Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση ήχου σε κάμερα


fdragan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θέλω την βοήθεια σας στο εξής:

Έχω μία κάμερα JVC everio και ένα πυκνωτικό μικρόφωνο Rode NT1a. Θέλω να ηχογραφήσω συνεντεύξεις σε ανοιχτό χώρο (π.χ. στο σύνταγμα).

 

- Με τι προσθήκες θα με εξυπηρετήσει το Rode? (από κάλυψη για noise cancellation π.χ.). Η μήπως δεν κάνει καθόλου μιας και είναι καρδιοειδές και δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται με τον πίσω ήχο.

 

- Πώς λύνω το πρόβλημα του Phantom power?

- Πώς το συνδέω σε υποδοχή jack?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε χρησιμοποιείς ένα δυναμικό (το οποίο μπορείς να κρατάς στο χέρι χωρίς τόσο μεγάλο πρόβλημα κραδασμών) και να παρακάμψεις όλα τα προβλήματα χωρίς πολλές φασαρίες; Δε νομίζω ότι τέτοιου είδους μικρόφωνα κάνουν για τη δουλειά που το θες.

 

Άσε που θα σε βλέπουν από μακριά οι υποψήφιοι συνεντευξιαζόμενοι και θα νομίζουν ότι κρατάς σταυρό και πας να τους ξορκίσεις  ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως θα σε πεδεψει πολυ το ροντ. αν το θες μονο για συνεντεύξεις παρε ενα δυναμικο, ασ ειναι και των 10 ευρω. πιο χρησιμο θα'ναι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση με το Rode να καταφέρεις να κάνεις τη δουλειά που περιγράφεις.

Πάρε ένα φθηνό shotgun. Αλλά βεβαιώσου πρώτα ότι η κάμερα σου εχει όντως mic in, γιατί οι περισσότερες φθηνές κάμερες δεν έχουν.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

παιδιά, θέλω απλά να ... με βιντεοσκοπώ να παίζω αρμόνιο κάποια κομμάτια για να τα ανεβάζω στο youtube, αλλά θα ήθελα ο ήχος να γράφεται εσωτερικά και όχι από την κάμερα γιατί ακούγεται χάλια.

πως θα το κάνω αυτό;

 

Συνδέεται το αρμόνιο κατευθείαν πάνω στην κάμερα;

ή θα το κάνω μέσω laptop;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που προτείνεις βολεύει, να το ηχογραφήσεις στο laptop και στην συνέχεια μπορείς να τα συγχρονήσεις π.χ. στο premiere. Οι περισσότερες φθηνές κάμερες δεν έχουν ξεχωριστή είσοδο μικροφώνου και αν έχουν θα είναι σε mini-jack και όχι σε XLR. Το πρόβλημα του phantom λύνεται με κάτι τέτοιο

 

http://www.thomann.de/gr/millenium_pp2b.htm

 

αν και υπάρχουν αρκετά gun που παίρνουν και μπαταρία

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει έστω ότι το κάνω να γραφτεί ο ήχος στο λαπτοπ με το κατάλληλο πρόγραμμα, και μετά να "παντρέψω" το βίντεο με τον ήχο επίσης με το κατάλληλο πρόγραμμα.

 

Υπάρχει  όμως η δυνατότητα όταν θα γράφει η κάμερα να μη γράφει καθόλου ήχο; γίνεται;

γιατί δεν θέλω να γραφτεί απολύτως τίποτα από εξωτερικό ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα χρειαστείς τον ήχο της κάμερας να τον χρησιμοποιήσεις ως "οδηγό" προκειμένου να συγχρονίσεις  ήχους και εικόνα. Στο τελικό βίντεο δεν θα χρησιμοποιήσεις τον ήχο από την κάμερα μόνο την ηχογράφηση από το laptop.

 

 

τσέκαρε και αυτό το βιντεάκι να δεις πάνω - κάτω πως γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Έχω μια κάμερα παλιά μεν αλλά όχι πολύ χρησιμοποιημένη με κασέτα (mini dv) συγκεκριμένα την JVC GR D320E

 

Παρόλο που χρησιμοποιώ τελείως καινούργια κασέτα και επώνυμη (Sony), παρατηρώ διακοπές στον ήχο και στην εικόνα στο τελικό βίντεο στο ψηφιακό αρχείο δηλαδή που μετατρέπω την αναλογική mini dv κασέτα σε αρχείο video με το windows movie maker.

 

Για παράδειγμα όταν παίξει το βιντεο από ένα τραγούδι που τράβηξα με την κάμερα, ακούγεται μια λέξη (σε κάποιο στίχο) και αμέσως μετά μπορεί να ακουστεί ο ήχος 5 λέξεις μετά. (πηδάει 5 λέξεις δηλαδή, κάνει κενά και στον ήχο και στην εικόνα)

 

Αν παίξω το βιντεο από την κασέτα μέσω της κάμερας δηλαδή στην μικρή της οθόνη (χωρίς να μετατρέψω σε ψηφιακό αρχείο video) οι διακοπές είναι παρα πολλές που σχεδόν δεν ακούς τίποτα. όμως όταν παράγεται το ψηφιακό αρχείο βιντεο οι διακοπές είναι πολύ λιγότερες αλλά παραμένουν ενοχλητικές.

 

Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου