Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για την αγορά μεταχειρισμένων οργάνων


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

ήθελα να ακούσω απόψεις για την αγορά μεταχειρισμένων οργάνων.Δηλαδή,πώς βλέπετε την αγορά ενός μεταχειρισμένου;Πουλάτε με ευκολία κάποια μεταχειρισμένη κιθάρα,ενισχυτή κλπ. έστω και σε χαμηλή τιμή;Τι τιμές πιστέυετε ότι είναι καλές σαν ποσοστό της αρχικής τιμής;Παίζει ρόλο τελικά η μάρκα,π.χ. μια fender πωλείται πολύ ευκολότερα από μία godin;Αν έχετε βάλει ποτέ αγγελία έστω και χωρίς τιμή,έχετε λάβει αρκετά τηλεφωνήματα ή πουλάτε ευκολότερα σε γνωστούς;

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι πιστεύω από προσωπική εμπειρία-πούλησα όλα μου τα μηχανήματα,2 ενισχυτές,μια πεταλιέρα κ μια ηλ.κιθάρα με αρκετή δυσκολία-ότι και στην αγορά μεταχειρισμένων υπάρχει σχετική κρίση-μπορεί να κάνω και λάθος.

Αυτά,για πείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά ότι αγοροπωλησίες έχω κάνει είναι με φίλους

γιατί γνωρίζουμε ο ένας τα πράγματα του άλλου και υπάρχει

εμπιστοσύνη.

 

Όχι ότι σώνει και καλά θα είναι "μούφα" το μεταχειρισμένο

προϊόν απο κάποιον άγνωστο αλλά και μόνο η ιδέα...

Παραδέχομαι ότι αυτό μπορεί να είναι και λίγο κομπλεξικό

αλλά τι να κάνουμε...

 

Την κιθάρα μου (gibson les paul gothic)

όμως την πήρα αναγκαστικά απο το e-bay γιατί δεν έβγαινε πια.

Την πλήρωσα 600 ευρώ (υπήρχαν και πολύ φθηνότερες)

και είναι σαν καινούργια (ευτυχώς).

 

Ρίσκαρα και πιστεύω ότι δεν έχασα, αλλά πολύ δύσκολα

θα το ξαναέκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ μέχρι στιγμής τα πάντα που έχω αγοράσει από μουσικό εξοπλισμό είναι από 2ο χέρι, και όλα σε άριστη κατάσταση, σαν καινούρια. (Τι να κάνουμε, tight budget !) Υπάρχουν πολλές καλές ευκαιρίες αρκεί να το ψάχνεις πάντα και να μην αγοράζεις γουρούνι στο σακί, και φυσικά γλυτώνεις αρκετά χρήματα !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια πράγματα που διατηρούν (εν μέρη) την αξία τους με τον χρόνο, κάποια (ελάχιστα) που κερδίζουν αξία και κάποια που χάνουν.

 

Αυτά που χάνουν είναι ό,τι έχει να κάνει με ηλεκτρονικά. Η δική μου θέση είναι ότι από τη στιγμή που είναι μεταχειρισμένα μία λογική τιμή είναι η μισή από την τιμή που κάνουν. Όχι την μέγιστη προτεινόμενη, αλλά την πραγματική. Όταν ένα μηχάνημα έχει τιμή 1000 Ευρώ αλλά είναι πάγια πολιτική της εταιρείας που το έχει να κάνει έκπτωση 20%, μου φαίνεται πονηρό το να μου το πουλάει κάποιος λέγοντας μου ότι "ξέρεις πόσο κάνει αυτό; 1000 Ευρώ" ενώ κανονικά πωλείται 800. Θα περίμενα λοιπόν μία τιμή γύρω στα 400 Ευρώ.

 

Αυτά που ίσως να κερδίζουν λόγω παλαιότητας είναι τα όργανα που έχουν ξύλα, και πάλι θέλει πολύ προσοχή για να αξιολογήσει κάποιος αν ο χρόνος και η χρήση έχουν κάνει καλό ή κακό σε ένα ξύλο. Π.χ. δεν ισχύει κανένας κανόνας που λέει ότι οι παλιές κιθάρες είναι πιο ακριβές by default.

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. Τελικά το παραπάνω link είναι κουτσουρεμένο οπότε λέει λίγα. Εδώ έχει καλύτερο υλικό για την συζήτηση: Tama rockstar (δεν είναι μόνο για drumms), από το οποίο αντιγράφω:

Γενικά σε όλον τον κόσμο θεωρείται πολύ τυχερός όποιος καταφέρει να πουλήσει ένα μεταχειρισμένο μουσικό όργανο στο 50% της αρχικής του αξιας' date='μονο στην Ελλάδα παρατηρείται το φαινόμενο να περιμένει κάποιος να πάρει πίσω το κεφάλαιο του ;)[/quote']
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χωρις να θελω να το παιξω αυθεντια να πω πως ως ιδιαιτερα εμπειρος πωλητησ στο ebay το θεωρο ιδιαιτερα αστειο οταν βλεπω τιμες μεταχειρεισμενων κοντα στις retail. Ο ελληνας εχει το κολλημα του με το καθε αντικειμενο που αγοραζει και σκεφτεται με "sorry" αστειο τροπο καμια φορα οτι "...εγω εδωσα τοσα αρα θελω τοσα" η οτι " ...το ταδε εχει τοσο αρα μπορω να ωγαλω τοσα". Οτιδηποτε αγοραζουμε απο δευτερο χερι δεν σημαινει οτι μπαινει στην κατηγορια "μεταχειρισμενο = χαλασμενο". αν καποιος θελει να αγορασει ενα fender twin δευτερο χερι και δεν κοιταξει τισ λαμπες ασ πουμε ειναι αξιος της τυχης του. Το θεμα ειναι οτι τα μηχανηματα ειναι μονο τετοια μηχανηματα. και ο λογος που τα παιρνουμε ειναι για να τα χρησιμοποιουμε. Αν ενα δεν χρειαζεται πλεον το πουλαμε. Βλέπω πολλους να γινονται συλλεκτες παρα μουσικοι που φυσικα ειναι και αυτο αποδεκτο ετσι...anyway τισ προαλλεσ καποιος πουλουσε το Crumar Stratus εδω στην γελεια τιμη των 400 ευρω. Εχω ηδη ενα που αγορασα για 200. Και δεν πανε για παραπανω -ασχετα αν ειναι ενα πολτ ωραιο αναλογικο synth-. το μονο που θελω να προσθεσω ειναι μην φοβαστε να αγοραζετε απο το ebay. Το οτι γινονται κομπινεσ γινονται ( εχω πεσει θυμα κι εγω) αλλα αν ρωτατε και ριχνετε καμια ματια και στα forums θα ειστε μια χαρα.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πουλήσει αρκετα πράγματα στην μισή τιμή απο την πραγματική (οχι του καταλόγου) σε άγνωστους ανθρώπους. Απλώς όταν δηλώσω την αρχική τιμή την βάζω λίγο παραπάνω έτσι ώστε να κάνω καποια εκπτωση, κάτι που ο κάθε υποψήφιος αγοραστής περιμένει στο παζάρι. Θα ήθελα πολύ να μην το έκανα έτσι αλλα στην Ελλάδα είναι αναμενόμενο.

 

Ολα τα πράγματα που πούλησα ήταν σε άριστη κατάσταση με τα manual και τα κουτιά τους.

 

Δυστυχώς φαίνεται οτι οι περισσότεροι Ελληνες θεωρούν όλους τους άλλους ηλίθιους και προσπαθούν να πουλήσουν κάτι μεταχειρισμένο σε τιμή καινούργιου. Το ίδιο κάνουν και τα περισσότερα μαγαζιά που σου πουλάνε καινούργιο κάτι που το έχουν βγάλει απο το κουτί του και το έχουν στην έκθεση, ένας θεός ξέρει ποσο καιρό ή αν το έχει πάρει και κανείς γνωστός για "δοκιμή".

 

Μετα φταίω εγω αν θέλω να αγοράζω απο τον Θωμά ... :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, υπάρχει και ένα άλλο θέμα. Για παράδειγμα αν κάποιος έχει αγοράσει αυτό που πουλά από το διαδίκτυο ή από Ελλάδα! ¶λλο να έχεις αγοράσει ένα πετάλι MXR από το internet για 100 euro και να το πουλάς 50 και άλλο να το πήρες από Ελλάδα διπλά λεφτά και να το πουλάς 130+ μην ξέροντας ότι έξω έχει λιγότερο από όσο το δίνεις εσύ μεταχειρισμένο!

Συμπέρασμα; Αγοράζοντας κάτι από Ελλάδα δεν έχει και καλή μεταπώληση -εκτός των άλλων-.

Κατά τα άλλα, έχω παρατηρήσει ότι η αγορά των μεταχειρισμένων έχει πέσει παράλληλα με την αγορά των καινούριων προϊόντων. Συνήθως, όταν πουλάω κάτι είναι κατά 90% μεταξύ φίλων που με ξέρουν και με εμπιστεύονται και μπορούν να μου δώσουν τα λεφτά όποτε έχουν χωρίς να μου πρήζουν τα @@ για καλύτερες τιμές.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 4 πράγματα έβγαλα για πούλημα μεσα σε 2 εβδομάδες και πούλησα τα 3, και σε αγνώστους. (¶ντε ας πάρει κάποιος και το sansamp bass DI που έχω βγάλει στο noiz να το κάνω 4 στα 4! :D ). Σε φίλους πούλαω σπάνια γιατί όλοι θέλουν να τα πληρώνουν σε δώσεις και εγώ οταν πουλάω κάτι το κάνω γιατι χρειάζομαι απεγνωσμένα τα λεφτα. Πάντως και στο ebay τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει οτι δεν υπάρχουν πλέον οι ευκαιρίες που υπήρχαν παλιότερα και τα καινούργια προιόντα είναι περισσότερα απο τα μεταχειρησμένα, κατι που δεν ίσχυε 4 χρόνια πριν. ¶σε δε που ειναι ποιο ακριβά από οτι τα βρίσκεις σε online καταστήματα. Πότε δεν βρήκα κατι στο Γερμανικό και Αγγλικό ebay ποιο φθηνά απ'οτι στο thomann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που είπε ο noblues.Το γεγονός ότι κάποιος πήρε από την Ελλάδα και τον έπιασαν κότσο για χίλιους δυό λόγους δεν του δίνει την δυνατότητα να πουλήσει σε αρκετά χαμηλότερη τιμή από αυτή του δικτύου.Επίσης δεν πιστεύω ότι είναι σωστή η σύγκριση με τιμές ebay γιατί οι αμερικάνοι π.χ. αγοράζουν τα πάντα πολύ φθηνότερα ακόμα και από Ευρώπη με αποτέλεσμα να χτυπάνε φοβερές τιμές.Τέλος για μένα καλή τιμή θα ήταν από 30% έως 50% κάτω τις τρέχουσας τιμής αγοράς και όχι της προτεινόμενης.Για αυτό ακριβώς έχω βάλει αγγελία που ζητάω μία terratec DMX 6fire ή μια M-Audio Audiophile 2496 και τα λεφτά που δίνω είναι κατά μέσο όρο 40% φθηνότερα από τις τιμές thomann ή άλλου Ευρωπαϊκού shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου