Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση πρόβας με κάμερα


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Εμενα την κιθαρα την πιανει αψογα. Αποσταση γυρω στο 1,5m απο καμπινα και τυμπανα.

 

δεν είναι όλα τα κινητά ίδια ως προς την ποιότητα του μικροφώνου και της ηχογράφησης (ούτε φυσικά και οι χώροι και οι παίκτες και το gear τους και οι εντάσεις που παράγονται), οπότε me το να μιλάτε αόριστα συγκρίνοντας άσχετα πράγματα χωρίς reference points δεν θα καταλήξετε σε χρήσιμα συμπεράσματα (φαντάζομαι δηλαδής)...  ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zoom διαθέτει 5 mic ενσωματωμένα και με τον κατάλληλο συνδυασμό τους μπορεί να δώσει πολλά διαφορετικά και ενδιαφέροντα αποτελέσματα ως προς την στερεοφωνική αίσθηση αλλά και τετρακάναλες ηχογραφήσεις...  αν βέβαια είσαι άπειρος ίσως είναι καλύτερα να περιοριστείς σε πρώτη φάση σε μια λύση τύπου tascam που είναι πανεύκολο στην χρήση και δεν θα σε προβληματίσει τεχνικά...

 

Ε αν είναι να δώκω 100€ για την τάσκαμ σαν πρώτη φάση, προτιμώ  να δώσω άλλα 30 μια και καλή και να ψαχτώ με το θέμα ώστε να πάρω ό,τι καλύτερο έχει να μου δώσει το zoom.

 

Θα συμφωνήσω και σε αυτό που είπες στον gkourmoul1. Εμείς παραέχουμε μεγάλες εντάσεις γιατί ο ντράμερ παίζει πολύ δυνατά σε σημείο να του βάζουμε χέρι. Αναγκαζόμαστε να ανεβάσουμε πολύ τους ενισχυτές και μετά αρχίζουν τα μικροφωνίσματα. Και η αίθουσα είναι μικρή. Stage studio στη Καλλιθέα για όποιον γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι κάνει το zoom τo tascam όμως (έχω το dr07) ηχογραφεί  πρόβα.σχεδόν με ποιότητα

στούντιο. Φυσικά πως θα συνδεθεί - συγχρονιστεί με την κάμερα δεν ξέρω.

Τα συγχρονα κινητά γράφουν εξαιρετικά επίσης πχ samsung σειρά s

 

Το zoom σαν εικόνα που το είδα μου φάνηκε σαν παιχνίδι, μπορεί να κάνω λάθος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη, σχεδον με ποιοτητα στουντιο, αρα καμια σχεση με κινητο (πχ samsung σειρα s)?

 

ναι διότι έχουν limiter, peak level κλπ (και κατευθυντικά διπλά μικρόφωνα)

 

το κινητό κάνει καλή δουλειά, αν δεν έχεις κάτι σωστό. Αλλά μέχρι εκεί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου είναι Samsung S5

Δοκιμάσαμε και με Iphone (δεν θυμάμαι μοντέλο) και είναι πάνω κάτω τα ίδια εκτός του μπουκωματος στην μπότα. Ο ήχος όμως μουντός και άχρωμος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως, με κινητο θα εχεις στην καλυτερη περιπτωση αχρωμο και μουντο ηχο.

Ισα ισα για να ακους τι παιζεις για τυχον λαθη κλπ.

 

Για κατι παραπανω δεν ειναι. Αν θες παραπανω, παρε αυτο που προτεινει ο dimsonic.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok... το μήνυμα ελήφθη. Ξεχνάμε κάμερες και κινητά και πάμε σε κάτι εξειδικευμένο. Thanks to all και για την ιστορία θα ενημερώσω τι έκανα και τι αποτελέσματα είχα O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα από τα στούντιο, που προβάρουμε, γράφουμε με gopro κάμερα με ικανοποιητικά (δεδομένων των συνθηκών) αποτελέσματα.

 

 

Ωστόσο, δεν ξέρω μοντέλα/τιμή, για να σε κατευθύνω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου