Προς το περιεχόμενο

ΚΙΘΑΡΕΣ LAG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφέρω το θέμα γιατί δε βλέπω καμία αναφορά για τις ακουστικές κιθάρες LAG. Είμαι σε φάση αναζήτησης ακουστικής και έπαιξα με μια tramontane t200j (jumbo) η οποία έχει μασίφ κέδρινο καπάκι και σε συνδυασμό με την τιμή της (300 ευρώ) ενθουσιάστηκα. Πολύ γλυκός ήχος και με εύρος δυναμικών, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον. Με τρώει να την πάρω και θα ήθελα να ακούσω καμιά γνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρόσφατη έρευνα αγοράς μου για μια ακουστική μέχρι 400 ευρώ, ανάμεσα στις... 21 διαφορετικές κιθάρες που δοκίμασα (δυο έκαναν περίπου 1200) ήταν και αυτή. Ωραίος, γεμάτος ήχος, ζεστός και με παλμό αν και λίγο χύμα, χωρίς καλή λεπτομέρεια στο διαχωρισμό του ήχου της κάθε χορδής. Πάντως ήταν πολύ ποιοτική επιλογή. Ήταν η 3η καλύτερη σαν μοντέλο που πέρασε από τα χέρια μου (η 2η καλύτερη ήταν μια Takamine και η 1η μια Epiphone Masterbilt, που για καλή μου τύχη ήταν σε προσφορά και το μαγαζί είχε 6 σαν στοκ, τις οποίες και δοκίμασα όλες και κατέληξα). Λεπτομέρεια: oι πολυδιαφημισμένες Blueridge ήρθαν αρκετά πίσω, με εξαίρεση τις δυο ακριβές που προανέφερα οι οποίες ήταν πολύ καλές αλλά όχι και συγκλονιστικές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν υπήρχε διαχωρισμός της κάθε χορδής στα ακόρντα το παρατήρησα κι εγώ(είναι πολύ βασικό στη δοκιμή μιας κιθάρας). Δεν ήμουν όμως σίγουρος αν έφταιγε η κιθάρα ή το πάρα πολύ χαμηλό action που της είχαν στο μαγαζί που τη δοκίμασα. Ενδιαφέρον αυτό που λες για epiphone masterbilt σε προσφορά. Αν θες στείλε μου το κατάστημα με pm (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράψεις εδώ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στο εξωτερικό... Όσον αφορά στο action, αν δεν απατώμαι αυτές έρχονται ρυθμισμένες έτσι από το εργοστάσιο. Για να χαμηλώσει το action χρειάζεται μια διαδικασία που δεν είναι τόσο εύκολη και γρήγορη όσο στις ηλεκτρικές, και δύσκολα αναστρέψιμη αν δεν θες να κάνεις modding (ένας λόγος παραπάνω για να τις αφήσουν ως έχουν στο μαγαζί). H Masterbilt είχε επίσης σχετικά χαμηλό action αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να ακουστεί πολύ καλύτερα.

 

Βέβαια η Masterbilt είναι φουλ solid ενώ η Lag που λες νομίζω μόνο solid top, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Το σίγουρο είναι πως δεν κυνηγούσα κανένα συγκεκριμένο spec, δηλαδή κοιτούσα αποκλειστικά τον ήχο κι αν μια με χειρότερα specs ακουγόταν καλύτερα (fingerpicking, open chords, μελωδίες σε ψηλά τάστα, τα πάντα) δεν θα δίσταζα να την πάρω αμέσως.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα εκανα ενα κρας τεστ σε ακουστικες μεχρι τα 200 ευρω, και καταλληξα στην Tramondane T66 την πηρα 150 ευρακια και ειμαι παααααρα πολυ ευχαριστημενος για τα χρηματα αυτα.  Οι υπολοιπες που δοκιμασα ηταν Fender, Cort , epiphone,Yamaha, Wasbourn!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά απέκτησα τη lag t200j. Ήθελα μια ακουστική γύρω στα 300 ευρώ με μασίφ καπάκι οπότε οι επιλογές μου δεν ήταν πάρα πολλές. Δοκίμασα και δεν μου έκατσαν καλά κάποιες cort, fender και epiphone. Μου άρεσαν πάρα πολύ οι κέδρινες tanglewood και ήμουν ανάμεσα σε μία από αυτές και στη lag. Τελικά με κέρδισε η lag.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Lag είναι κιθάρες με μεγάλο εύρος ποιότητας και τιμών.Απο 300-400 μέχρι 2-3 χιλιάδες ευρώ στα custom shop μοντέλα.Η δοκιμή είναι απαραίτητη πριν την αγορά γιατί μπορεί να την πατήσεις εύκολα. Με μία καλή LAG παίζει τη lead κιθάρα ο Ρωσσόπουλος στον πρώτο δίσκο των Ξύλινων Σπαθιών μέσω πολλών racks όμως οπότε δε μπορείς να καταλάβεις τον αληθινό ήχο της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου