι να αρχίσουμε λεκτικές αντιπαραθέσεις ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν, δεν γνωρίζω θεωρία γρι, ακουστικά με φαίνεται να έχεις δίκιο, απλά θα επιθυμούσα να μη γίνει χάβρα το θέμα με εκατέρωθεν διαξιφισμούς.

Δεκτές όσες των απόψεων, μα προσωπικά με νοιάζει πιο πολύ, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και όχι να αρχίσουμε λεκτικές αντιπαραθέσεις ;D ;D ;D

 

Δεν ειναι αντιπαραθεση φιλε, προς θεου... :)

Αν ευκαιρησω αυτες τις μερες θα θα στο γραψω (και) εγω.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωγωνισια τα λεγανε στο χωριο μου αυτα τα τραγουδια και παιζεται μονο με Ηπειρωτικο ντεφι ως κρουστο. (που να ακουσεις και μπερατι με γυρισματα πωγωνισια, τσακιστο, βαρυ ρεμπάπ πωγωνισιο, "Πεπελη", "Παρακαλαμο".)

Τα υπολοιπα οργανα: κλαρινο , βιολι, λαουτο. (καμια σχεση με τα μπασοκιθαρα, τα αρμονια και τα κλαρινα με το εκο στο 1000)

 

 

 

 

Ο πιο μαγκικος χορος και η πιο μαγκικη μουσικη του κοσμου.

Πωγωνισιος στρωτος, βαρυς, να μη κουνιεται φυλλο, "Πεπελη".

Βγαινεις απο το σωμα και πετας.

 

Δωσε Σαμι.

Να ζησει η Ηπειρος ωρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάιρους  ;D Δέλτα, ευχαριστώ για τα κατατοπιστικά οβίνδεα, συγχαρητήρια για τη καταγωγή σου, υπέροχα μέρη, υπέροχη μουσική.

Ακούω χρόνια, αλλά όχι συστηματικά,  ο ρυθμός τους μου έχει κάτσει στο μυαλό και είναι η μόνη μουσική που ανέχονται τ' αυτιά μου όταν είμαι στο βουνό. Αυτό και τα επίσης ηπειρώτικα μοιρολόγια.

Ήδη ο άνθρωπας με τη μοναδική λάμψη προσεφέρθει να με φτιάξει του τρακ ;D, οπότε μην μπείτε στο κόπο όσοι ευγενώς είχατε τη πρόθεση.

 

Πριν λίγες ημέρες καθώς επέστρεφα στα πάτρια νύχτα, μόνος στο κατάστρωμα έπιασα να τραγουδάω ένα δικής μου κατασκευής  :) Πωγωνίσο, αλλά ο βλάκας δεν μου έκοψε να το γράψω στη βιντεοκάμερα και έχασα τα πάντα, στίχους και μουσική τα ξέχασα όλα  :'(

 

Ένα απ τ' αγαπημένα μου .

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου