Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου + mic = 150€ (στα γρηγορα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σε ρωτησω μια και λες οτι σταματάει η focus.

Τι λειτουργικό

Τι μνημη

Τι θυρα usb

Ποιο daw

Μπας και βγαλουμε ακρη.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να σε ρωτησω μια και λες οτι σταματάει η focus.

Τι λειτουργικό

Τι μνημη

Τι θυρα usb

Ποιο daw

Μπας και βγαλουμε ακρη.

 

windows 7 -64 bit - toshiba laptop i3

8 gb ram

usb 2.0

cubase artist 6.5 γνησιο

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ωρα κοινα τα 7-64 και cubase.

Πολλοι αναφερουν την θυρα 3.0 και επίσης mb gigabyte και οριτζιναλ καρτα ηχου realtek.

Στο κανει και σε αναπαραγωγη πχ youtube;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο στο youtube, σε ολα το κανει. δεν λειτουργει απο την εκκινηση του υπολογιστη, αναβει μονο το λαμπακι τροφοδοσιας, τιποτα αλλο

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο μινι ερευνα εχω κατασταλαξει στο τιμιο φθηνουλι - οπως λεει και ο npap "φονιας των γιγαντων" - superlux 205 = περιπου 50 μαζι με τα μεταφορικα

Κοιταζα για το μικροφωνακι και η αραχνη του κοστιζει οσο το μικροφωνο και μου κακοφανηκε.

39 το μικροφωνο και 29 η αραχνη.

https://www.thomann.de/gb/superlux_e205.htm

https://www.thomann.de/gr/superlux_hm56b_shockmount.htm

Αν βαλεις και 20 για το ποπ φιλτερ παει κοντα στα 90 ευρω.

https://www.thomann.de/gr/km_23956_plopkiller.htm?ref=search_rslt_k%26m+pop+filter_106995_0

Το rode nt1a με αραχνη και ποπ φιλτερ εχει 155.

https://www.thomann.de/gr/rode_nt1a_complete_vocal_recording.htm?ref=search_rslt_rode+nt+1_235937_21

Δεν αξιζει να δωσω συν 65 για το rode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και παλι για τις παντησεις σας, ολους.

 

Πρεπει να πω οτι διαθετω ηδη, βαση μικροφωνου και pop filter οποτε δεν μου ειναι εξοδο.

 

Συνεχιζοντας το ψαξιμο, επεσα πανω στην tascam us 1x2 η οποια "ξεγελωντας" το ματι στην προσοψη, ειδα οτι εχει στο πισω μερος stereo line in που με ενδιαφερει, και νομιζω οτι τελικα αυτη θα προτιμησω. Αυτο διοτι ειναι η φθηνοτερη για τις εισοδους που προσφερει, διοτι δεν ειναι behringer με την οποια ειμαι λιγο προκατειλλημενος αρνητικα, και επισης εχει πιο flat προενισχυτη σε σχεση με focusrite και steinberg.

 

Οσον αφορα το μικροφωνο, ειμαι αναμεσα στο tascam tm-80 που προφανως θα match-αρει καλυτερα με τη καρτα, η στο superlux 205, ποια η γνωμη σας?? τα τεχνικα χαρακτηριστικα επι χαρτου ειναι ιδια πλην της αποκρισης συχνοτητων.

 

Καποιος που να τα εχει δουλεψει σε home studio - demo συνθηκες??

 

Εχει οντως το superlux λιγη απο αυτη τη "μαγικη σκονη" των ακριβοτερων σε σχεση με το tm-80 ??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και παλι για τις παντησεις σας, ολους.

 

Πρεπει να πω οτι διαθετω ηδη, βαση μικροφωνου και pop filter οποτε δεν μου ειναι εξοδο.

 

Συνεχιζοντας το ψαξιμο, επεσα πανω στην tascam us 1x2 η οποια "ξεγελωντας" το ματι στην προσοψη, ειδα οτι εχει στο πισω μερος stereo line in που με ενδιαφερει, και νομιζω οτι τελικα αυτη θα προτιμησω. Αυτο διοτι ειναι η φθηνοτερη για τις εισοδους που προσφερει, διοτι δεν ειναι behringer με την οποια ειμαι λιγο προκατειλλημενος αρνητικα, και επισης εχει πιο flat προενισχυτη σε σχεση με focusrite και steinberg.

 

Οσον αφορα το μικροφωνο, ειμαι αναμεσα στο tascam tm-80 που προφανως θα match-αρει καλυτερα με τη καρτα, η στο superlux 205, ποια η γνωμη σας?? τα τεχνικα χαρακτηριστικα επι χαρτου ειναι ιδια πλην της αποκρισης συχνοτητων.

 

Καποιος που να τα εχει δουλεψει σε home studio - demo συνθηκες??

 

Εχει οντως το superlux λιγη απο αυτη τη "μαγικη σκονη" των ακριβοτερων σε σχεση με το tm-80 ??

Να εχεις υποψη οτι δεν παιζουν ταυτοχρονα το πισω stereo in με τις μπροστα εισοδους.

Και οτι δεν εχει pad.

 

Πιο πανω δεν ρωτησα για βαση μικροφωνου, αλλά για αραχνη. https://www.thomann.de/gr/superlux_hm56b_shockmount.htm

Πως θα στηριξεις το superlux στη βαση? Χρειαζεται αραχνη.

Το κοστος του παει στα 68Ε. (τιμη τομαν χωρις μεταφορικα)

Ελλαδα δεν την βρηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αντιληφθηκα οτι δεν παιζουν ταυτοχρονα οι εισοδοι αλλα δε με ενοχλει αυτο. Ετσι κι αλλιως γραφω ενα πραγμα καθε φορα,

 

μαλλον κλινω προς tm-80  για mic.

 

καποιες τελευταιες γνωμες πριν τη παραγγελια??

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησα και δίπλα

αυτό το 205 πως στέκει δίπλα στο the tbone sc400?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου