Προς το περιεχόμενο

Περί mixing...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν κάποιος φτιάχνει ένα κομμάτι και κάνει τη μίξη μόνος του , φυσικά με monitor ηχεία, ύστερα από πολλές ώρες ακρόασεις και όλα ακούγονται τέλεια, στις σωστές εντάσεις κ.τ.λ. , τότε το κομμάτι το μόνο που του λείπει είναι το mastering έτσι;; Θέλω να καταλήξω στο ότι κάποιος μπορεί να κάνει τη μίξη μόνος του και να δίνει τα κομμάτια του για mastering και ύστερα να είναι έτοιμα για έκδοση σε cd.

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλω να καταλήξω στο ότι κάποιος μπορεί να κάνει τη μίξη μόνος του και να δίνει τα κομμάτια του για mastering και ύστερα να είναι έτοιμα για έκδοση σε cd.

 

εεεε....ναι και ο ουρανος ειναι γαλαζιος και η Ελλαδα ειναι μεσογειακη χωρα και το ευρω μας ...μαμησε τη ζωη.... :lol:

 

τι ακριβως θες να πεις??? 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη γειτονιααααααα,στη μικρηηη μας γειτονιααααα.... :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να επαναφερω το θεμα απο το συνεχες παραληρημα.....Ετσι οπως τα περιγραφεις είναι μια τελεια ζωη που κανεις την μιξη σπιτι σου....και ειναι τελεια και τα πουλακια κελαηδουν χαρουμενα στον ανοιξιατικο αερα....

 

Το θεμα ειναι:

 

1)Ποσο αντικειμενικα ειναι τα ηχεια που λειτουργείς? (πιστεύω να εχεις δει κατι μεγαθηρια που χρησιμοποιούν στα studios )

 

2)Πως ξερεις ότι εχεις κανει σωστή μιξη έτσι ώστε ο master-ας να σου κανει σωστή δουλειά? (γιατι ωραία είναι να ασχολούμαστε μόνοι μας...αλλά οι αλλοι που το εχουν σπουδασει το θεμα....κατι παραπαπανω θα ξερουν)

 

.

.

.

.

.

 

Ετσι αν πληρεις όλες τις προυποθεσεις στην σωστή μιξη τοτε βεβαια θα μπορείς να το στείλεις για mastering και μετα να το γραψεις και cd ρε αδελφέ....

 

((να σημειωσω ότι ουδεμία φορά δεν έχω κανει σωστή μίξη.....έτσι για να μην το παίζω ξερολας...:lol:))

 

 

 

Ας συνεχισει το παραληρημα...:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλά έχουν ειπωθεί περί mastering, τα πάντα ξεκινάνε από τη μίξη (και πιο πριν, από τις πηγές σου). Αν πρόκειται για κυκλοφορίσιμο υλικό, εγώ προτιμώ να πηγαίνω σε επαγγελματία, όσο καλά και αν μπορώ να την κάνω μόνος μου. Το mastering έρχεται δεύτερο. Είναι πεταμένα λεφτά να πας για mastering υλικό κακής μίξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καταλήξω και μάλλον να ρωτήσω αν το θέμα μίξης είναι αποκλειστικά η ρύθμιση εντάσεων και των εφφέ.. Γιατί αν τελικά είναι έτσι.. τι ποιο εύκολο από το να φτιάξεις μουσική με καλά μόνιτορ και να ρυθμίσεις τις εντάσεις....

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω αν το θέμα μίξης είναι αποκλειστικά η ρύθμιση εντάσεων και των εφφέ.

 

oχι ΔΕΝ ειναι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου