Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - "The Prophet (Rock the Imam)


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις μας ήρθε τώρα. Το νέο μουσικό επίτευγμα του cos_dr aka του Ανθρωπού με τη Μοναδική Λάμψη

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Μας πληροφόρησε πως το έγραψε την Κυριακή 19.11.2017 γιατί του την είχε βαρέσει άσχημα και ήθελε να ξεφύγει λίγο από την καθημερινότητα.

  Όπως λέει επίσης χρησιμοποίησε κυρίως το  Roland V-synth για τις ηχητικές διαμορφώσεις και κάποια στοιχεία που περιέχονται στο Komplete 10 (μπάσα, pads, leads)

 

Κάθε παρατήρηση, σχόλιο, ερώτηση, θέση, άποψη ευπρόσδεκτα.

 

Enjoy και καλό χειμώνα ;D ;D ;Dχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the Matrix Costas. You took the red pill.

 

[move]WELL DONE[/move]

 

Εγώ ξέρεις τί?

Τίποτα χαχαχαχαχαχα Ευχαριστώ!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίος...

ωραίο ριφ και όλα καλοδεμένα.

μόνη ένσταση ότι είναι λίγο νηστίσιμο.

Θέλει κρέας.

Πχ το σχήμα που μπαίνει στο 15 έπρεπε να είναι αρκετά τονισμένο γύρω στους 180 κύκλους ενώ αυτό που μπαίνει στα 25 να κάνει ένα σεισμό με τονισμό κάτω απο τους 40 και ίσως πανάρισμα μόνο δεξιά αριστερά....

 

άντε και μουεζίνης ! :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε αραβοβιομηχανομέταλε. 8)

Ωραίο κομμάτι έγραψες, μεράκλωσα λέμε. :)

 

Έτσι, χώνε. >:D

 

μόνη ένσταση ότι είναι λίγο νηστίσιμο.

Θέλει κρέας.

Είμεθα στο ραμαζάνι, ποιο κρέας? ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Welcome to the Matrix Costas. You took the red pill.

 

Να μην σου πω ότι έπεσε μέσα στη μαρμίτα με τα red pills...  ;D

 

Ότι μου άρεσε, ναι. Όμως επειδή με μεράκλωσε, ήθελα στο τέλος το σόλο να είναι πιο μπόλικο και κυρίως πιο... λυσσαλέο  ;D Να μασούσες τα (virtual) τάστα και να έφτυνες χιλιάδες νότες  ;) ;D

 

Κατά τα άλλα, αν και winter is coming, είσαι θεός ήλιος καλοκαιρινός  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να γράψω ψες πέντε γραμμές αλλά δεν πρόλαβα τελικά και θα τις γράψω τώρα. Να πω κάποια πράγματα που θέλω.

 

Πραγματικά σούκραν για τα αυθόρμητα κολακευτικά σας σχόλια, σας σουκράνω πραγματικά. Το συγκεκριμένο κομμάτι γράφτηκε αγχωτικά μιας και ο μήνας που διανύω έτυχε να είναι ο δυσκολότερος του έτους με πολλά προβλήματα και πάραυτα βγήκε καλό, γεγονός που επιβεβαιώνει ένα χαρακτηριστικό μου, κάτω από πίεση να αποδίδω καλύτερα, ακόμα και στη μουσική. Δεν είναι άσχημο παρόλο που έγινε υπό αυτές τις συνθήκες και γρήγορα.

 

Επίσης θέλω να δηλώσω πως στα τελευταία δυο κομμάτια μου είχα την ευκαιρία να ευχαριστηθώ το εδώ και 8 μήνες απόκτημά μου/συνθεσάϊζερ μου, το roland το v-synth. 40 χρόνια που ασχολούμαι με τα σύνθια, έχουν δει πολλά τα μάτια μου και έχουν πιάσει τα χέρια μου σε hardware και σε software. Πραγματικά ποτέ δεν ένιωσα να διασκεδάζω τόσο με ένα όργανο, με τόση αμεσότητα στην δημιουργία, την διαμόρφωση και την εκτέλεση και με ποιότητα αποτελέσματος. Η διασκέδαση που μου προσφέρει είναι απαράμιλλη και δεν έχω νιώσει ποτέ έτσι. Ένα όργανο που το είχα στο μάτι από το 2003 και τώρα και με μεγαλύτερη ωριμότητα μπορώ να διασκεδάζω σοβαρά μαζί του.

 

Είχα ανέκαθεν ένα κόλλημα με τις φωνές, τους ύμνους, τις ψαλμωδίες στη μουσική, μάλλον επηρεασμένος και από τον μακαρίτη τον παππού μου που είχε ωραία φωνή και επαγγελματικό χόμπι το να είναι ψάλτης και με έπαιρνε μαζί του μικρό και εκεί κάτω από το αναλόγιο καθόμουν και άκουγα ψαλμούς και χορωδίες. Αυτά τα ακούσματα με έχουν επηρεάσει και μου αρέσει να προσπαθώ να τα αποδίδω. Το V είναι ένα από τα καταλληλότερα  όργανα για αυτή τη δουλειά αφού μου επιτρέπει να ρίξω μέσα ότι ανάλογο θέλω από φωνές και άμεσα,  ευέλικτα και με ποιότητα στον ήχο και την εκφραστικότητα να παίξω δικές μου φωνητικές μου μελωδίες στις συνθέσεις μου.

 

Όλη η διαδικασία είναι μια διασκέδαση, μια απόλαυση γιατί γίνεται γρήγορα, με 2 κινήσεις, δεν χρειάζεται χρόνος για editing, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΛΑΪΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, κατευθείαν βάζεις μέσα τι θες και χώνεις, γράφεις, δίνεις πόνο αααααααααα αυτό. Και όλα αυτά δεν περιορίζονται μόνο σε φωνητικά και σε κρουστά, πνευστά, έγχορδα κλπ το ίδιο ισχύει.

 

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, αλλά ήθελα να κάνω άλλη μια μνεία για τις φωνές. Πολύ το γουστάρω αυτό.

 

Διασκέδαση, pure pleasure χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Πχ το σχήμα που μπαίνει στο 15 έπρεπε να είναι αρκετά τονισμένο γύρω στους 180 κύκλους ενώ αυτό που μπαίνει στα 25 να κάνει ένα σεισμό με τονισμό κάτω απο τους 40 και ίσως πανάρισμα μόνο δεξιά αριστερά....

 

άντε και μουεζίνης ! :D

 

Σε αυτό εντάξει, δεν μπορώ να κάνω και τέλεια πράγματα, ότι μπορώ. Τώρα τους αριθμούς σημεία δεν καταλαβαίνω απολύτως τι εννοείς 1,15? 0,15? 1,50? 2,50? υποθέτω αλλά άμα το ξεκαθαρίσεις φίλε μου dimsonic θα το εντοπίσω να ακούσω και να το έχω υπόψη μου σε κανέναν διορθωτικό πειραματισμό. Οι συστάσεις σου με είχαν βοηθήσει και στο παρελθόν. Thanks!!!!!

 

[quote author=Terry RoscoeBeck5  ήθελα στο τέλος το σόλο να είναι πιο μπόλικο και κυρίως πιο... λυσσαλέο  ;D Να μασούσες τα (virtual) τάστα και να έφτυνες χιλιάδες νότες  ;) ;D

 

Κατά τα άλλα, αν και winter is coming, είσαι θεός ήλιος καλοκαιρινός  8)

 

Ήθελα να είμαι πιο ήπιος αυτή τη φορά, είχα αρχίσει και να μην τραβάω γι αυτό έκανα 2-3 αυτοσχεδιασμούς και κράτησα αυτό που μου ακουγόταν καλύτερα, πέρναγε στα αυτιά μου και το άφησα.

 

Δεν θα έλεγα πως είμαι Θεός. Εντάξει είναι υπερβολή.

 

Απλά είμαι ο Άνθρωπος με τη Μοναδική Λάμψη , ο VOLDAR ο Τρισμέγιστος, σηκώνω το χέρι μου και κατεβάζω κεραυνούς, φυσάω και χωρίζονται τα σύννεφα, χτυπάω το πόδι μου στο έδαφος και σείονται τα βουνά. χαχαχαχαχαχαχαχαχα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας πληροφόρησε πως το έγραψε την Κυριακή 19.11.2017 γιατί του την είχε βαρέσει άσχημα και ήθελε να ξεφύγει λίγο από την καθημερινότητα.

 

Καλα εκανες,ειναι ωραιο,βγαζει ενταση περα απο τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πάντα κάθε καινούριο κομμάτι σου "όαση" εδώ στο Νόιζ..... :D  Σε αυτό πάντως, για να γκρινιάξω ωσάν γεροπαράξενος ::), σαν να επαναλάμβανες πολλές φορές το βασικό θέμα....Μου έλειψε μια κάποια αλλαγή, πέρα του συχνά επαναλαμβανόμενου θέματος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου