Προς το περιεχόμενο

Η θέση του Noiz για τις καταγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Οσο και αν κάποιοι με βλέπετε αρνητικό στις καταγγελίες άλλο τόσο γνωρίζω πως αισθάνεται ένας άνθρωπος που μπαίνει σε μαγαζί που πουλάει το αντικείμενο του πόθου του και ο υπάλληλος ή ακόμα και ο ιδιοκτήτης, τον μειώνει με την συμπεριφορά του. Διότι δεν τον κόβει για πιθανό πελάτη, ο Σέρλοκ και του λέει βλακειούλες απο το χωριό του για να γυρίσει πάλι να συνεχίσει να κάνει... τίποτα.

 

Οταν ο άνθρωπος είναι ανασφαλής γι αυτό που είναι, αυτό κάνει ακόμα κι αν είναι αντίθετο στο ίδιο το συμφέρον του. Υπάρχει γραμμένο στο "Δοκίμιο περί Ανθρώπινης βλακείας" του Carlo Cipolla. Εξαιρετικό βιβλίο.

 

Στα 20κάτι μου ζαχάρωνα μια Gibson Les Paul στα τότε μαγαζιά. Ποτέ δεν με άφηναν να την δω απο κοντά, να την ακουμπήσω. Με κοιτούσαν με το βλέμμα αφ' υψηλού. Λες και μου έλεγαν πως δεν ήμουν ικανός να αποκτήσω το αντικείμενο του πόθου μου ή ήταν γι άλλους! Πίκρα.

Μια μέρα που έφυγα νωρίς απο το γραφείο που δούλευα κουστουμάτος, πέρασα απο το συγκεκριμένο μαγαζάκι της Φειδίου που έχει κλείσει δεκαετίες τώρα. Μπήκα, ρώτησα και αμέσως μου κατέβασαν την Les Paul Custom. Χωρίς να την συνδέσουν σε ενισχυτή βέβαια! Μην το παραχέσουμε κιόλας... 

Ο πωλητής αυτός δε, μου ανέπτυξε και την θεωρία πως η κιθάρα ήταν ότι πρέπει για μπασοκίθαρο.

"Για τα πανηγύρια δηλαδή" του απάντησα. 😄

Ετσι με έκοψε ο Σέρλοκ και με έχασε σαν πελάτη αφου ούτε το τι έπαιζα εκείνη την ώρα δεν πρόσεξε, για να κάνει την κατάλληλη προώθηση. Τα δε ποσά για αμερικάνικες κιθάρες ήταν αστρονομικά τότε. Τον ευχαρίστησα για την τιμή που μου έκανε να ακουμπήσω την Les Paul και έφυγα.

Φυσικά αγόρασα Gibson Les Paul Custom εκείνη την εποχή αλλά όχι από αυτόν.

 

Άλλαξαν οι εποχές, αλλάξαν πολλά. Ηρθαν τα πάνω - κάτω και έφυγαν οι περισσότεροι απο αυτούς τους αλεξιπτωτιστές.

Έτσι κι αλλιώς γι αυτούς δεν είχε σημασία τι πουλούσαν.

 

Σίγουρα έμειναν κάποιοι απο αυτούς. Αποφύγετε τους.

Αυτή είναι η σωστή συμπεριφορά που θα τους εξαφανίσει. Να μείνουν οι σωστοί επαγγελματίες που προσφέρουν υπηρεσίες.

Αλλά πρέπει να είμαστε κι εμείς ενημερωμένοι καταναλωτές και να μην κάνουμε σαν παιδάκια, ανώνυμες καταγγελίες στο ίντερνετ επειδή μπορούμε και πιστεύουμε πως δεν θα υπάρχουν συνέπειες, παρα μόνο σε αυτούς.

 

Το Noiz θα ζητήσει μια εξήγηση και απο τον καταγγελλόμενο για να δούμε τι έχει να πει κι αυτός.

Δεν είναι και λίγες οι φορές που εν βρασμό γινόμαστε υπερβολικοί. Εξ άλλου δεν είμαστε ένας αλλά πολλοί και με διαφορετικές συμπεριφορές. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου