Προς το περιεχόμενο

windows xp ΣΕ LAPTOP που έχει windows vista?


nosak23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι εφικτό?Να βάλουμε δηλαδη xp σε ένα καινούριο laptop που φοράει vista..

 

 

Αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε ξέρετε αν κάνει εγκατάσταση σπασμένα προγράμματα?;Έχουν προβλήματα δηλ. τα vista σε ότι αφορά τα προγράμματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΧΡ μπαίνουν άνετα, ίσως έχεις κάποιο πρόβλημα με οδηγούς (drivers) όμως, πιθανό να μην υπάρχουν.

Δεν θα έπρεπε να βάζεις σπασμένα προγράμματα, κυνδυνεύεις να καείς στην κόλαση αν το κάνεις.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είναι εφικτό, με την προϋπόθεση να έχει η κατασκευάστρια εταιρία (του laptop) διαθέσιμους drivers για XP ώστε να δουλεύουν όλες οι συσκευές του υπολογιστή.

Είναι όμως λίγο μπελάς η υπόθεση καθώς θα πρέπει να εγκατασταθεί εκ νέου κάποιος boot-loader, αυτός που έχουν τα Vista χάνεται με την εγκατάσταση των XP.

Αναλυτικές οδηγίες εδώ ή και στα Ελληνικά αλλά αρκετά περιληπτικά.

 

Για τα σπασμένα δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί καλά καλά δεν παίζουν όλα τα αυθεντικά στα Vista! Στο δικό μου laptop που έκανα το dual-boot που συζητάμε, δεν έχω βάλει πειρατικό (τουλάχιστον όχι ακόμα). Αν αρχίσουμε και τα πειρατικά ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί το λειτουργικό... :roll:

 

EDIT: Με πρόλαβε ο Κώστας. Γρήγορος, λιτός και περιεκτικός! :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Σαφώς και είναι εφικτό, με την προϋπόθεση να έχει η κατασκευάστρια εταιρία (του laptop) διαθέσιμους drivers για XP ώστε να δουλεύουν όλες οι συσκευές του υπολογιστή.

Είναι όμως λίγο μπελάς η υπόθεση καθώς θα πρέπει να εγκατασταθεί εκ νέου κάποιος boot-loader, αυτός που έχουν τα Vista χάνεται με την εγκατάσταση των XP.

Αναλυτικές οδηγίες εδώ ή και στα Ελληνικά αλλά αρκετά περιληπτικά.

 

Για τα σπασμένα δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί καλά καλά δεν παίζουν όλα τα αυθεντικά στα Vista! Στο δικό μου laptop που έκανα το dual-boot που συζητάμε, δεν έχω βάλει πειρατικό (τουλάχιστον όχι ακόμα). Αν αρχίσουμε και τα πειρατικά ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί το λειτουργικό... :roll:

 

EDIT: Με πρόλαβε ο Κώστας. Γρήγορος, λιτός και περιεκτικός! :D

 

 

παιδια ξερω οτι ειναι απο καιρο σκονισμενο αυτο το θεμα αλλα επειδη βλεπω μερικα πραγματα στα οποια μπορω να βοηθησω ειπα να ποσταρω...

 

Λοιπον για να βαλουμε νεα windows (δεν εχει σημασια ποια ακριβως)σε λαπτοπ η ντεσκτοπ απλα κανουμε μπακα-π οτι χρειαζομαστε..κανουμε επανεκκινηση στο μηχανιμα και πριν επανενεργοποιηθει παρατηρουμε για οδηγειες που αναγραφονται στην οθονη ειτε για το πως θα μπουμε στα ΒΙΟS/SETUP ειτε για να επιλεξουμε Boot device..αν το μηχανιμα μας διαθετει το δευτερο επιλεγουμε Boot from cd/dvd...αν πρεπει να πειραξουμε BIOS παμε στην καρτελα ΒΟΟΤ και απενεργοποιουμε τον σκληρο (και αν δεν υπαρχει ως δευτερη επιλογη το boot from cd/dvd το βαζουμε ως πρωτη...

επειτα βαζουμε το cd/dvd με τα windows στο cd/dvd drive και επανεκκινουμε το μηχανιμα...καποια στιγμη συντομα θα μας βγαλει το μηνυμα Press any key to boot from cd/dvd. εκει παταμε οποιοδηποτε πληκτρο και περιμενουμε να αρχισει η εγκατασταση..μολις αρχισει ακολουθουμε τις οδηγιες που εμφανιζονται στην οθονη...μολις τελιωσει η εγκατασταση ακολουθουμε τα ιδια βηματα που ακολουθησαμε για να βαλουμε το cd/dvd ως BOOT DEVICE πριν ,και ξαναβαζουμε τον σκληρο δισκο ως ΒΟΟΤ DEVICE ..

 

αυτο ηταν.τωρα κανουμε ενα search στο νετ για τους drivers των συσκευων-παρελκομενων μας..

 

αυτα τα βηματα ακολουθουμε ειτε τα windows που προσπαθουμε να βαλουμε ειναι αυθεντικα ειτε σπασμενα

Αυτες τις οδηγιες τις εγραψα καθαρα για ενημερωτικο σκοπο..αν κανετε καποια ζημεια στο μηχανιμα σας θα ειναι καθαρα δικο σας λαθος και ευθηνη...Και σε καμια περιπτωση δεν ενθαρρυνω την χρηση πειρατικου λογισμικου (μην μας πανε και μεσα  ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειτα βαζουμε το cd/dvd με τα windows στο cd/dvd drive και επανεκκινουμε το μηχανιμα...καποια στιγμη συντομα θα μας βγαλει το μηνυμα Press any key to boot from cd/dvd. εκει παταμε οποιοδηποτε πληκτρο και περιμενουμε να αρχισει η εγκατασταση..μολις αρχισει ακολουθουμε τις οδηγιες που εμφανιζονται στην οθονη...

 

..και μόλις τα windows xp δεν μπορέσουν να βρούν τον controller του δίσκου και κατά συνέπεια δεν μπορούν να βρούν δίσκο για να κάνουν εγκατάσταση τι κάνουμε;  ;)

 

Το downgrade σε xp,ειδικά και σε καινούρια laptop είναι λίγο περίπλοκη διαδικασία και προϋποθέτει,όπως ειπώθηκε,να υπάρχουν οι κατάλληλοι drivers.

Αν τώρα όντως υπάρχουν,μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το nLite το οποίο βρίσκετε εδώ: http://www.nliteos.com/guide/index.html

και με το οποίο μπορείτε να προσθέσετε τους ανάλογους οδηγούς στην έκδοση των xp που διαθέτετε,να φτιάξετε ένα καινούριο cd και να κάνετε εκ νέου την εγκατάσταση.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και μόλις τα windows xp δεν μπορέσουν να βρούν τον controller του δίσκου και κατά συνέπεια δεν μπορούν να βρούν δίσκο για να κάνουν εγκατάσταση τι κάνουμε;  ;)

 

Το downgrade σε xp,ειδικά και σε καινούρια laptop είναι λίγο περίπλοκη διαδικασία και προϋποθέτει,όπως ειπώθηκε,να υπάρχουν οι κατάλληλοι drivers.

Αν τώρα όντως υπάρχουν,μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το nLite το οποίο βρίσκετε εδώ: http://www.nliteos.com/guide/index.html

και με το οποίο μπορείτε να προσθέσετε τους ανάλογους οδηγούς στην έκδοση των xp που διαθέτετε,να φτιάξετε ένα καινούριο cd και να κάνετε εκ νέου την εγκατάσταση.

 

 

δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο..εδω και 2 χρονια εχω φωρτωσει windows σε πανω απο 10 μηχανιματα τοσο συμαθητων μου οσο και δικα μου και παντα το κανω με τον γρηγορο και ευκολο τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο..εδω και 2 χρονια εχω φωρτωσει windows σε πανω απο 10 μηχανιματα τοσο συμαθητων μου οσο και δικα μου και παντα το κανω με τον γρηγορο και ευκολο τροπο

 

Δεν πιστευω να φορτωσες και pickguard στις κλασσικες τους? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

bakas δεν χρειάζεται να γραφτούν και εδώ οδηγίες για να ακολουθήσει τον τυφλοσούρτη αυτός που κάνει την εγκατάσταση των Windows, όταν υπάρχουν οδηγίες σε κάθε βήμα δεκαετίες τώρα. Αλλού είναι το θέμα.

 

ΥΓ Συμμαθητές σου που;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν απατώμεν google-άρεις το μοντέλο του laptop σου και βλέπεις αν υπάρχουν drivers και για ποιο OS. αν υπάρχουν τα κατεβάζεις τα βάζεις σε έναν εξωτερικό ή φλασάκι και αφού έχεις κάνει το format περνάς και τους drivers.

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να φορτωσες και pickguard στις κλασσικες τους? :o

κακεεεεεεε

bakas δεν χρειάζεται να γραφτούν και εδώ οδηγίες για να ακολουθήσει τον τυφλοσούρτη αυτός που κάνει την εγκατάσταση των Windows, όταν υπάρχουν οδηγίες σε κάθε βήμα δεκαετίες τώρα. Αλλού είναι το θέμα.

 

ΥΓ Συμμαθητές σου που;

γυμνασιο-λυκειο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου