Προς το περιεχόμενο

Δισκογραφικές vs Διαδίκτυο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο συζητήσεις που έχω κάνει απο δω και απο κει, βλέπω οτι επικρατεί μία άποψη οτι οι δισκογραφικές καταρρέουν και οτι σύντομα θα αντικατασταθούν απο το διαδίκτυο.

Εν ολίγοις συλλογές απο εξοχικά και βίλες θα μείνουν ατελείωτες, πολλές πισίνες θα μείνουν με λειψά πλακάκια, κότερα θα μείνουν με φυσιολογικά φινιστρίνια και όχι χρυσά και γενικά όλες αυτές οι ανάγκες που στο χθες για κάποιους ήταν ψωμοτύρι, στο σήμερα θα εκλείψουν.. ;D

 

Ήδη, τα τελευταία 4 χρόνια βλέπουμε αισθητά τον μεγάλο ρόλο που έχει παίξει το myspace, και πως έχει ξεκολλήσει πολλές μπάντες που βρίσκονται στο δύσκολο ξεκίνημα.

Επίσης πολλοί έχουν αρχίσει να μπαίνουν στην λογική των itunes και στο download των album μέσω internet σε ψηφιακή μορφή.

Με λίγα λόγια η προώθηση και η πώληση της μουσικής έχουν γίνει πολύ προσιτά πράματα για τους μουσικούς.

Όμως είναι όλα αυτά αρκετά ώστε να μην ξαναστραφεί ο μουσικός ολοκληρωτικά στις δισκογραφικές?

 

Πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτό και γι'αυτό ήθελα να το συζητήσουμε και εδώ.

 

 

 

 

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν απο 15 χρόνια, πρότεινα σε παραγωγό της BMG να ιδρύσουμε μια εταιρία και να πουλάμε μουσική απο το ίντερνετ,κομμάτι - κομμάτι. Μου απάντησε... τρελλός είσαι? Γίνονται αυτά τα πράγματα? και αν κάποιο κομμάτι απο ένα δίσκο πουλάει σάν τρελλό, τι θα κάνουμε με τα άλλα? ( γεμίσματα τα λέγανε τότε ) τε κομμάτια που απλά συμπλήρωναν τους δίσκους  ;) Έτσι για να ξεκινήσει η συζήτηση. Περιττό να σας πώ ποιός είχε την ίδια ιδέα μέ εμένα απλά την έβαλε και σε εφαρμογή ε?  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ να παίρνω την μουσική που μου αρέσει σε δισκάκι, διότι δεν είναι απλά ένα ψηφιακό αρχείο σε κάποιον δίσκο κάποιου υπολογιστή. Παίρνω το κουτάκι, ανοίγω το CD Player, χαζεύω το βιβλιαράκι ακούγοντας τα κομμάτια, κλπ... Είναι κάτι χειροπιαστό και το ευχαριστιέμαι περισσότερο. Όσο υπάρχει κόσμος με τις ίδιες απόψεις με την δικιά μου, οι δισκογραφικές ίσως ελλαττωθούν, αλλά θα συνεχίσουν να υπάρχουν (προσωπική εκτίμηση πάντα).

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν απο 15 χρόνια, πρότεινα σε παραγωγό της BMG να ιδρύσουμε μια εταιρία και να πουλάμε μουσική απο το ίντερνετ,κομμάτι - κομμάτι. Μου απάντησε... τρελλός είσαι? Γίνονται αυτά τα πράγματα? και αν κάποιο κομμάτι απο ένα δίσκο πουλάει σάν τρελλό, τι θα κάνουμε με τα άλλα? ( γεμίσματα τα λέγανε τότε ) τε κομμάτια που απλά συμπλήρωναν τους δίσκους  ;) Έτσι για να ξεκινήσει η συζήτηση. Περιττό να σας πώ ποιός είχε την ίδια ιδέα μέ εμένα απλά την έβαλε και σε εφαρμογή ε?  ;D  ;D  ;D

 

Ποιοοος?? ;D ;D

 

Προσωπικά προτιμώ να παίρνω την μουσική που μου αρέσει σε δισκάκι, διότι δεν είναι απλά ένα ψηφιακό αρχείο σε κάποιον δίσκο κάποιου υπολογιστή. Παίρνω το κουτάκι, ανοίγω το CD Player, χαζεύω το βιβλιαράκι ακούγοντας τα κομμάτια, κλπ... Είναι κάτι χειροπιαστό και το ευχαριστιέμαι περισσότερο. Όσο υπάρχει κόσμος με τις ίδιες απόψεις με την δικιά μου, οι δισκογραφικές ίσως ελλαττωθούν, αλλά θα συνεχίσουν να υπάρχουν (προσωπική εκτίμηση πάντα).

 

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.

Όπως και να το κάνουμε όταν αγοράζεις έναν δίσκο θέλεις και να τον βλέπεις στην συλλογή σου(η οποία δεν πρόκειται ποτέ να φάει αναγκαστικό format και να χαθεί). ;)

Και επίσης αυτό που είπες με το χάζεμα στο booklet.

Όμως όπως γράφω ήδη οι νεότερες γενιές έχουν αρχίσει να εξοικειώνονται με μουσική ψηφιακής μορφής και φοβάμαι οτι η πλειοψηφία των επομένων θα μεγαλώσουν με αυτήν.

Και είναι λογικό να προτιμηθεί αυτό αφού πλέον αυτό που μας μαθαίνουν να θέλουμε είναι η οικονομία, η ευκολία και η αμεσότητα.

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου