Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση πρόβας - Tascam DR-05


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

 

Προμηθεύτηκα προσφάτως το http://tascam.com/product/dr-05/ προκειμένου να ηχογραφώ πρόβες με το γκρουπ μου. Το βρίσκω πολύ εύχρηστο και είμια αρκετά ευχαριστημένος από την πρώτη ηχογράφηση, ένα τρακ της οποίας και σας παραθέτω:

 

http://www.box.com/s/ousjiornn3es9ofnpacp

 

Η ερώτησή μου απευθείνεται σε εκείνους που χρησιμοποιούν παρόμοια γραφτήρια καθώς χρειάζομαι την εμπειρία τους. Αυτό που ακούτε αντικατοπτρίζει τις δυνατότητες μιας τέτοιας συσκευής ή γίνεται και πολύ καλύτερα; (ειδικά όσον αφορά τα φωνητικά, ξέρω σίγουρα ότι γίνεται καλύτερα) Τι τοποθέτηση προτείνετε μέσα σε μια μεσαία αίθουσα στούντιο; Άλλες συμβουλές περί της λειτουργίας του εγγραφέα;

 

Να ξεκαθαρίσω ότι προφανώς οι ηχογραφήσεις αυτές είναι αποκλειστικά εσωτερικού ενδιαφέροντος της μπάντας και αποσκοπούν στο να παίρνουμε μια ιδέα για το πού βρισκόμαστε. Δεν περιμένω δηλαδή να βγάλω "ήχο" έτσι. Απλώς ρωτώ με ποιον τρόπο μπορώ να πάρω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου αρέσει να ακούω σούστα από snare να συντονίζεται!

Η πεμπτουσία του live παιξίματος!

Αφού και εγώ καμία φορά παίζω μόνος μου με  αυτό (συντονισμός σούστας)!!! ;D ;D

Το κομμάτι πολύ U2!

Φυσικά όπως εύκολα αντιλαμβάνεσαι δεν απάντησα σε κανένα από τα ερωτήματά σου!  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off-topic κι εγώ σαν τον LK.

Με ενθουσίασε αυτό που άκουσα.Πολλές προοπτικές ακούω,τραγουδιστή με τρομερή χροιά ακούω...keep it up και να ενημερώνεις για ό,τι νεότερο ;)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που εχω και εγω το ιδιο ακριβως μηχανημα το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι λειτουργει σαν το αυτι μου!

 

καθως παιζουμε μεσα στο στουντιο κινουμε και ψαχνω να βρω που ακουω καλυτερα το group. μολις βρω εκεινο το σημειο το βαζω σε ενα stand μικροφωνου στο υψος που ειναι τα αυτια και το αφηνω να γραφει εκει.

 

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off-topic κι εγώ σαν τον LK.

Με ενθουσίασε αυτό που άκουσα.Πολλές προοπτικές ακούω,τραγουδιστή με τρομερή χροιά ακούω...keep it up και να ενημερώνεις για ό,τι νεότερο ;)

 

+ 1000000

 

[on-topic on]

Νομίζω έχουμε το ίδιο γραφτίρι  ;D .... ένα καλό ύψος που είχε αποδώσει καλά ήταν περίπου 10cm πάνω απ'το στεφάνι της μπότας , στο κέντρο του δωματίου Έτσι προλαβαίνει να πάρει και το φυσικό reverb του χώρου στη φωνή . Σίγουρα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά εχω την εντύπωση .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα ταπεινο zoom H1, και μετα απο πειραματισμους σε 2-3 προβες βρηκα ενα σημειο που ακουγονται τα παντα αρκετα ευδιακριτα,περιπου στο κεντρο του χωρου και οχι στην ευθεια με τον ενισχυτη κιθαρας (τον εχει "πλατη" αλλα εκτος αξονα ουσιαστικα),σε υψος μιας καρεκλας (αντε και λιιιιγο παραπανω).

Εκτοτε στανταρε αυτη η θεση του και καταγραφονται ολες οι προβες-πειραματισμοι κλπ και μοιραζονται σε ολους.

 

Αυτα τα ηχογραφητηρια ειναι απ τα πιο χρησιμα εργαλειακια για καθε μπαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1000000

 

[on-topic on]

Νομίζω έχουμε το ίδιο γραφτίρι  ;D .... ένα καλό ύψος που είχε αποδώσει καλά ήταν περίπου 10cm πάνω απ'το στεφάνι της μπότας , στο κέντρο του δωματίου Έτσι προλαβαίνει να πάρει και το φυσικό reverb του χώρου στη φωνή . Σίγουρα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά εχω την εντύπωση .

Έχουμε γράψει και λαηβ με το συγκεκριμένο τοποθετημένο σε γωνία απο το πάλκο και σε απόσταση 7 μέτρα , με πολυ καλο αποτέλεσμα.  Όπως είπε κι ο Κώστας δε το έχουμε πολυψαξει αλλα βασικά το μόνο που θέλει είναι να βρεθεί η σωστή του θέση στο χώρο απ εκει και πέρα το μόνο που πειραζεις για την έγγραφη είναι το input level

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλοντας να απαντησω σε ένα σκέλος απο τις ερωτήσεις σου θα σου πρότεινα να το βάλεις σε μια βάση με υψος 1,20-1,60 περίπου ύψος!όσες φορές έχω τοποθετήσει εγώ portable recorder σχετικά χαμηλά(κοντά στο πάτωμα) έχει πάρει κατα 70%κάσα κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ εμπιστεύομαι τ' αυτιά μου. Προσπαθώ όταν μπορώ, να το τοποθετώ εκεί που θα καθόμουν σαν ακροατής. Δοκιμάζοντας όλες τις πιθανές θέσεις σε ένα φωτογραφικό τρίποδο π.χ. στο ύψος των αυτιών (καθιστά).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Απ' ό,τι καταλαβαίνω το είχαμε τοποθετήσει υπερβολικά χαμηλά (όπου δεχόταν και επίθεση από τα μόνιτορ του τραγουδιστή). Θα ακολουθήσω τη συμβουλή περί τοποθέτησης εκεί που ακούω καλύτερα και σε ανάλογο ύψος.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου