Προς το περιεχόμενο

Βουλωμα - βαρος στο αυτι μετα απο ενταση ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Πρώτα από όλα δεν φαίνεται πάντα στο ακοόγραμμα ένα ακουστικό τραύμα ειδικά αν δεν ελεγχθούν 2, 3 ,4 , 6 και 8 KHz ή αν είναι η βλάβη σε πιο ηψηλή συχνότητα.

 

Ένας δείκτης καλός θα ήταν να γίνουν Ωτοακουστικές εκπομπές DPOAEs σε διάφορες συχνότητες για να δούμε πώς ΄απαντάει΄το αυτί σου σε αυτές.

 

Επίσης η κορτιζόνη ποια ήταν και τι δόσεις έλαβες?

 

Προοδευτικά την μειώνουμε αν δίνουμε πάνω από μια εβδομάδα. Σε κάποια ακουστικά τραύματα χρειάζεται μέχρι και 15 ημέρες θεραπεία.

 

Σε μικρότερες ηλικίες κάτω των 45 υπάρχει η περίπτωση να επανέλθει η ακοή και από μόνη της καθώς τα τριχωτά κύτταρα του οργάνου του Corti 'λυγίζουν΄και επανέρχονται αν δεν προλάβει να γίνει απόπτωσή τους.

 

Γενικά αν θέλεις στείλε μου μήνυμα και συζητάμε ό,τι θέλεις.

 

Ή μιλάμε και μέσω του forum.

 

ΩΡΛ είμαι και εγώ με ενδιαφέρον στη μουσική και την ακοολογία.

 

(τρέχω και μια διατριβή πάνω στο θέμα).

 

Περαστικά!!

 

Ευχαριστω. Μπορουμε με καποιο τροπο να μιλησουμς εκτος φορουμ για να σ πω λεπτομερειες? Fb viber κατι?

 

Σου εστειλα μολις pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπισε το ζητημα πολυ σοβαρα τωρα που εινα νωρις. παραλληλα με την κορτιζονη χρειαζεται αποφυγη καθε ειδους ήχου. Το ιδιο ισχυει για τη φωνη σου. Παρε απλές ωτοασπιδες για την ωρα, αλλα απεφευγε να μιλάς οταν τις φοράς. Η κορτιζονη υποτιθεται οτι εχει ρολο να μειωσει το βαρος που νιωθεις, ωστε να μην χειροτερεψει η ζημιά.

Αραξε. Ψυχολογικα εννοω...

 

Σχετικα με τις ωτοασπίδες, γενικα υπάρχει θεμα διοτι απομονωνεις το περιβαλλον, αλλα θα ακους πιο εντονα την δική σου φωνη (η οποία "δημιουργησε" το προβλημα)... Το προβλημα δεν ειναι μονο ο θορυβος (τυχαιοι ηχοι πολλων συχνοτητων) αλλα η μεμονωμενοι ηχοι στους οποιους μπορει το αυτι σου να εχει γινει ευαισθητο (πχ κλαμα μωρου). Για τον η διο λογο μια σειρηνα (μας) ακουγεται τοσο πολυ, ειναι μια συχνοτητα. Πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξεις την θεση του ηχειου σε σχεση με τα αυτια. 

Χρησιμοποιεις reverb ή chorus κ.τ.λ.. Ο ηχος θα "γλυκανει" λιγο, μπορει ετσι να βοηθησεις το αυτι....

αλλα ολα αυτα ειναι για το μετα , τωρα προεχει η αποθεραπεια, περαστικα

 

Υ.Γ.  τι ειναι οι Ωτοακουστικές εκπομπές DPOAEs  ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ παρόμοιο θέμα, ειδικά στο αριστερό αυτί, παραμορφώνει τον ήχο σε εντάσεις υψηλότερες των 80-85 db και αναλόγως τη συχνότητα λιγότερο ή περισσότερο, μόνιμη ελαφριά εμβοή (προς το παρόν) και γενική υπερευαισθησία.

 

Εδώ και λίγα χρόνια ξεκίνησα να φοράω ωτοασπίδες (Alpine musicsafe pro) οι οποίες αλλοιώνουν τον ήχο μεν, άσχετα τι λέει η διαφήμιση, αλλά σώζουν τα αυτιά. Πλέον τις έχω πάντα μαζί μου όταν φεύγω από το σπίτι και τις χρησιμοποιώ συχνά πχ. στο γυμναστήριο, στο αμάξι και όπου χρειαστούν. Σε πρόβα έχει τύχει να μη με καλύπτουν παρόλο που προσφέρουν κοντά στα -15db και μάλιστα όταν ρωτάω "μήπως είμαστε λίγο δυνατά;" λαμβάνω απαντήσεις τύπου "τι είπες δεν άκουσα...; εγώ πάντως λέω να δυναμώσω λίγο παιδιά γιατί νομίζω με καλύπτουν τα ντραμς"  ;D.

 

Επειδή ανέφερες ότι είσαι τραγουδιστής, να ξέρεις ότι θα τις συνηθίσεις γρήγορα, εγώ στην αρχή δυσκολεύτηκα λίγο αλλά πλέον είμαι πολύ άνετος, δεν το σκέφτομαι καν. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να έχεις ένα ζευγάρι μαζί σου και ας μη σου χρειαστούν.

 

Μακάρι κάποια στιγμή να πάρουμε γενικά το θέμα της ακοής πιο σοβαρά και να υπάρξει μεγαλύτερη ενημέρωση/ενδιαφέρον, να σώσουμε όσα τριχωτά κύτταρα προλαβαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι  ΩΑΕ είναι ήχοι που παράγονται από την ταλάντωση των τριχωτών κυττάρων από το ίδιο μας το αυτί. Έχει διάφορες όπως  TEOAEs κλπ πχ για τα νεογνά. Οι DPOAEs χρησιμοποιούνται και σε νεογνά και σε ενήλικες αλλά αν έχεις καλό μετρητή μπορείς να απομονώσεις συχνότητες. Είναι αντικειμενική μέτρηση ακοής, δεν είναι όπως το ακοόγραμμα που επηρεάζεται από την κρίση του εξεταζόμενου.

 

Αυτά τα ολίγα, τις χρησιμοποιώ συχνά όταν ψάχνω λεπτομέρειες.

 

Σε μένα πχ μετά από αρκετα χρόνια σε dB  δεν παράγονται στα 6kHz στο Δεξί αυτί και έχω και την ανάλογη εμβοή που ευτυχώς πλέον έχω συνηθίσει.

 

Γενικά από ένα σημείο και μετά τις alpine τις έχω στο μπρελόκ μου με το μεσαίο το φιλτράκι και με έχουν σώσει πολλές φορές.

 

13433-250818201339.jpeg

 

 

Γενικά φοράτε ωροασπίδες όταν εκτίθεστε σε θόρυβο. Καλύτερα ειδικές ¨μουσικές ωτοασπίδες¨ για να απολαμβάνετε και τη μουσική. Είναι συμβιβασμός αλλά αν το κάνεις επαγγελματικά πρέπει να προσέχεις για να έχεις.

  • Συμφωνώ 2

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τα μηχανήματα ή τα μουσικά όργανα τα οποία παράγουν δυνατό ήχο, ίσως προκαλέσουν πρόβλημα ακοής, ανάλογα με την ένταση του ήχου τους και τη διάρκεια της έκθεσής μας σε αυτόν.  Μεγάλο ρόλο παίζει το πόσο κοντά στα αυτιά μας είναι η πηγή του ήχου, όσο πιό κοντά στο αυτί, τόσο περισσότερες οι πιθανότητες για προβλήματα στην ακοή.

 

Ένα από όργανα που μορούν να προκαλέσουν το πρόβλημα είναι το βιολί, επειδή όταν παίζεις, παίζεις σχεδόν μέσα στο αριστερό αυτί.


Χρειάζεται προσοχή στη χρήση του βιολιού, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην ακοή, πτώση και απώλεια μέρους της ακοής, ίσως ο ήχος του να τραυματίσει το αυτί (ιδιαίτερα το αριστερό), με αποτέλεσμα να δημιουργήσει μόνιμη βλάβη και εμβοές ακόμη και μόνιμες. Οι εμβοές (tinnitus), είναι ενοχλητικοί ήχοι όπως κουδούνισμα, βουητό, σφύριγμα, παράσιτα ραδιοφώνου, κ.λ.π.  (tinnitus/hearing loss). Τα ντεσιμπέλ (decibel) του βιολιού κυμαίνονται (όπως γράφει στο ιντερνέτ) γύρω στα 78 με 95, στην πραγματικότητα αυξάνονται και είναι περισσότερα, επειδή το ηχείο του βιολιού παίζει ακριβώς δίπλα στα αυτιά. Ο ήχος περνάει αμέσως μέσα στο αριστερό αυτί και αυτό μπορεί να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα με δεδομένο μάλιστα ότι οι υψηλές συχνότητες του βιολιού δίπλα στο αυτί είναι πολύ διαπεραστικές.

Συνιστώ σε όσους παίζουν και ασκούνται (μαθητές, ερασιτέχνες κ.λ.π.) να χρησιμοποιούν ωτοασπίδες, ειδικά στο αριστερό αυτί, το οποίο όταν παίζουμε απέχει μόνο λίγα εκατοστά από το ηχείο του βιολιού. (Μια ερώτηση σε ωτορινολαρυγγολόγο μπορεί να αποδειχτεί ωφέλιμη).


AMERICAN TINNITUS ACCOCIATION (με ηχητικά παραδείγματα ήχων εμβοών)

Symptoms-While commonly referred to as “ringing in the ears,” tinnitus can actually manifest in a variety of different perceived sounds, both tonal and pulsing. Listen to Sample Tinnitus Sounds-ATA has compiled a playlist of the most common tinnitus


https://www.ata.org/understanding-facts/symptoms

 

The Sound of Deafness: Smetana and Traumatic Tinnitus.


https://static1.squarespace.com/static/549e4558e4b07c07777e8a60/t/5bc39037a4222f13d0e5f0b9/1539543105187/The+Sound+of+Deafness+-+Smetana+and+Traumatic+Tinnitus.pdf

 

 

Επεξεργασμένο από stet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Βουλωμα - βαρος στο αυτι μετα απο ενταση ενισχυτη

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου