Προς το περιεχόμενο

Pro Tools για Windows 10


Jazzombie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά!Ειμαι σχεδον ετοιμος στο να στήσω ενα Home Studio.Το προβλημα μου ειναι οτι ακομα δεν ξερω αν πρέπει να παω σε PC η Mac.Ειναι λιγο πρακτικο το θεμα γι'αυτο και υπαρχει αυτο το κόλλημα.Εχω εναν φιλο ο οποιος δουλεύει το Ableton και μπορεί να μου δειξει καποια πραγματα για αρχη και απ'την αλλη υπαρχουν τα Pro Tools για Mac που μαλλον θα το παλεψω μονος μου να βγαλω μια ακρη.Τι  μου προτείνετε?Να σας πω οτι δεν θελω απλα να κανω το κεφι μου ειμαι μουσικος πολλα χρονια και μονο στα DAW ειμαι νεουδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kαλώς ήρθες πρώτα απ' όλα...

 

και απ'την αλλη υπαρχουν τα Pro Tools για Mac

Δεν υπάρχουν μόνο τα ProTools για Mac, υπάρχει kai to Logic, Cubase και σχεδόν όλα εκτός από αυτή τη μπούρδα το Sonar!!!!! ;D ;D

 

ειμαι μουσικος πολλα χρονια και μονο στα DAW ειμαι νεουδι 

αφού είσαι μουσικός και νεούδι στα DAW, έχοντας Mac, έχεις ήδη εγκατεστημένο το Garagenand στο λειτουργικό σου σύστημα, που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πόσα απίδια χωράνε στο σάκο και έπειτα περνάς πολύ εύκολα στο Logic που έχουν αρκετά κοινά στο Interface.

Καλή αρχή

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολα ειναι. Ολα πανω κατω ιδια. Εκτος ισως απο το άπλυτον λάιβ που εχει αλλη φιλοσοφία. Ενα ειναι σιγουρο υπομονή επιμονη διάβασμα.... 3 ειπα...  ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα DAW ειναι μια χαρα φτανει να εχεις  γνωσεις ηχοληψιας και μιξης.

 

Αν τις εχεις προχωρα με οποιοδηποτε DAW,δεν εχουν πλεον ΚΑΜΜΙΑ διαφορα στον ηχο και πανω κατω εχουν ολα την ιδια φιλοσοφια λειτουργιας.

 

Το να μας ζητας να προτεινουμε κατι ειναι λιγο ........ ακυρο μια και διαπιστωμενα ΟΛΟΙ προτεινουν το DAW με το οποιο ΑΡΧΙΣΑΝ να δουλευουν καποια στιγμη και εχουν στην κατοχη τους μια και τους ΒΟΛΕΥΕΙ περισσοτερο. ;)

 

Αν θες να ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΣΑΙ με αλλους μουσικους σε ΑΛΛΑ στουντιο το πιο διαδεδομενο (δηλ. το πιο...."πειρατεμενο"  ;D ) στην Ελλαδα ειναι το CUBASE και στο εξωτερικο τα PRO TOOLS.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι ακομα δεν ξερω αν πρέπει να παω σε PC η Mac

 

Καμμια  διαφορα ΑΠΟΔΟΣΗΣ δεν υπαρχει αν βεβαια χρησιμοποιεις ΝΟΜΙΜΟ λογισμικο και οχι πειρατικο.

 

Τελος εδω

 

https://cakewalk.bandlab.com/

 

μπορεις ΝΟΜΙΜΑ να κατεβασεις ΔΩΡΕΑΝ  ενα απο τα καλυτερα DAW ολων των εποχων (PC only)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά.Παντως γενικά απ'το ψαξιμο που εχω κανει στο ίντερνετ και σε ξενα φορυμ η και γιουτουμπι η πιο επικρατέστερη γνωμη ειναι οτι δεν υπαρχει κάποιο καλύτερο ας πούμε,ειναι κ λιγο προσωπικη αποψη.Το μονο που τονιζαν καποιοι ειναι οτι τα Ableton και Logic ειναι πιο καλα για ηλεκτρονική μουσική ενω το Pro Tools ειναι για ηχογραφηση ολόκληρης μπαντας κ τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Jazzombie

 

Οι γενικές οδηγίες για το θέμα που σε απασχολεί έχουν ως εξής:

 

α) Αγόρασε κάποιο Mac, το ακριβότερο που σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου. Είναι καλύτερα μηχανήματα και τρέχουν τρία διαφορετικά λειτουργικά συστήματα (macOS, Windows, Linux) για την περίπτωση να αλλάξεις γνώμη ή να θέλεις να πειραματιστείς.

 

β) Μην επιλέξεις κάποιο πρόγραμμα που - όσο καλό και αν είναι - τρέχει σε μία μόνο πλατφόρμα. Δηλαδή, μην ασχολείσαι με Garageband, Logic, Sonar, Samplitude). Αντίθετα επέλεξε κάτι που τρέχει και στις τρεις πλατφόρμες (Bitwig) αλλά οπωσδήποτε σε δύο από τις τρεις (Live, Cubase, ProTools, Reaper).

 

γ) Όπως σου εξήγησαν το ζήτημα του ήχου - υπό την προϋπόθεση ότι έχεις γνώσεις - δεν υπάρχει. Όλα είναι πολύ καλά προγράμματα.

 

δ) Όμως, υπάρχει - και πάντα θα υπάρχει - το ζήτημα του workflow, δηλαδή της νοοτροπίας στην οποία πρέπει κάποιος να ενταχθεί προκειμένου να "δουλέψει" με ένα πρόγραμμα αποτελεσματικά. Αυτό εξαρτάται από απλά πράγματα, π.χ. αν δουλεύεις μόνος σου, αν γράφεις ακουστικά όργανα και φωνές, αν είσαι της ηλεκτρονικής μουσικής, αν είσαι κλασσικός κλπ. Γενικώς, τα Ableton Live και Bitwig είναι καλύτερα αν είσαι χορευτικούλης, τα άλλα είναι για γενική χρήση.

 

ε) Αν δεν ξέρεις τι να κάνεις, τότε πάρε το Cubase. Είναι το αντίστοιχο του "κανείς δε ζημιώθηκε ποτέ αγοράζοντας γη".

 

στ) Προσπάθησε να έχεις μία σωστή προοπτική για το ποιο ποσοστό της εργασίας σου θα γίνεται "μέσα στον υπολογιστή" και ποιο θα γίνεται έξω. Ακόμη και αν παίζεις μόνο μπλιμπλίκια επειδή είσαι ψυχάκιας, η τρέχουσα τάση είναι να μην στηρίζεται κανείς μόνο σε software όργανα. Κοινώς, πρέπει να μπορείς να παράγεις ήχο, ακόμη και με τον υπολογιστή κλειστό.

 

Καλή επιτυχία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτο που θελω να κανω ειναι να περναω κιθάρες οταν πειραματιζομαι μονος μου και φωνη μιας και με τη γυναίκα μου εχουμε ενα σχηματακι jazz/bossa nova.Κανενα αλλο οργανο εκτος ισως κάποιο midi keyboard για να καιγομαι λιγο μονος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά θέλεις να περνάς κιθάρες και φωνή, παίρνεις ένα τέτοιο και δεν μπλέκεις καθόλου και πουθενά

 

 

https://www.thomann.de/gb/zoom_r8.htm

 

 

Κάτι μου λέει όμως ότι τελικά θα θέλεις και τα γ**μάτα τα εικονικά drums, κάνα ωραίο jazz πιανο, κάνα ρεαλιστικό hammond και πάει λέγοντας, οπότε θα μπλέξεις με τα διαόλια  ;D Πρέπει όμως να επιλέξεις πρώτα από όλα το DAW, αυτό είναι η βάση. Ο Trolley είπε κάποια πράγματα, και εγώ θα συμπληρώσω:

 

1) Αν θέλεις laptop τα mac είναι πολύ καλή επιλογή. Τα PC είναι ιδανικά σε desktop, με την προϋπόθεση ότι μπορείς να στήσεις και να ρυθμίσεις ένα για audio. Αν δεν, τότε με κάποιο mac γλυτώνεις χρόνο και πιθανό μαλλιοτράβηγμα.

 

2) Για ProTools θα πήγαινα μάλλον σε mac που ταιριάζει καλύτερα.

 

3) Έχεις προβλέψει την κάρτα ήχου και τα monitor; OK τα μόνιτορ δεν παίζουν ρόλο, αλλά η κάρτα ήχου έχει άμεση σχέση, πρέπει να είναι συμβατή με το σύνολο.

 

Οπότε στην περίπτωσή σου, το λογικότερο είναι να πάρεις ένα Mac και να αρχίσεις με το garageband ή με το software που πιθανόν να έχει η κάρτα ήχου, και βλέπεις στην πορεία. Εκτός αν είσαι PCάκιας και κατέχεις το άθλημα, πράγμα το οποίο δεν φαίνεται να ισχύει από την ερώτησή σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελος εδω

 

https://cakewalk.bandlab.com/

 

μπορεις ΝΟΜΙΜΑ να κατεβασεις ΔΩΡΕΑΝ  ενα απο τα καλυτερα DAW ολων των εποχων (PC only)

 

πάντως το γεγονός ότι όντως δίνεται ΔΩΡΕΑΝ και σε full version ένα από τα καλύτερα DAW (για μένα το καλύτερο και με το οποίο ειδικά κάποιος νέος στα περί μουσικής τεχνολογίας -μια και εργονομικά είναι πανεύκολο- συνδυάζοντας το με ένα μέτριο desktop ή laptop δύναται πλέον να δημιουργεί παπάδες κι αρχιεπίσκοπους  ;D) και μεις το "προσπερνάμε" κάπως στο ντούκου ως επιλογή, με ξένισε ελαφρώς...  ::)

 

για μένα πάντα, αν δεν υπάρχει κάποιος "ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ" λόγος (πχ κάποιος να διαθέτει ήδη mac ή να γνωρίζει καλά το χειρισμό κάποιου συγκεκριμένου DAW) και αν τα πεντοχίλιαρα δεν τα χρησιμοποιεί για πετσετάκια  :P, με τα χρήματα που θα έδινε για το Sonar αποκτά μια Focusrite Scarlett 2i2 2nd Gen και τα JBL 305 και έτοιμο ένα κουκλί home studio δια πάσαν χρήσην και.......

 

 

 

ΥΓ. φυσικά θεωρώ επίσης "σωστό" που τέθηκαν επί φόρουμ όλες οι επιλογές από τους φίλους μου, αλλά πραγματικά αυτές τις μέρες έχει γίνει κόσμος και κοσμάκης "ευτυχής" λόγω αυτής της συγκυρίας αποκτώντας το άνωθεν πακετάκι, οπότε συγχωρήστε μου την ιδιαίτερη αναφορά και "επιμονή" μου... 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη μια Focusrite Scarlet 2i2 και μονιτορ τα Yamaha HS 7.Σε χρηματα για υπολογιστη διαθέτω κοντα στα 750 κατοσταρικα οποτε παω για PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου