Προς το περιεχόμενο

Δοκιμαζοντας για πρωτη φορα τον BOSS KATANA 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγώ απο ενισχυτές κιθάρας δε γνωρίζω,απο ηχεία όμως κάτι πλακώνω.Γιατί άραγε επέλεξαν σχεδιασμό ανοικτής μπάφλας για το μεγάφωνο;Απο μόνη της αυτή η υλοποίηση είναι ιδιέταιρη και καθιστά τον ήχο σημαντικά εξαρτώμενο απο τη θέση τοποθέτησης του ενισχυτή.Σπύρο,πολύ ενδιαφέρον θα είχε να τον δοκιμάσεις σε κάποια γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ απο ενισχυτές κιθάρας δε γνωρίζω,απο ηχεία όμως κάτι πλακώνω.Γιατί άραγε επέλεξαν σχεδιασμό ανοικτής μπάφλας για το μεγάφωνο;Απο μόνη της αυτή η υλοποίηση είναι ιδιέταιρη και καθιστά τον ήχο σημαντικά εξαρτώμενο απο τη θέση τοποθέτησης του ενισχυτή.Σπύρο,πολύ ενδιαφέρον θα είχε να τον δοκιμάσεις σε κάποια γωνία.

 

κατά κανόνα όλοι οι ενισχυτές κιθάρας είναι ανοιχτής μπάφλας.

Μόνο εξαιρέσεις είναι κλειστοί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συμπληρωσουν/διορθωσουν οι εμπειροτεροι, αλλα απλα να  αναφερω (προς διευρυνση γνωσεων Ιβανόη) οτι οι ανοικτου τυπου καμπινες εχουν μεγαλυτερη ενταση, καθως βγαινει και απο πισω ηχος, λιγοτερα μπασα, και μεγαλυτερο ευρος στο πως διαχεεται ο ηχος. Και οντως, εχει σημασια το εαν πλησιασει τοιχο το πισω μερος του στο παραγομενο μπασο και προφανως σε αλλα χαρακτηριστικα του.

 

Οι κλειστου τυπου καμπινες, απο την αλλη, εχουν πιο σφικτο μπασο, λιγοτερη ενταση, και πρεπει να τον στρεψεις σε συγκεκριμενη γωνια για να εχεις σωστη ακουστικη, καθως οπου σημαδεψει...πυροβολει πριμα.

 

Λιγο μπακαλιστικα αλλα ας οψεται...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας (εκτων 2) κιθαριστών στην μπάντα που παίζουμε διασκευές (με ύφος που κινείται γύρω από τους dr Feelgood) πήρε, πρόσφατα, τον 50αρη ΚΑΤΑΝΑ.

 

Ενώ στις πρόβες ήταν όλα σούπερ, με ηχαρα κτλ, σε λάηβ, που δώσαμε, σε μικρομεσαίο χώρο (με μικροφωνο μπροστά), απλά, χάθηκε. Είχε ένταση, αλλά δεν είχε όγκο.

 

Καμία σχέση ούτε με τον 15αρη Yerasov (λάμπα), που συνήθως φέρνει ούτε (φυσικά) με έναν H&K 20αρη (νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, θα σας παραθεσω και την εμπειρια μου

 

 

Παιζω σε HardRock/ Metal μπαντα. Τελευταια κατασταλαξα (πουλωντας τον  λαμπατο Bugera V22) στον Peavey Bandit 112.

Eχω match-αρει επανω την Boss GT-100. Και ειπα, οκ, εδω ειμαστε, κλεισαμε.

 

 

Ο συν-κιθαριστας μας, πηρε τον Katana 100 (σορυ, οχι τον 50). Λοιπον....:

 

1. Απιστευτος ενισχυτης, (οχι μονο για τα λεφτα του). βγαινει ανετα μπροστα στο mix, ενω παλευει ο Peavey. (που ειναι βεβαια και αυτος πολυ δυνατος)

 

2. Πολυ καθαρο καναλι, που σηκωνει ανετα και πεταλακια

 

3. Πολυ ευχρηστο το προγραμμα για υπολογιστη, Boss, που διαχειριζεσαι πανευκολα ολους τους ηχους

 

 

Στην ουσια ειναι μια πεταλιερα GT-100 με ηχειο, αλλα τελειως matched. Σκεφτομαι να δωσω τον Peavey για αυτον (οχι τον 50αρη και θα πω γιατι). Ετσι θα εχω οπου θελω (σπιτι. DAW, practice) την πεταλιερα με την auxin θυρα, τους ιδιους ηχους στον ενισχυτη, και αναλογα μπορω να κουβαλαω ή την πεταλιερα με ασχετους ενισχυτες του ΡΑ, ή τον ενισχυτη μονο με τους ηχους, ή και τα 2.

 

 

Αν καποιος ειναι να παρει τον 50, για 100 ευρω παραπανω, αξιζει ο 100αρης, και μονο και μονο για το effects loop. Η διαφορα ειναι μικρη θεωρητικα, για κατι που σου μενει για καιρο

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο συν-κιθαριστας μας, πηρε τον Katana 100 (σορυ, οχι τον 50). Λοιπον....:

Με το ένα ή με τα δύο μεγάφωνα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Παίδες ανασταίνω λίγο το θέμα διότι με ενδιαφέρει η γνώμη σας για το κατάνα. Βλέπω πολλά βίντεο και σε όλα τον εκθειάζουν αλλά τέτοιες αντιδράσεις απο ytbers έχω βαρεθεί να βλέπω. Για high gain lead πως είναι; Λασπώνει? Δε με ενδιαφέρει τόσο η ένταση διότι δε παίζω εκτός σπιτιού αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μη βγάζει ψηφιακούρα ο ήχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου