Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση πρόβας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά

Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας σχετικά με την ηχογράφηση της πρόβας μας.

Ο χώρος είναι δικός μας και πρόκειται για ένα δωμάτιο 12 τ.μ. Τα όργανα μια ηλεκτρονική drums yamaha με φυσικά πιατίνια, δύο κιθάρες και φωνή. Όσον αφορά τον υπόλοιπο εξοπλισμό μας, έχουμε μια κονσόλα Yamaha MW-10-c, η μια κιθάρα πεταλιέρα PODHD-400 + Marshall Monster Lead combo 30W, η άλλη κιθάρα POD-UX1+Fender Hot rod III 40W, δύο μικρόφωνα δυναμικά για φωνή και ενισχυτή και δύο πυκνωτικά για τα πιατίνια.

Θα ήθελα να μου πείτε από την εμπειρία σας ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ηχογραφούμε την πρόβα μας.

Ευχαριστώ

Γιώργος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι τετοιο παιζει ...http://www.thomann.de/gr/tascam_dr_07.htm.

παρομοιο εχω χρησιμοποιησει σε λαηβ, σε τζαμ σε οτι φανταστεις με απιθανα αποτελεσματα. Εαν βεβαια θελετε απλα να ακουτε τι παιζετε...αν παμε σε κανονικη εγγραφη με μικροφωνα ανα οργανο και γενικοτερη ηχοληψια πατε σε αλλα επιπεδα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά

Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας σχετικά με την ηχογράφηση της πρόβας μας.

Ο χώρος είναι δικός μας και πρόκειται για ένα δωμάτιο 12 τ.μ. Τα όργανα μια ηλεκτρονική drums yamaha με φυσικά πιατίνια, δύο κιθάρες και φωνή. Όσον αφορά τον υπόλοιπο εξοπλισμό μας, έχουμε μια κονσόλα Yamaha MW-10-c, η μια κιθάρα πεταλιέρα PODHD-400 + Marshall Monster Lead combo 30W, η άλλη κιθάρα POD-UX1+Fender Hot rod III 40W, δύο μικρόφωνα δυναμικά για φωνή και ενισχυτή και δύο πυκνωτικά για τα πιατίνια.

Θα ήθελα να μου πείτε από την εμπειρία σας ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ηχογραφούμε την πρόβα μας.

Ευχαριστώ

Γιώργος

 

Αυτο 
  μονο με τις πεταλιερες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις σας αλλά δυστυχώς δεν με κάλυψαν ακριβώς και για αυτό μάλλον φταίω εγώ γιατί δεν ήμουν πιο συγκεκριμένος.

Η ηχογράφηση γίνεται με laptop και συγκεκριμένα στο cubase που μας ήρθε μαζί με την κονσόλα.

Μέχρι τώρα κάναμε την εγγραφή με τα όργανα καρφί επάνω στην κονσόλα και συνήθως ο ήχος δεν έβγαινε τόσο καλός. Κάποια περίοδο χρησιμοποιούσαμε ακουστικά όπου ο ήχος ακουγόταν πολύ καλός αλλά η εγγραφή δεν ήταν σε αυτά τα επίπεδα.

Πόσο επηρεάζει η ένταση των ποντεσιομέτρων της κονσόλας την απόδοση του ήχου;  Η αλήθεια είναι ότι στις εγγραφές που κάναμε τα όργανα τα είχαμε πολύ χαμηλά περίπου στο 1 με 2.

Μπορεί να επηρεάζει η κονσόλα κατά την ψηφιοποίηση τόσο πολύ τον ήχο και να τον αλλάζει; Και αν ναι υπάρχει κάποιος τρόπος να μειωθεί το πρόβλημα αυτό;

Αν αντί να πέφτουμε καρφί επάνω στην κονσόλα αλλά χρησιμοποιήσουμε ένα μικρόφωνο για τους ενισχυτές στον χώρο και ηχογραφήσουμε με αυτό τον τρόπο είναι καλύτερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου