Προς το περιεχόμενο

charvel μπασο


explorer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω βρει ένα μεταχειρισμενο μπασο charvel made in usa agoρασμενο απο αμερικη. .νομιζω ότι είναι το μοντελο santimas(δεν ειμαι σιγουρος) .ειναι μαυρο με αβαφτο λουστραρισμενο μπρατσο, τετραχορδο .μοιαζει με τα μοντελα της jackson αλλα εχει μεγαλιτερο headstock me magnites active Jackson.καποιος μου πε οτι ειναι δεκαετιας 80 και μοντελο "heavy metal".ειναι ακριβωσ ιδιο με αυτο

 

 

 

 

CharvelFWBassBlk.jpg

 

μηπος ξερει κανεις κατι περισσοτερο?Η τιμη είναι 400 ευρο.τη λετε?

pisteyv pantos οτι εφοσον ειναι made in usa θα ναι καλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι με 400-500 ευρω μπορεις να παρεις κατι πολυ καλυτερο. Ιδικα αν μιλαμε για μεταχειρισμενο. Παντως με αυτα τα λεφτα ακομα και ενα καλο καινουριο μπορεις να παρεις αν το παραγγειλεις απο νετ.

 

 

http://www.thomann.de/thoiw2_fender_mexp_black_prodinfo.html

 

http://www.thomann.de/thoiw2_ibanez_srx500_hs_ebass_prodinfo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα εδο πρεπει να αναφερω οτι το ιδιο μοντελο καινουργιο πωλειται 1900 δολαρια και συμφονα με καποιους επειδη ειναι δεκαετιας 80 ειναι καλιτερο απο τα καινουργια charvel και απο τα αντοιστιχα jackson japan με τα 900 ευρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξερω αυτο που λες (η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ξαναδει αυτο μπασο). Τσεκαρισε το και αν οντως ειναι ετσι (και το ακουσεις και σου αρεσει) τοτε παρτο.

 

Παντως μου φαινεται λιγο περιεργο να κοστιζει 1900$ και να στο πουλανε μονο 400ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMHO βρίσκω εξαιρετικά υπερβολικό το ποσό $1900 για αυτό το μπάσο. Δε μου φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο. Δεν ξέρω βέβαια πώς είναι το καινούριο, πιθανώς να μην έχει και καμμία σχέση.....

 

Προσωπικά μου φαίνεται σαν ένα "απρόσωπο" όργανο, κατάλληλο για συγκεκριμένο μάλλον είδος μουσικής. Από τη φωτογραφία βέβαια αυτά είναι εικασίες, αν το παίξεις και είναι καλό το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις και τον ανταγωνισμό σε αυτά τα λεφτά και να καταλήξεις στο καλύτερο για σένα.

 

Τέλος να πω ότι

Παντως μου φαινεται λιγο περιεργο να κοστιζει 1900$ και να στο πουλανε μονο 400ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to mpaσο το εχει φερει ελληνοαμερικανος απο αμερικη και οταν εφυγε το εδοσε σενα καταστιμα πολι φθινα γιατι ηθελε να το ξεφορτοθει.βεβαια εχει και κατι βαρβατες γρατζουνιες..τελικα επαιξα και μου φανηκε πολυ καλο.εχω παιξει κ με jackson japan και αυτο μου φανηκε καλιτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εδοσε σενα καταστιμα πολι φθινα γιατι ηθελε να το ξεφορτοθει.βεβαια εχει και κατι βαρβατες γρατζουνιες..

 

Και αυτο μου φαινεται λιγο περιεργο. Οταν εχεις σκασει 1900$ για ενα οργανο δεν το ξεφωρτονεσαι τοσο ευκολα για ψιχουλα εκτος και αν πηγαινει κατι στραβα.

 

Παντως οπως ειπε και ο προηγουμενος το συγκεκριμενο οργανο (οπτικα τουλαχιστον) δεν μου γεμιζει το ματι για 1900$.

 

Anyway, η τελικη επιλογη ειναι δικη σου. Απλα μην βιαστεις. Δοκιμασε οσα πιο πολλα μπασα μπορεις σε αυτα τα χρηματα και κρινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ψαχνοντας το λιγο στο google βρηκα ενα μοντελο που ειναι ιδιο με την φωτογραφια (charvel san dimas λεγεται) και η τιμη του παιζει οντως γυρω στα 1900$ :oops:

 

(καλυτερα να μασας παρα να μιλας.... :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη περίπτωση! Απ΄τη μια έχεις ένα πολύ καλό μοντέλο (και σχετικά δυσεύρετο) σε πολύ καλή τιμή...απ'την άλλη, από τη φωτογραφία, το συγκεκριμένο όργανο φαίνεται ότι είναι χρησιμοποιημένο αρκετά, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να προσέξεις πολύ και να μην παρασυρθείς από το γεγονός ότι έχει μια αρχική τιμή πολύ υψηλή....πρόσεξε όλα τα ηλεκτρικά,την ταστιέρα, γενικώς κοίτα για φθορές οι οποίες μπορούν να επηρεάσουν το ήχο του οργάνου...οι γρατσουνίες δεν συμπεριλαμβάνονται απαραίτητα σε αυτές τις φθορές (βέβαια ο Eric Johnson θα άκουγε κάποιες διαφορές) αντιθέτως κάποιοι ηδονίζονται να βλέπουν το όργανο φθαρμένο εμφανισιακά...θα συμφωνήσω επίσης ότι το συγκεκριμένο όργανο, λόγω "κοψιάς", δεν είναι και για πολλά πράγματα, αλλά αυτό βέβαια είναι καθαρα υποκειμενικό...έχω δει σε πανηγύρι κιθαρίστα με Flying-V οπότε...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πως γινόταν η παραγωγή των Charvel το '80, αλλά σήμερα υπάρχει μόνο το custom shop έτσι ένα καινούριο χειροποίητο όργανο από τις Η.Π.Α. ε... είναι λογικό να κοστίζει από 1700$. Ή τέλος πάντων να στοιχίζει σχετικά ακριβά.

 

http://www.charvel.com/pricelist.pdf

 

Δες την 5 σελίδα.

 

Αν δεν έχει καμιά ζημιά και σ' αρέσει και ο ήχος του θα σου έλεγα να μην το πολύ σκέφτεσαι γιατί τότε σίγουρα θα αξίζει. Απλά έλεγξε το λεπτομερώς όπως λέει και ο maidenas.

 

Και να βεβαιωθείς για την προέλευση του γιατί και τα Γιαπωνέζικα που κάποτε κυκλοφορούσαν έμοιαζαν πολύ με το San Dimas αλλά μεταχειρισμένα σήμερα τα βρίσκεις πολύ φτηνά. Ακόμα και τα neck-through MIJ.

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου