Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε λαμπατο ενισχυτη!! s.o.s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω το εξης θεμα με τον ενισχυτη μου. Ενω κανονικα σε live που παιζω σε μαγαζι με μπαντα, παιζω στο 5 του volume, σημερα το μεσημερι σε προβα, για να ανταποκρυθει ο ενισχυτης τον εβαλα στο 7 και το βραδυ που τον ξαναεπαιξα επρεπε να τον βαλω στο 10 ( μεγιστο ). ενω καποτε στο 10 σκοτωνε. Τι μπορει να φταιει? Φταινε οι λαμπες? εχει 4 προενισχυσης και 4 τελικες. Αν μπορει να φταινε μονο οι λαμπες, πρεπει να τις αλλαξω ολες? ο ενισχυτης ειναι ο laney LC30. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο βραδυ!!

 

το ποιο σιγουρο φιλε ειναι οι λαμπες. και αυτο γιατι ειναι το πιο ευπαθες ομως και το πιο ζωτικο κομματι του ενισχυτη σου!!!

 

Αλλαξε λαμπες και θα δεις τον ενισχυτη σου να "ξερναει" decibel και παλι!!!!

 

Ασε που ειναι και ευκαιρια να ελεγξεις και αλλες μαρκες οπου με την αλλαγη τους παιρνει και διαφορετικο ηχοχρωμα.

 

Αν υπαρχει ακομα προβλημα τοτε ηλεκτρονικος.

 

Ως συνηθως ομως ειναι οι λαμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια σημειωση ακομα:

 

εχω ενα boogie και αντιμετωπισα περιπου το ιδιο προβλημα με την διαφορα οτι εμφανιζοταν ενα κυμα απο παρασιτα το οποιο και τελικα υπερκαλυπτε την κιθαρα!!!

 

Αλλαξα μονο της προενισχυσης και πεταει!!!

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πιθανως και σιγουρα καποιος θα απαντησει πιο εγκυρα πανω σε αυτο απο την στιγμη που ελαττωνεται η ενταση παιζουν ρολο και οι τελικες και ισως να θελουν και αυτες αλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχουν αλλαχτεί οι λυχνίες ποτέ, καλό είναι να γίνει τώρα....

....αν όχι όλες μαζί, πρώτα οι τελικές και μετά οι προενισχύτριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μία μέρα μετα την αντικατάσταση καμένης προενισχύτριας μου εμφάνισε ένα κουφό..... παίζει κανονικά αλλά στα 7-8 λεπτά λειτουργίας αρχίζει και κάνει ΠΟΛΥ θορυβο ακόμα και με το μαστερ βολουμ εντελώς κλειστό. Το έκανε 2-3 φορές και τυχαίως κοιτάζοντας μέσα στον ενισχυτή την ώρα που έκανε αυτά τα τρελά τσαφ τσουφ βλέπω στις 2 από της 4 τελικές να έχει γίνει πορτοκαλί ολόκληρο το grid. Φυσικά και θα αντικατασταθούν προσεχώς.

Εν πάσει περιπτώση αφού έχεις πρόβλημα έντασης είναι μάλλον οι τελικές και θα πρέπει να αλλαχτούν όλες οι τελικές με ματσαρισμένη τετράδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το τι διαφορετικό θέλεις να πάρεις από τον ενισχυτή σου, σε σχέση από τις προηγούμενες λυχνίες σου!

 

Οι Tung-Sol, Sovtek, J/J, Svetlana, SED, ElectroHarmonix, Mullard reissue, ValveArt, Genalex είναι όλες καταπληκτικές λυχνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου