Προς το περιεχόμενο

Pro Tools 9


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα εγω έχω καταλήξει στο εξης.

Τα protools στο editing δεν παίζονται. Στο midi όμως και στην μίξη έχουν πολλά θέματα τα οποία θα τα διορθώσουν τώρα επιτέλους με το Protools 9. Αυτα.

Πχ. το να κάνεις drum editing σε άθλιο ντράμμερ στα protools μπορεί να σου πάρει 10 λεπτά και στο cubase 2 μέρες. Αλλά το να δουλεψεις κομμάτι στο cubase θα σου παρει 10 λεπτά και στα protools 2 μερες (Δεν μιλάω για τις HD εκδόσεις που εχουν automatic delay compensation και πολλά άλλα έτοιμα..).

Οι επαγγελματίες που βλέπεις να χρησιμοποιούν protools έχουν τις μεγάλες εκδόσεις και δεν αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα.

Μην ξεχνάμε πάντως και το cubase 5 που για μένα μάλλον είναι το καλύτερο all around daw.

Γενάρη από ότι φαίνεται θα έχω τα protools 9 οπότε και θα επανέλθω με review. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το drum editing στο cubase είναι εξίσου απλό, εύκολο και γρήγορο με κάποιες λίγο ανορθόδοξες τεχνικές βέβαια. Ειδικά τώρα στο 5 με το vari audio που μπορείς να κάνεις και time stretch με ένα click είναι αρκετά εύκολα τα πράγματα.

Το καλύτερο editing βέβαια γίνεται πολύ απλά με όλα τα DAW, del + rec  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL, συμφωνώ απόλυτα, εγώ το λατρεύω το cubase, απλά ειναι αλήθεια ότι εχει εργαλεία το protools που σε editing είναι μάλλον άπιαστα.

Με θλίβει ιδιαίτερα το ότι οι μπάντες πλέον πάντως βασίζονται στα copy paste και έχω αποφασίσει ότι όταν το κάνω πιο "επίσημα" με recordings στο χώρο μου θα τρώνε πόρτα. :)

Για μένα πρέπει να ξαναγίνεται το recording αν ειναι χάλια. Και αν ειναι καλό το recording δεν πρέπει να γίνεται editing γιατί είμαι κατά του ρομποτικού παιξίματος.  ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Wow, το απολυτο ξενέρωμα. 2 μήνες μετά βλέπω cancelled την παραγγελία μου και refund από την studica.com. Δεν στελνουν Ελλάδα λέει. (!!!).

Τι να πω.. έχασα πλεον το δικαιωμα για academic (εληξε η καρτα της σχολης πλεον), έχασα 2 μηνες τσάμπα. Να σημειωθει οτι ειχε εγκριθει, ειχα στειλει και καρτα και διευθυνση και χωρα και φωτοτυπιες και επίσης ελεγε και ταχυδρομικα για ελλάδα.

Τι να πω.

Παω να βρω τωρα τι θα κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικώς τα πήρα από sweetwater 250 ευρώ και κατεβαινουν ηδη, ολα οκ. Απο την μια μου κοστισε 100 ευρω παραπανω (150 εβγαινε το academic crossgrade) και 2 μηνες τσαμπα στο περιμενε, απο την αλλη 100 ευρω για κανονικό license πλέον και όχι academic καλά είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου