Προς το περιεχόμενο

Καβαλαρης ηλ/ακουστικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, ενας φιλος μου εχει την Samick D4 ce η οποια δεν εχει καβαλαρη. Την πηγε σε μαγαζι να ρωτησει για τιμη και του ειπαν κατι για 50€, αλλου δεν ηξεραν κτλ. Εχει κατι ιδιαιτερο ο καβαλαρης της συγκεκριμενης κιθαρας η μπορει να βαλει εναν "απλο" με 1€ απο ebay (πολυ αμφιβαλω)?

 

https://www.dropbox.com/s/bpzy49lauv1ukuq/IMG_20171003_160519.jpg?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη συγκεκριμένη μάρκα την εισάγει ο Νάκας νομίζω, οπότε ας ρωτήσει εκεί αρχικά. Από κει και πέρα αν ο φίλος σου τοποθετήσει κοκκάλινο καβαλάρη αντί για τον πλαστικό, που υποθέτω φόραγε η κιθάρα και αν αποφασίσει να αλλάξει και το nut με ένα κοκκάλινο τότε ο ήχος θα αλλάξει δραματικά προς το καλύτερο. Εκτός και αν δεν έχει κάποιο σημείο αναφοράς γιατί την αγόρασε έτσι (ή όπως έφτασε στα χέρια του τελωσπάντων) και δεν την έχει ακούσει ποτέ.

 

Εχει κατι ιδιαιτερο ο καβαλαρης της συγκεκριμενης κιθαρας

Ναι, είναι ακέφαλος  :-*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καβαλάρης σαν υλικό είναι παμφθηνο, το πρόβλημα είναι να είναι σωστά χαραγμένος για να έχει η κιθάρα σωστό intonation. Στα 50€ λογικά υπολογίζουν και τη δουλειά αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καβαλάρης σαν υλικό είναι παμφθηνο, το πρόβλημα είναι να είναι σωστά χαραγμένος για να έχει η κιθάρα σωστό intonation. Στα 50€ λογικά υπολογίζουν και τη δουλειά αυτη

 

Δηλαδη σε καθε μαρκα/μοντελο πρεπει να γινεται ξεχωριστη χαραξη για το intonation; Μου φαινεται λιγο παραξενο, οχι οτι ειμαι γνωστης, το πιο απλο θα ηταν αυτο που λεμε one size fits all πλην καποιων εξαιρεσεων, γιαυτο ρωτησα και αν εχει κατι ξεχωριστο, αλλιως ας του λεγανε π.χ. παρε εναν 5€ και τελειωσε.

 

Ο ιδιος καβαλαρης θα εδινε αλλα συχνοτικα αποτελεσμα απο κιθαρα σε κιθαρα?

 

BlackCrow81 τωρα μου βαζει ιδεες ασχετα με το συγκεκριμενο θεμα, οταν λες θα αλλαξει δραματικα, της δικης μου ειναι απο γραφιτη, πως θα αλλαξει δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο απλο θα ηταν αυτο που λεμε one size fits all πλην καποιων εξαιρεσεων, γιαυτο ρωτησα και αν εχει κατι ξεχωριστο, αλλιως ας του λεγανε π.χ. παρε εναν 5€ και τελειωσε.

Δεν έχουν όλες οι κιθάρες το ίδιο πλάτος στην ταστιέρα και ούτε το ίδιο radius

 

BlackCrow81 τωρα μου βαζει ιδεες ασχετα με το συγκεκριμενο θεμα, οταν λες θα αλλαξει δραματικα, της δικης μου ειναι απο γραφιτη, πως θα αλλαξει δηλαδη;

Από πλαστικό σε κοκκάλινο θα είναι μεγάλη η διαφορά, απο γραφίτη σε κοκκάλινο σε ακουστική δεν γνωρίζω. Κάποιος που έχει παίξει ακουστική με γραφίτη θα σου απαντήσει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πλαστικό μέ 1ευρώ θα είναι μια χαρά. ( μου φαίνεται απλός κοινός των 3-3,2mm ). To κόκκαλο είναι πολλές φορές προβληματικό με τα piezo, οπότε προτίμησε συνθετικό.

 

Διαφορές θα δεις ανάλογα με το υλικό, αλλά σε τέτοιο όργανο μην περιμένεις να τις αντιληφθείς ή να τις εκλάβεις ως upgrades.

 

Τσέκαρε αυτό το βίντεο που έχει σκαρώσει συνφορουμίτης. Το βρίσκω ενδιαφέρον.

 

Τα 50 ευρώ να υποθέσω περιελάμβαναν και setup/χορδές ή κοπή-κατασκευή bone saddle + πέρασμα χορδών;

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ναι ηταν συνολο ολη η δουλεια με προσαρμογη του καβαλαρη στην κιθαρα, δεν ειχα ιδεα οτι γινεται αυτο και παραξενευτικα οταν ακουσα 50€ νομιζα θα ειναι κατι εξειδικευμενο. Του ειπα να παει απο το Νακα, λογικα το πολυ με κανα 20αρι θα ειναι οκ, χορδες-καβαλαρη.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου