Προς το περιεχόμενο

Pro Tools 9


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Τα Pro Tools 9 μολις εμφανιστηκαν απο την Avid.

Διαβαζοντας στο site δε καταλαβα κατι.

Μπορω να αγορασω το software μονο χωρις audio interface να το εγκαταστησω στο

PC με Windows 7 και να δουλευω με την παλια μου καρτα ηχου?

 

Οποιος γνωρίζει κατι ας μας βοηθησει.

 

Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από το site:

 

"Get the flexibility of using Pro Tools 9 with your favorite Avid audio interface or third-party Core Audio- or ASIO-compatible interface—or use Pro Tools 9 completely standalone for easy on-the-go creation."

 

οπότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με οποιαδήποτε κάρτα ήχου. Υπάρχουν και crossgrade πακέτα για τους χρήστες LE και Μ-powered. http://shop.avid.com/store/category.do?category=protools-upgrades-new

 

Επίσης να μην παραλείψω να αναφέρω το "Work with an audio interface—or without. Create bigger, better-sounding mixes with more tracks, Automatic Delay Compensation, and other pro features included as standard"

 

Κάποια σχόλια:

Έπρεπε να έρθει το 2010 για να προσθέσουν τη δυνατότητα του Automatic Delay Compensation. (standard feature σε όλα τα υπόλοιπα DAW). Και αναφέρονται στην τραγική αυτή παράλειψη ως Pro Feature (standard feature ακόμα και στο Reaper που είναι το πιο φθηνό DAW).

Επίσης αν πχ χρησιμοποιείτε M-Powered η download version του crossgrade θα σας στοιχίσει € 350,95!!! Για χρήστες LE η τιμή διαμορφώνεται στα € 249,95...

 

Το κύκνειο άσμα της Avid...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγω εχω αυθεντικό (academic license) το mpowered 8 και είδα ότι για να αναβαθμίσω (σόρρυ κιόλας αλλά θα έπρεπε να ειναι free η αναβάθμιση σε αυτά τα προγράμματα ή να είναι πιο λογικές οι τιμές) θέλω 350 ευρω... Τι να πω , είναι αστείες οι τακτικές τους. Ειδικά το ότι χρησιμοποιούσαμε protools χωρις delay compensation τι να πω.. αστεια ολα.

Κανανε στο pro tools 9 αυτά που ειναι αυτονόητα σε όλα τα άλλα daw εδώ και μια δεκαετία. Και ζητάνε 350 ευρώ για αυτό από κάποιον που εχει την μολις προηγουμενη version αγορασμενη.

Well done.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα M-powered από την 7.3 version Έκανα update στην 7.4 με 40 ευρώ (πάει και έρχεται) και μετά στην 8 με 80 ευρώ (ακριβούτσικα). 'Οταν είδα τις τιμές της αναβάθμισης των 9, το μόνο που σκέφτηκα είναι ότι οκ τελειώσαμε με τα ProTools, θα τα δώσω. Και εδώ αρχίζουν τα ωραία. Επειδή στο iLok έχω 3 άδειες ( 7.3, 7.4 και 8 ) για να μεταφέρω σε άλλο χρήστη τις άδειες πρέπει να δώσω $25 για ΚΑΘΕ άδεια (3 licences = $75)....

 

Go figure...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παίδες κι εγώ τα είχα πάρει με την λογική των ακριβών update της Steinberg. Αφού είχα πληρώσει 3 εκδοχές, αποφάσισα πως θα μείνω σε ότι είχα. Στο SX3. Αυτοκλειδώθηκα λοιπόν άθελα μου στην πλατφόρμα, αφού έχω δεκάδες παλιές μείξεις που δεν μεταφέρονται εύκολα σε άλλο DAW.

 

Θέλω να πω πως, παρα το γεγονός πως αναβαθμίζουν το προϊόν εγώ έχω ότι μου χρειάζεται στο παλιό, που το μόνο που έχει να ζηλέψει είναι ίσως κάποιες ευκολίες που μάλλον απευθύνονται περισσότερο σε όσους δεν έχουν καλοδιαβάσει το manual.

 

Απ' όσο ξέρω, διαφέρουν πολύ λίγο οι εταιρείες software στο θέμα των μεγάλων αναβαθμίσεων. Οπότε... μη πανικοβάλεστε, μια χαρά δουλειά κάναμε τόσο καιρό, και μια χαρά θα την κάνουμε μέχρι να αποφασίσουμε να τα ξαναδώσουμε στην έκδοση 13 και όχι στην αμέσως επόμενη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα mac και ένα pc με mboxes και τα δωρεάν παρεχόμενα pro tools LE. Σίγουρα, επιχειρηματικά, η avid μέχρι τώρα είχε τα κέρδη από την πώληση των audio interfaces και την σιγουριά του "studio standard" software. Λογικό είναι αποδεσμεύοντας το software από τις κάρτες να ζητά χρήματα για το software, απλά θα περίμενα οι crossgrade τιμές να ήταν πολύ φιλικότερες. Γύρω στα 100 ευρώ θα το αποφάσιζα.

Ως αυτόνομο πακέτο, οκ, και τα cubase/logic/studio one ακριβά είναι, άρα μπορεί να το κοστολογήσει όσο θέλει. Όμως εγώ τώρα θα πρέπει να δώσω 250€ επί 2 συν και τα δύο ilok (δεν έχω). Πολύ απλά, αποφάσισα να δώσω τα 500€ για να αγοράσω την TASCAM US2000 και να αποκτήσω 16in κανάλια και να ξεκινήσω να δουλεύω με το REAPER, το οποίο είναι και super πρόγραμμα. Και αν το γουστάρω θα πληρώσω και την αγορά του που είναι οικονομικότατη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η πολιτική αναβαθμίσεων δεν έχει να κάνει με την Avid, και το Ableton Live σ'αυτούς ανήκει και οι αναβαθμίσεις είναι πολύ λογικές από άποψης κόστους.

 

Ακολούθησα και εγώ την πολιτική του yameth και οι αναβαθμίσεις που έχω κάνει είναι μόνο όταν παρουσιάζουν μια έκδοση με ΠΟΛΛΕΣ και πραγματικά αξιόλογες βελτιώσεις (που πιθανώς διορθώνουν και κακώς κείμενα).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι απελευθερώθηκαν από τις μπαρούφες τα hardware τους θα έπρεπε να διαφημίζουν ως pro feature!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κι εγώ τα είχα πάρει με την λογική των ακριβών update της Steinberg. Αφού είχα πληρώσει 3 εκδοχές, αποφάσισα πως θα μείνω σε ότι είχα. Στο SX3. Αυτοκλειδώθηκα λοιπόν άθελα μου στην πλατφόρμα, αφού έχω δεκάδες παλιές μείξεις που δεν μεταφέρονται εύκολα σε άλλο DAW.

 

Θέλω να πω πως, παρα το γεγονός πως αναβαθμίζουν το προϊόν εγώ έχω ότι μου χρειάζεται στο παλιό, που το μόνο που έχει να ζηλέψει είναι ίσως κάποιες ευκολίες που μάλλον απευθύνονται περισσότερο σε όσους δεν έχουν καλοδιαβάσει το manual.

 

Απ' όσο ξέρω, διαφέρουν πολύ λίγο οι εταιρείες software στο θέμα των μεγάλων αναβαθμίσεων. Οπότε... μη πανικοβάλεστε, μια χαρά δουλειά κάναμε τόσο καιρό, και μια χαρά θα την κάνουμε μέχρι να αποφασίσουμε να τα ξαναδώσουμε στην έκδοση 13 και όχι στην αμέσως επόμενη.

 

Yameth συμφωνω και εχω ενα cubase το οποιο ειναι τέλειο. Το πρόβλημα όμως με τα protools είναι ότι και με αυτά που έχουμε ΔΕΝ κάνουμε την δουλειά μας. Το ότι δεν έχουν automatic delay compensation σε καταντάει ζογκλέρ καραγκιόζη μπροστά σε μία μπάντα που περιμένει να μιξάρετε και εσύ ψάχνεις να δεις τι καθυστέρηση έχουν τα κανάλια και πάει λέγοντας.. Να μην σχολιάσω για άλλα πράγματα.. τα protools έχουν 3 καλά και unique στοιχεία (αν και πλεον κανένα πέραν του ικανοποιητικού beat detective) και έχουν 37 κακα που όλο και αυξάνονται. Ακου 350 ευρώ για update του ίδιου προγράμματος..

Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπάρχει και η επιλογή αγοράς με δολλάρια αν μπεις από αμερικανικό proxy. Επειδή δεν έχουν υπολογίσει την ισοτιμία, βγαίνει το crossgrade 100€ φθηνότερα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου