Προς το περιεχόμενο

Ποσο πεφτει η αξια μιας Gibson απο σπασμενο headstock?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικιο εχεις.

Απλα βρισκω λογικο οτι οταν σπαει μια κιθαρα στο σημειο αυτο, και κολλα να μπει δεν επανερχεται στο 100% η παραγωγη του ηχου στο ξυλο. Αυτο εννοω. Και φυσικα δεν θα ειχε καμια διαφορα plugged.

 

Να επισημανω οτι μιας και δεν ειμαι γνωστης, απαντησα στον φιλο ως ενας απλος ενδιαφερομενος και το πως αντιλαμβανομαι τη ζημια που εχει η κιθαρα. Πραγματικα δεν γνωριζω τις λεπτομερειες που αναφερονται πιο πανω και χαιρομαι πολυ που τις διαβαζω και ενημερωνομαι!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για αυτο δυστυχως ή ευτυχως, εχω καταληξει οτι υπαρχουν πολλες αλλες κιθαρες αλλων κατασκευαστων που φτιαχνουν πραγματικα διαμαντια...και φυσικα με λιγοτερα χρηματα...

Και πλεον (για εμενα τουλαχιστον) το θεμα Gibson Les Paul, εχει μονο ιστορικης αξιας σημασια... :-X

 

Που και τωρα να μου την κανατε δωρο, δεν ξερω αν Αυτη θα ηταν η ΜΙΑ κιθαρα μου....

 

Ενδεικτικα, ακομα και οι LTD και στα πιο φθηνα μοντελα, εχουν τετοιο στηριγμα στο headstock...

 

Πραγματικα ειναι lame να συνεχιζουν να βγαινουν σημερα απο την Gibson πανακριβες κιθαρες χωρις να εχουν λυσει τετοιο προβλημα....

 

ltd_ec-256_mgo_b-stock_3_.jpg

 

Sorry για  το off topic

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι ή πρόπερσι ειχανε βαλει μια ενίσχυση στις Gibson high performance αν δε κάνω λαθος. Δε τσουλησε απο ότι φανηκε. Αι κιθαρίσται είμεθα κολλημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Πραγματικα ειναι lame να συνεχιζουν να βγαινουν σημερα απο την Gibson πανακριβες κιθαρες χωρις να εχουν λυσει τετοιο προβλημα....

 

 

Το προβλημα εχει ηδη λυθει εδω και δεκαετιες, οι Γιαπωνεζοι εχουν παραξει διαμαντια με τη ρυθμιση του τρας στη βαση του μανικιου (Ornetts, Greco) και κατα συνεπεια μεγιστη αντοχη, πολυ μεγαλυτερη των Γκιμπσον...αλλο ειναι το προβλημα, η εικονολαγνεια και η προσηλωση στο βιντατζ ολων των φιλων της Λες Πωλ...καλως η κακως, οπως μαθαμε να τα βλεπουμε τα οργανα στα χερια σπουδαιων, ετσι ακριβως θελουμε να ειναι και το οργανο που κραταμε στα δικα μας τα χερια, γι αυτο αλλωστε και οι Λεσπολακηδες  ;D αργα η γρηγορα το μαζευουν το πακετο για την αγορα μιας "αυθεντικης" -που πιθανα ειναι χειροτερο οργανο απο αλλα που ειχαν, η τουλαχιστον θα περασουν απο κει...κατα την γνωμη μου, καλως, με οποιο κοστος.

8527215404_1156d987af_b.jpg.cfe9acf5870443948e771e6fbcfe3966.jpg

13320194825_f9ac4af6eb.jpg.7a7dcd02d7c2ca2985b68788ae91b564.jpg

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μπορείς και απλά να προσέχεις να μη σου πέσει η κιθάρα στο μαρμάρινο πάτωμα :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου les paul classic (με εξαιρετικα λεπτο μανικι, δεν με βολευουν τα παχια μπρατσα ) ειχε σπασει στο κλασσικο σημειο. Εγινε επισκευη σωστη στη Νεα Σμυρνη, και η κιθαρα εκτοτε ειναι απροβληματιστη δεν καταλαβαινεις οτι ειχε υποστει σπασιμο το μανικι ουτε απο καποιο θεμα κουρδισματος (ποσο μαλλον ηχητικο) αλα σχεδον ουτε καν κοσμητικο. πρεπει να κοιταξεις το σημειο υπο γωνια και στο φως για να το διαπιστωσεις. Φυσικα εχει χασει ενα 30% της αξιας της.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Επίσης, είμαι συνήθως κάθετα αντίθετος με την "αόρατη" επισκευή και επικεντρώνω στη αισθητική αποκατάσταση αλλά με διακριτικά διακριτή την ύπαρξη εκεί, επισκευής.

[...]

 

γιατί αυτό; για τη μεταπώληση; πολυ ενδφιαφέρον το θέμα με της κόλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γιατί αυτό; για τη μεταπώληση; πολυ ενδφιαφέρον το θέμα με της κόλλες.

 

Aκριβώς. Ένα όργανο πρέπει να φέρει πάνω του όποια σημάδια επισκευών έχουν γίνει. Ή αλλιώς ο ιδιοκτήτης του να είναι απόλυτα ειλικρινής σε οποιαδήποτε συναλλαγή. Επειδή το δεύτερο είναι θέμα χαρακτήρα (και υποψήφιου αγοραστή αλλά και πιθανού πωλητή) το καλύτερο που μπορέι να γίνει είναι να αναφερθεί η επισκευή ακόμη και για μελλοντική χρήση. Να ξέρει δηλ. ο επόμενος τεχνικός, το ιστορικό του οργάνου. Όμως η κουτοπονηριά περισσεύει, έτσι πωλητές δίνουν όργανα χωρίς να αναφερθούν επισκευές πολλές φορές από φόβο μην απαξιώσουν οι πιθανοί αγοραστές το όργανο με σκοπό τη χαμηλότερη τιμή.

 

Ένα έμπειρο μάτι μπορεί να δει πιθανές επισκευές, ακόμη και θεωρητικά "αόρατες". Ο μέσος μουσικός όμως όχι.

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • admin featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου