Προς το περιεχόμενο

Είναι μια μπάντα διασκευών εξίσου αξιόλογη όσο μια μπάντα πρωτότυπο


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκαλίζω ένα παλιό thread, αλλά δεν πειράζει  ::)

 

Ήθελα να τονίσω το εξής:βλέπουμε καθημερινά παραδείγματα διαφόρων συγκροτημάτων, τα οποία παίζουν διασκευές και δημιουργούν ένα όνομα γύρω τους, μόνο και μόνο επειδή εκτελούν κάποια κομμάτια με ωραία τρόπο.

 

Χαρακτηρίζεται λοιπόν μία μπάντα ως "μπαντάρα", όταν επαναερμηνεύει κάτι, που έχει ήδη παιχτεί και ξαναπαιχτεί, ακόμα και αν όντως το εκτελεί φοβερά;

 

Αυτό με οδηγεί να σκεφτώ και να αναλύσω σοβαρά την όλη κατάσταση, που επικρατεί κυρίως στη Θεσ/νίκη με μπάντες ίδιου ύφους.Και εννοώ, ότι ο κόσμος δεν έχει την παραμικρή ιδέα από μουσική.Μάλιστα σας πάω στοίχημα 100%, ότι οι περισσότεροι, που πηγαίνουν στο πασίγνωστο μαγαζί, που εμφανίζονται οι Dr.Funk, δεν πάνε για να τους ακούσουν.

 

Το γεγονός, ότι μερικές μπάντες, γίνονται γνωστές από τις διασκευές, που παίζουν, μου δίνει την εντύπωση, ότι τα στάνταρα της πόλης παραμένουν ακόμα σε υπερβολικά χαμηλό επίπεδο.

Εγώ δεν κρίνω τους Dr.Funk, θετικά η αρνητικά.Είναι καλοί σε αυτό, που κάνουν:

Nα παίζουν διασκευές.

Άρα και γω με τη σειρά μου, θα τους κατατάξω στη κατηγορία των Cover-bands.

 

Όσο δε για τα περί μουσικής δημιουργίας κ.τ.λ. Γνωρίζω συγκροτήματα, που έχουν βγάλει (self-produced) 3 και 4 albums.Και δεν μιλάω για μπάντες, που δεν αξίζουν, αλλά για μουσικούς, που έχουν αφήσει το στίγμα τους στο ανεξάρτητο μουσικό επίπεδο της χώρας μας:

-Abbie Gale, The Boy, Film κ.τ.λ.

Τι προσοχή έχει δώσει ο κόσμος σε τόσο δυνατές προσπάθειες;Απειροελάχιστη.

 

Χρειάζεται μεγάλη αναθεώρηση και ο τρόπος με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε το τι είναι "ΜΠΑΝΤΑΡΑ" και το τι πραγματικά αξίζει στην εποχή μας να ακουστεί+να προβληθεί.

Σκεφτείτε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαχώρισα το θέμα, διότι ξεφεύγει αρκετά από το θέμα των Dr. Funk και επειδή μπορεί να θέλει να το συζητήσει κάποιος σε αυτή τη βάση που το έθεσες.

 

Για μένα μια μπάντα που παίζει διασκευές και το κάνει πολύ αξιόλογα μπορεί να χαρακτηριστεί μπαντάρα, αλλά θεωρώ πως κατ επιλογήν της παίζει μόνο διασκευές άρα αποσκοπεί και σε συγκεκριμένη λειτουργία.

Μια μπάντα πρωτότυπου υλικού είναι ενδιαφέρουσα πρώτα στα ίδια τα μέλη της μπάντας και μετά ίσως και στο κοινό.

 

Διαφορετικές προτεραιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πώ πως αν και συμφωνώ στα περισσότερα σημεία με το φίλο pla.g, στην ελλάδα, και ειδικά στη Θεσ/νίκη όπου προσωπικά γνωρίζω πως έχουν τα πράγματα, υπάρχει ένα συγκεκριμένο "status quo" όσον αφορά τις "μπαντάρες" και τις "μουσικές" σκηνές, το οποίο πάνω κάτω είναι γνωστό σε όλους. Υπάρχουν δύο-τρείς μπάντες που [δικαίως μεν] μονοπωλούν το κοινό της Θεσσαλονίκης, και όντως απαρτίζονται από τεχνικά και εκτελεστικά άρτιους μουσικούς, και από 'κεί και πέρα υπάρχουν και κανένα εκατομμύριο άλλες διασκευομπάντες που στην καλύτερη απλά "την παλεύουν".

 

Απ'την άλλη μεριά, υπάρχουν και πάρα μα πάρα πολλές μπάντες με original υλικό που πιθανότατα κανείς δεν τους έχει ακουστά, είτε είναι "καλοί" είτε όχι (τα εισαγωγικά λόγω υποκειμενικότητας του όρου). Και φυσικά δεν τις έχει κανείς ακουστά γιατί σπάνια τους δίνεται η ευκαιρία να παρουσιάσουν κάπου το υλικό τους, δεν υπάρχει ενδιαφερον και όοολοι οι λοιποί γνωστοί λόγοι.

 

Δε μπαίνω καν στον κόπο να συγκρίνω λοιπόν δυό εν γένει διαφορετικά πράγματα, γιατί πολύ απλά, καλώς ή κακώς (κακώς, κατ'εμέ) εκεί φέραΜΕ τα πράγματα. Και ως κοινό, και ως μουσικοί.

 

Κι ένα μικρό outro για να μη μιλάμε με θεωρίες μόνο. Άντε ψάξτε μέλη για μπάντα με original υλικό στη Θεσ/νίκη και πείτε μου πόσοι θα δείξουν ενδιαφέρον, πόσοι θα μπούν στη μπάντα, πόσοι θα ενδιαφερθούν αρκετά για να μείνουν και να είναι συνεπείς, και πόσο θα πάρει μέχρι να διαλυθεί κι αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παιζει πολυ αυτη η συζητηση και με φιλους να εκφρασω μια ισως διαφορετικη αποψη για το θέμα που πολλοι δεν θα συμφωνησετε.Δεν θεωρω τοσο σπουδαιο και ανωτερο μια μπάντα να παιζει δικο της υλικο χωρις βεβαια σε καμια περιπτωση να θεωρω οτι ειναι κατι αρνητικο ισα ισα.Απλα στην πλειοψηφια(η μειοψηφια ειναι αλλο θέμα) αυτο το υλικο που ακουω ειναι καλως η κακως στην καλύτερη μετριο συγκρινομενο με στανταρ που εχουν θέσει μεγάλες μπαντες του εκαστοτε χωρου(ακομα και απο μπαντες με φοβερους μουσικους).Εμενα ως ακροατη με αφηνει παγερα αδιαφορο να ακουω μετρια original(21;) κομματια και να τα στηριζω κτλ.Προτιμω να ακουω σχηματα που παιζουν καλα διασκευες γ....ων κομματιων και ας αφησουν τα δικα τους για οταν θα μπορουν να σταθουν διπλα στις διασκευες τους.και δεν θεωρω χαμηλο το επιπεδο μου επειδη προτιμω τις διασκευες απο κομματια που μου φαινονται αδιαφορα,και ας ξερω τι δουλεια εχουν απο πισω.πχ μια ΜΠΑΝΤΑΡΑ κατ εμε που μεχρι τωρα παιζει μονο διασκευες και την προτιμω απο πολλες γνωστες με δικο τους υλικο οι 48 ωρες.

 

Βεβαια υπαρχει και η μειοψηφία που εχει φοβερο δικο της υλικο και προσωπικα δεν εχω δει αυτες οι μπάντες να ειναι εντελως στην αφανεια,εκτος και αν κρυβονται, και οι περισοοτερες εστω και σε underground επιπεδο εχουν αναγνωριση και κοινο.και αν καποιος ειναι φαν της μουσικης και ψαχνει γενικα θα τις βρει.Αυτες και τις στηριζω και αν δινουν και κανα σιντι το αγοραζω,και τις θεωρω εννοειτε και αυτες μπαντάρες.

 

Για να μη παρεξηγηθω δεν μειωνω το να γραφει καποιος δικο του υλικο(χωρις να το θεοποιω κιολας,και γω εχω δικα μου) ειναι εκφραση,δημιουργια και ολα τα σχετικα αλλα πριν το δωσεις προς τα εξω ακου το λιγο πιο καλα,βαλτο να παιξει σε playlist με γνωστα κομματια του υφους να δεις πως στεκεται κ.α. μη σου φταιει μονο το συστημα και το επιπεδο του κοσμου.

 

Τωρα για το να σε μαθει ο κοσμος(ειτε διασκευες) πρεπει και μπανταρα να εισαι αλλα και πολλα αλλα που πολλοι τα ξεχναμε.Θελει να εισαι παρον, live καθε τρεις και λιγο και σε οσα διαφορετικα μερη μπορεις κτλ. το οποιο απλα οι περισοοτεροι δεν μπορουμε να ακολουθησουμε....

 

και οι μπαντες που παιζουν δικα τους εχουν και αλλα θεματα.Βρες μουσικους,συννενοησου,συμβιβασου,συνεργασου,ξεκαβαλα το καλαμι του "δημιουργου",πανε στις πολλες προβες γραφοντας την γκομενα κτλ.

 

Υ.Γ.Καλο ΣΚ το θεμα θα το δω δευτερα παλι.Σορρυ για το χυμα και λιγο ασυναρτητο γραψιμο αλλα ειναι περασμενη ωρα....

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια μπάντα διασκευών εξίσου αξιόλογη όσο μια μπάντα πρωτότυπου υλικού;

 

Αξιολογη δεν ξερω τι σημαινει,ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ (με εξαιρεση καποια ηδ που ετσι κι αλλοιως μονο covers μπορεις να παιξεις χωρις να φας ....ξυλο & που απο τη φυση τους "ανανεωνονται" μεσα απο τις διασκευες  ;D δηλ.Jazz,Latin,Blues,Λαϊκα)   ομως σιγουρα ΟΧΙ.

 

Απο την αλλη...it beats working 9-5..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι καλυτερα εξελισεσαι ως μουσικος μεσα απο διασκευες παρα με δικα σου τραγουδια...

τωρα αν καποιος προτιμαει να δει ενα σχημα με διασκευες απο ενα με δικα του τραγουδια - περι ορεξεως ...

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, πάντως, μπάντες που παίζουν πολύ καλά μόνο διασκευές τις χαρακτηρίζω απλά ως πολύ καλές σ'αυτό και επ'ουδενί μπαντάρες. Άσε που ποτέ δε μου μένει το όνομά τους.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Κυριακη που μας περασε ημουν σε μια παραλια κοντα στη Θεσνικη(θολα τα νερα :-\)

και ειχε λαιβ στη νταλα με 5 συγκροτηματα τα οποια εβγαιναν στη σειρα...

Ρε παιδια...ακουσα τα ιδια τραγουδια απο διαφορετικους ανθρωπους...

Πλακωθηκαν ολοι στις ελληνοροκοποπ διασκευες να κανουμε κεφι...

Οι μουσικοι ηταν παρα μα παρα πολυ καλοι....αλλα...τι να το κανεις?

Η πραγματικοτητα τους αναγκασε να παιξουν αυτα που επιβαλλει η μουσικη στειροτητα

του Ελληνα ακροατη,που κι αυτος δε φταιει σε τιποτα για την απαιδευσια του...

Να πω αυτο που παρατηρησα?

Αν και πολυ καλοι μουσικοι,εδειχναν αδιαφοροι και συναισθηματικα κενοι μ αυτα που επαιζαν...

Πως ειναι δυνατον να μην ηταν αλλωστε οταν εισαι φαν των Red Hot και παιζεις αναπαλαιωση Ρακιτζη... :-\

Να λεμε παλι για το Ελλαντα?

Ναι,να λεμε.

Στην Ελλαδα μπανταρα ειναι αυτη που πλησιαζει οσο το δυνατον περισσοτερο το πρωτοτυπο.Στο εξωτερικο,αυτη που ΠΑΡΑΓΕΙ το πρωτοτυπο.

Για να μην ειμαι εκτος θεματος,μια μπαντα μπορει να ναι μπανταρα κι ας παιζει οτιδηποτε.

Ολοι οι μεγαλοι του ροκ ξεκινησαν παιζοντας τραγουδια αλλων αλλα εξελιχθηκαν γραφοντας τα δικα τους.Ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων που στην χωρα μας δεν ευνοειται,εκτος αν εχεις καποια καλη εταιρεια(απο τις πολλες που υπαρχουν :P) να σε στηριξει.

Παντως κρινοντας το αυστηρα ως μουσικος,ειναι πιο δυσκολο να παιζεις διασκευες.

Γιατι υπαρχει μετρο συγκρισης.

Κρινοντας το ως καλλιτεχνικη δραση,θαυμαζω τις μπαντες που παιζουν δικα τους,τα υποστηριζουν και δεν το βαζουν κατω.Respect που λενε στα στειτς...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια μπάντα διασκευών εξίσου αξιόλογη όσο μια μπάντα πρωτότυπου υλικού;

 

Η άποψη η δική μου είναι πώς μία μπάντα διασκευών δέν είναι το ίδιο αξιόλογη με μία μπάντα πρωτότυπου υλικού γιατί μία διασκευή είναι έτοιμο υλικό...κάθεσαι κ το μαθαίνεις χωρίς να ζορίζεις το μυαλό σου,σε θέμα σύνθεσης παρα μόνο τα δάκτυλα! ;D

Απλά άν παίζεις διασκευές χρόνια,θα τις παίζεις όπως θα ακούγεται στο CD!

Πολλές φορές έχουμε ακούσει κ μπάντες που παίζουν διασκευές κ είναι άστα να πάνε :-\

 

Προσωπικά μου αρέσουν οι μπάντες που μέν κάνουν διασκευές για να γουστάρει ο κόσμος αλλα να έχουν το δικό τους στοιχείο μέσα...δηλ.όχι καρμπόν το τραγούδι που θα επιλέξουν(σε θέμα μουσικής) ;)

 

Τώρα μια μπάντα που παίζει δικό της υλικό, μου αρέσει περισσότερο γιατί μπορεί να βγεί κάτι καλό μέσα απο αυτό κ να είναι το κάτι το διαφορετικό! :)

 

Ρε παιδια...ακουσα τα ιδια τραγουδια απο διαφορετικους ανθρωπους...

Πλακωθηκαν ολοι στις ελληνοροκοποπ διασκευες να κανουμε κεφι...

 

Σε αυτό που λές μου έχει τύχη να ακούω να μιλάνε μπάντες πρίν παίξουν κ να λέει ο ένας στον άλλο "κ εμείς θα παίξουμε την τάδε διασκευή,αλλα αφού θα βγούμε πρώτοι καλύτερα να την παίξουμε εμείς κ εσείς να πείτε άλλη διασκευή" ::) ::) ::)

Δηλ.με λίγα λόγια άν παίζεις διασκευές να κοιτάξεις να βρείς κάτι που δέν θα είναι σούπα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συγκρινουμε μια καλη μπαντα που παιζει διασκευες, και μια καλη μπαντα που παιζει δικα της κομματια, τοτε (εντελως μαθηματικα) φαινεται η δευτερη να κανει τη διπλασια δουλεια. Δηλαδη, παιζει μεν η δευτερη μπαντα τα δικα της κομματια που υποθετικα εχουν την ιδια περιπου "τεχνικη" δυσκολια με τις διασκευες της αλλης, αλλα εχει πριν χρειαστει ολη αυτη η προεργασια και ολος αυτος ο κοπος για να δημιουργηθει το κομματι. Απο αυτο και μονο ισως να φαινεται γιατι δεν εχει μεινει ποτε στην ιστορια μπαντα διασκευων, αλλα μονο αυτες που συνθετουν κατι το ξεχωριστο.

 

Προσοχη! Παντα μιλαμε για δυο καλες μπαντες, γιατι δε μπορουμε να συγκρινουμε ενα γκρουπ που παιζει διασκευες αψεγαδιαστα με ενα γρουπ που βγαζει μεν δικα του τραγουδια αλλα αντικειμενικα "ειναι για τα μπαζα" :P

 

Γενικα, οι διασκευες δεν ειναι για μενα προσωπικα κατι το "απαγορευτικο" για ενα συγκροτημα, αλλωστε εχουμε δει διαφορα συγκροτηματα που κανουν επιτυχια απο μια διασκευη. Αν ενα κομματι, εστω και αν το εχει συνθεσει αλλος, πιστευεις πως παιζοντας το μπορεις να "πεις κατι παραπανω", τοτε γιατι οχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου