Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με laney cab 8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα τον εν λογω ενισχυτη απο thommann πριν ενα μηνα. Τον δουλευω καθημερινα στο 30-50% της εντασης χωρις προβλημα, σε 1χ12 καμπινα συνηθως.

 

Σημερα τον πηρα μαζι μου σε προβα να τον τεσταρω πως αντεχει με drummer. Τον ειχα σχεδον τερμα στο low imput για κανα μισαωρο (και επαιζα με το vol της κιθαρας). Μετα απο το μισαωρο, οταν επαιζα μπασες χορδες, εβγαζε εναν θορυβο λες και ειχαν μαχαιρωσει το ηχειο. Ενα δυνατο χρατσ χρουτσ. Τον κλεινω και το αναβω. Κρυος δεν ειχε προβλημα, μετα απο μισο λεπτο κανονικης χρησης, αρχιζει παλι τα ιδια και χειροτερα.

 

Αρα, αφου κρυος δεν εχει θεμα, εκτιμω οτξ δεν φταιει το ηχειο, αλλα το κυκλωμα.

 

Τι λετε??

 

Επισης, τι παιζει με την εγγυηση του thommann?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Update

 

Μολις το συνδεσα με καμπινα και δεν το κανει. Αποσυνδεω καμπινα το κανει. Την ξανασυνδεω και σταματα. Το εκανα 2-3 φορες και το σταματησα, αλλα αποτι φαινεται φταιει το ηχειο ή η καλωδιωση μεχρι το ηχειο.

 

Το συνδεσα και σε 2η καμπινα και το δουλεψα κανα 10λεπτο και δεν μου το εκανε στην εξωτερικη, παρα μονο στο ενσωματομενο ηχειο.

 

Για να περιγραψω τον ηχο καλυτερα, φανταστειτε να συνδεω το μικροφωνο σε ενα πεταλακι disτ και να φυσαω με τερμα γκαζια στον ενισχυτη.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκεντραρίστηκε το μεγάφωνο του ενισχυτή  δλδ εχει μόνιμο πρόβλημα στειλτον πίσω με την εγγύηση

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, εαν επιλεξω να μην τον στειλω, απλα αλλαζω ηχειο και ειμαι οκ?

 

???

 

Καταρχήν κανένας δεν μπορεί να στο πει με σιγουριά αυτό και δεύτερον αφού καλύπτεται από 3ετή εγγύηση για ποιο λόγο να μην το στείλεις πίσω?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σ/κ βρισκομαστε και ειχα ψικοφρικαρει θελοντας να δω αμεσα τις επιλογες μου, καθως ειμαι αρκετα ψειρας με τον εξοπλισμο μου. Και για να ειμαι ειλικρινης, εχω σαν τελευταια επιλογη την αποστολη στη γερμανια.

 

Εχω ηδη παραγγειλει ενα celestion eight15 και εαν δεν το βαλω στον laney, θα το βαλω σε ενα απο τα αλλα 8αρια combo/καμπινες που εχω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν φταίει το μεγάφωνο? Αν τον πειράξεις μόνος σου νομίζω χάνεις την εγγύηση. Στείλτον πίσω όπως είναι και να σου στείλουν καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Τον εστειλα, τελικως, πισω και μου εστειλαν καινουργιο. Ο καινουργιος δουλευε αψογα, μεχρι σημερα. Παω το πρωι να πιω τον καφε μου παρεα με την κιθαρα για να ξεξυπνησω, τον ανοιγω και ειχα εντονο buzz. Αποσυνδεω τα πεταλια, μονο με κιθαρα πανω και παλι buzz. Αποσυνδεω την κιθαρα και... παλι buzz. Δοκιμαζω καμποσες διαφορετικες πριζες στο σπιτι και παλι buzz (βζζζζζ). Επισης δοκιμαζω και αλλους ενισχυτες για θορυβο και δεν εχει κανεις θεμα. Αυτος ο θορυβος βγαινει απο το ηχειο (δοκιμασα και την καμπινα) και αυξομειωνεται αναλογα με το vol και tone του ενισχυτη.

 

Εννοειται, οτι πριν ηταν εντελως αθορυβος ο laney, ο οποιος πλεον με εχει ξενερωσει εντελως σαν εταιρια.

 

Τι μπορω να κανω?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου