Προς το περιεχόμενο

Κυκλικη αναπνοη


newmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα ντι τζε ρι ντου ή τζι ντε ρι ντου. Ειναι παραδοσιακο πνευστο οργανο των αυτοχθονων Αυστραλων (Αμποριτζινς).

Μπορω να βγαλω ηχο και να παιξω αλλα το φυσημα μου κραταει δευτερολεπτα.

Διαβασα για την κυκλικη αναπνοη οπου μπορεις να φυσας για μεγαλα διαστηματα, σχεδον συνεχεια.

Ειδα ενα μουσικο να παιζει αυτο το οργανο ασταματητα κι επαθα πλακα. Δυστυχως δεν μπορεσα να του μιλησω.

Οποιος φιλος ειναι 'πνευστος' ας μου πει κατι, εστω να μακρυνω το φυσημα κατι τι παραπανω. 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεχνικη αυτη ειναι διαδεδομενη και στους παραδοσιακους Ελληνες κλαρινιστες....καποιον τετοιον ισως θα πρεπει να βρεις και να ρωτησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με ειμαι αντικοινωνικος, οχι με την κακη εννοια, δεν ανοιγω συζητησεις.

Γι αυτο ζηταω βοηθεια απο τα παιδια του φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί παραδοσιακοί πνευστοι παίζουν έτσι..μπακαλιστικα ας πουμε ότι είνι ένας τρόπος να εισπνέεις και να εκπνέεις ταυτόχρονα...όχι συνέχεια...απλά όταν σου τελειώνει η αναπνοή, χρησιμοποιείς τα αποθέματα αέρα της στοματικής κοιλότητας, εισπνέοντας παράλληλη από τη μύτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα οταν φυσας ο αερας βγαινει απ' τα πνευμονια.

Πως τον κραταω στην στοματικη κοιλοτητα (μη γραψετε ...ακιες) και συγχρωνως βγαζω και αερα απο τον θωρακα..

Μαλλον ειναι δυσκολο, θελει μαθηματα και εξασκηση.

Αλλα αν μου εδινες κατι πιο σαφες θα σου ειμουν ευγνωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ δυσκολη τεχνικη! με δασκαλο μονο θα τα καταφερεις!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι μπακαλιστικα για να καταλαβεις ειναι σαν να εισπνεεις απο τη μυτη κ ταυτοχρονα να εκπνεεις χρησιμοποιωντας τους μυες απο τα μαγουλα σου.Αφηνεις παντα λιγο αερα στην στοματικη κοιλοτητα δηλαδη τον οποιο σπρωχνεις με τα μαγουλα(εν μερη γιατι αν θες να το κανεις σωστα πρεπει να χρησιμοποιησεις διαφραγμα).Ειναι λιγο περιεργη τεχνικη κ μονο με δασκαλο θα τη μαθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για να μαθεις τη κυκλικη αναπνοη μονος,θα παρεις ενα ποτηρι με νερο και ενα καλαμακι,και θα προσπαθησεις να κανεις μπουρμπουλυθρες συνεχεια.ειναι καλος τροπος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ή ένα μπαλόνι. Φούσκωνέ το συνέχεια. Όπως είπαν και οι άλλοι, φουσκώνεις, όχι φυσώντας απο το θώρακα, και πνευμόνια κλπ, αλλά απο το στόμα, έχοντας γεμίζει το στόμα σου με αέρα. Στο μεταξύ ρουφας αέρα απο τη μύτη... :) Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου