Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση συσκευής για τροφοδσία ενεργών ηχείων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ζητουμενο ειναι το εξης:

Μια συσκευη η οποια θα δεχεται 2καναλο σημα και μετα θα δινει εξοδο line για 6 ενεργα ηχεια ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

Επειδη τα Αγγλικα μου ειναι φτωχα και οι συσκευες αυτες απευθυνονται στο χωρο του επαγγελματικου ηχου (οπου δεν εχω γνωσεις και προσβαση),

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Σας μερσω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια.

 

υ.γ.

Φυσικα και θα πεσουν τηλεφωνα σε επαγγελματικα μαγαζια,αλλα καθε συμπληρωματικη πληροφορια θα εινα πολυτιμη

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μάλλον χρειάζεσαι κάτι σαν αυτό: STUDIO :: Μίκτες :: MX225 - ELINA - Προϊόντα

 

Αυτό βέβαια φτάνει και περισσεύει καθώς διαθέτει 5 στέρεο εξόδους.

Σίγουρα όμως θα βρεις κάτι στην σειρά της ART που δίνει τέτοιες λύσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητουμενο ειναι το εξης:

Μια συσκευη η οποια θα δεχεται 2καναλο σημα και μετα θα δινει εξοδο line για 6 ενεργα ηχεια ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

Επειδη τα Αγγλικα μου ειναι φτωχα και οι συσκευες αυτες απευθυνονται στο χωρο του επαγγελματικου ηχου (οπου δεν εχω γνωσεις και προσβαση),

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Σας μερσω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια.

 

υ.γ.

Φυσικα και θα πεσουν τηλεφωνα σε επαγγελματικα μαγαζια,αλλα καθε συμπληρωματικη πληροφορια θα εινα πολυτιμη

 

Μπορείς να μας δώσεις περισότερες πληροφορίες αν μπορείς για τι πρόκειται? μαγαζί/επαγγελματικό χώρο, ανοιχτό-κλειστό? ο χώρος πόσα τμ είναι μια κάτοψη του χώρου πχ θα βοηθούσε ιδιαίτερα.

 

χρειάζεσαι ξεχωριστές εντάσεις σε όλα τα αυτοενισχυόμενα? τι θα βάλεις επάνω dj set/ pc/ nova-tv/ κάτι άλλο πχ θα χρειαστείς να βάλεις live?

 

πχ τα αυτοενισχυόμενα μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους ανα κανάλι (Right/Left να δώσουν και να πάρουν link) οπότε μήπως δεν χρειαστείς 6 ταυτόχρονα απλά 2 και να συνδεθούν μεταξύ τους αυτά μετά?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας δώσεις περισότερες πληροφορίες αν μπορείς για τι πρόκειται? μαγαζί/επαγγελματικό χώρο, ανοιχτό-κλειστό? ο χώρος πόσα τμ είναι μια κάτοψη του χώρου πχ θα βοηθούσε ιδιαίτερα.

 

χρειάζεσαι ξεχωριστές εντάσεις σε όλα τα αυτοενισχυόμενα? τι θα βάλεις επάνω dj set/ pc/ nova-tv/ κάτι άλλο πχ θα χρειαστείς να βάλεις live?

 

πχ τα αυτοενισχυόμενα μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους ανα κανάλι (Right/Left να δώσουν και να πάρουν link) οπότε μήπως δεν χρειαστείς 6 ταυτόχρονα απλά 2 και να συνδεθούν μεταξύ τους αυτά μετά?

 

Ο χώρος θα είναι και μέσα και έξω ανάλογα την εποχή.

Τα αυτοενισχυομενα που υπάρχουν δεν είναι PA αλλά στούντιο μόνιτορ που έχουν ξεμείνει από άλλες καταστάσεις .

Οπότε το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να τα τροφοδοτησουμε όλα μαζί και να εχουμε ήχο σε ολο το χωρο οποτε δεν έχει  νόημα να κουνάει το κτήριο, απλά να εχει αξιοπρεπή ήχο και να μην ψιθυριζουν!!

Είναι ψιλό ερασιτεχνική φάση  και το ψάχνουμε από πολλές μεριές,ωστε να πάρουμε οσο το δυνατόν λιγοτερες συσκευες χρησιμοποιώντας  ότι έχουμε στην αποθήκη.

Cd-p υπάρχουν ,laptop υπάρχει, dac υπάρχει, μικτης υπάρχει,eq υπάρχει,  dj controller υπάρχει, ηχεια υπάρχουν, μόνο αυτή η συσκευή λείπει για να παιξουν όλα τα ενεργά στον ίδιο χώρο.

 

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι διαφορετικά μοντέλα ηχείων ή είναι όλα τα ίδια? γράψε αν θες ποιο(α) μοντέλο(α) ηχείων είναι και ποιος μίκτης θα βγάλει το main out

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

H λύση σου με τα δεδομένα που δίνεις είναι αυτή της ART που έδωσα παραπάνω.

Αν δεν έχεις να δώσεις 200, μόλις βρήκα την λύση σου στα 60 ευρώ STUDIO :: Μίκτες :: SPLITMix 4 - ELINA - Προϊόντα

 

Το SPLITMix4 είναι ένα πλήρες παθητικό υβριδικό μιξεράκι το οποίο προσφέρει μια μεγάλη γκάμα απο συνδυασμούς. Μπορείτε να μιξάρετε τέσσερα στέρεο κανάλια εισόδων σε μία στέρεο έξοδο, να χωρίσετε μία στέρεο πηγή εισόδου και να την διανείμετε σε τέσσερα στέρεο κανάλια εξόδου, ή να συνδυάσετε τα παραπάνω για μεγαλύτερο εύρος εφαρμογών . Μπορείτε ακόμα να χρησιμοποιήσετε το SPLITMix4 ως τέσσερα στέρεο καναλια εισόδων μέσω των τεσσάρων αυτόνομων στάθμεων attenuators σε τέσσερα στέρεο κανάλια εξόδων .

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι διαφορετικά μοντέλα ηχείων ή είναι όλα τα ίδια? γράψε αν θες ποιο(α) μοντέλο(α) ηχείων είναι και ποιος μίκτης θα βγάλει το main out

Ναι ειναι διαφορετικά

1 ζευγάρι jbl,ένα behringer,ένα yamaha και ένα presonus

Μικτης είναι ένας τετρακαναλος vestax με xlr ή ένας μικρός δικαναλος numark με rca.

Controller είναι o rmx της hercules με 1/4 καρφι unbalanced.

Διαφορά dacακια, όλα με rca εξόδους.

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λύση σου με τα δεδομένα που δίνεις είναι αυτή της ART που έδωσα παραπάνω.

Αν δεν έχεις να δώσεις 200, μόλις βρήκα την λύση σου στα 60 ευρώ STUDIO :: Μίκτες :: SPLITMix 4 - ELINA - Προϊόντα

Νομίζω φίλτατε ότι με τις 2 λύσεις που μου έχεις προτείνει,  πρέπει να είμαι απόλυτα καλυμμένος.

Από την αλλη επειδή δεν είναι αγορά που πρέπει να γίνει. ....χθες και δυστυχώς το μηχανάκι δεν είναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά που προτιμώ για να το αγοράσω ,λέω να περιμένω και καμμια άλλη πρόταση μπας και έχω περιθώριο επιλογής.

Σε ενα τηλ. που έκανα μου προτάθηκε και ενα μηχανάκι της behringer (στο κατοσταρικο) αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν σε αυτή την γκάμα η behringer είναι αξιόπιστη.

Κάνα δυο μηχανάκια της που έχω είναι καλά, αλλα κατι κονσολιτσες ήτονε για κλωτσιές.

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά όλα θα πρέπει να ενωθούνε όλα τα ηχεία με καλώδιο xlr (γιαυτό σου ζήτησα τον μίκτη για να δω αν βγάζει xlr) ώστε να έχεις balanced σύνδεση η οποία είναι πιο κατάλληλη για μακρινές αποστάσεις και θα έχεις πιο καθαρό+δυνατό σήμα.

 

Η πιο κατάλληλη λύση είναι αυτή που είπε ο yameth με το MX225.

 

Υπάρχει και κάτι πιο μπακάλικο πιο φτηνό αλλά δεν θα έχεις κοντρόλ ήχου για κάθε ηχείο ξεχωριστά θα έχεις μόνο από το main του μίκτη.

 

Μπορείς να πάρεις 4 τέτοια https://www.thomann.de/gr/millenium_sp_31.htm και να ενώσεις τα ηχεία μεταξύ τους ανά έξοδο- 2 για την Right 2 για την Left αλλά θα χρειαστείς 3 καλώδια ανά 3 ηχεία σε κάθε μεριά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση ακομα και τελος οι αναζητησεις ;D

Υπαρχει ετοιμοπαραδοτο αυτο:

https://www.bestprice.gr/item/2153854589/behringer-mx-882.html

 

Το ART, που ειναι και η απολυτη λυση, ειναι με παραγγελια και βλεπουμε.

 

Λετε στην εσχατη περιπτωση να το παρω ή ειναι μακακια!!!

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου