Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με λαμπάτο ενισχυτή - βρωμίζει


voudou80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδες, γνωρίχει κανείς να μου πεί γιατί ψιλοβρωμίζει (όχι πολυ, αλλά αισθητά) το καθαρό κανάλι του ενισχυτη σα να μπαφλάρει. Ο Ενισχυτής είναι χειροποίητος παλιός 2x12 με τελικές λάμπες 2xEl34 και προενισχύτριες 3xecc83 και άλλες 2 ή 3 νομίζω ecc81.

Τα μεγάφωνα είναι εντάξει εχει δοκιμαστεί σε καμπίνα και κανει το ίδιο.

 

Μήπως φταίνε οι λαμπες? ή κατι άλλο

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και είκοσι χρόνια (μή με κράξεις) δεν έχουν αλλαχτεί, όσο τον είχε ένας γνωστός μου, αλλά δεν επαιζε ο ενισχυτής μόνο μερικές φορές. Το πολυ να έπαιξε 100-200 ώρες στα 20 χρόνια. Δεν ξέρω πριν τι γινόταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί λόγοι να μη δουλεύει σωστά το κύκλωμα ιδιαίτερα σε χειροποίητο μηχάνημα και να το ακούς έτσι.

Δοκίμασε τις λάμπες απο το τέλος προς την αρχή και βλέπουμε, έτσι για την ιστορία καμιά φωτό δεν πσίζει?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι βρωμίζει εύκολα μου μοιάζει σαν οι τάσεις σου να έχουν πέσει για κάποιο λόγο.

 

Ίσως να έχει θέμα ο ισχύος και δεν δίνει εξαρχής τα Volt που πρέπει, είτε να είναι κάτι στην ανόρθωση, είτε κάποιες αντιστάσεις να έχουν ντριφτάρει πολύ και να ρίχνουν τις τάσεις στην προενίσχυση ή/και στο τελικό στάδιο...

 

Το σχέδιο σε ποιό κύκλωμα βασίστηκε?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα αυτό που εφταιγε ήταν καποια γείωση  και ένα καλωδιακι που είχε κοπεί και έκανε επαφή κάπου (δεν καταλαβα όπως μου τα είπε)  και δημιουργούσαν προβλημα στο κύκλωμα. Το σημαντικό είναι ότι τον έφτιαξε και είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου