Προς το περιεχόμενο

αρμονια/ποιος μπορει να με"φωτησει",μου εχουν σπασει τα νευρα!


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω λυσει τα απαντα απο θεματα πανελληνιων και λοιπα,

ολα,επαναληπτικα,θεματα για ατομα απο εξωτερικο,το περσινο μ εχει βγαλει την πιστη!!

οποιος μπορει να βοηθησει ας το κανει

εχω κολλησει στην αρχη,

μετα το ελλιπες μετρο π εβαλα πεμπτη με 13,ενω ειμαι σολ ελλασονα,μου πεταει λα!και τεταρτο μαλιστα,αρα εν ειναι ξενος φθογγος!

και υποτιθετε πρεπει να βαλω 1η! ???

γουατ δε φακ?

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποτιθεται τίποτα...τι θα πει ειαι τεταρτο, αρα όχι ξενος φθόγγος? Ο Σουμπερτ εχει μετρα ολοκληρα με ξενους φθόγγους. Δες το λιγο πιο μακροπροθεσμα το θεμα, μην πας νοτα νοτα. Προσπαθησε να κατανοησεις τον χαρακτηρα που θες να δωσεις στην μελωδια, λυνωντας οριζοντια και όχι κάθετα.

 

Αλλα πως περιμενεις να ξερουμε το θέμα απ'εξω  ??? Δωσε μια σκαναρισμενη παρτιτουρα να σε πουμε αν μπορουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ypepth.gr/themata/them_arm_c_eid_eid_no_070625.pdf

 

σορρυ,οριστε το θεμα ;D

στο ελλιπες εβαλα πεμπτη με 13,πολλα παιδια εβαλαν 1η και γιαυτο εχασαν μοναδες,

μετα πρεπει να βαλω 1η,ακολουθοντας την λογικη τους.(εξεταστων)

ειναι θεμα πανελληνιων και εχουν καποια standar,οπως πχ αν υπαρχουν αλυσιδες και δεν τις κανεις χανεις παλι μοναδες,

το ξερω οτι ο Σουμπερτ επερνε μεεετρα γεματα με ξεν.φθογγους,και αλλοι το εκαναν αυτο,

απλα πρεπει να ειναι πολυ"τυπικο" με τα βιβλια και το επιπεδο που ζητανε,

αλλιως τους εγραφα και jazz!yeah! ;D

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου το ανοιγει το ηλιθιο το reader μου. Θα επανελθω οταν το βαλω.

 

Υπερβαλλεις λίγο με τον Σουμπερτ και τη τζαζ.

 

Απο κει και περα αν θες κατι τυπικο, φοβαμαι πως δεν θυμαμαι τι ήταν τυπικο όταν τα χρειαζομουν. Ευτυχως για μενα δηλαδη :D

Παντως ουτε και τοτε εγραφα τυπικα και πηρα καλο βαθμο στις εξετασεις (ουτε την αλυσιδα εκανα), το 2003.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου αρεσε να γραψω τζαζ αρμονια αντι για 18ου αιωνα,αν και μοιαζουν απιστευτα πολυ!

οσο για τον Σουμπερτ,εχεις δικιο,υπερεβαλα λιγακι :P

 

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Λα στο 2ο μέτρο είναι καθαρή περίπτωση αποτζατούρας και τη χειριζόμαστε  σαν καθυστέρηση χωρίς βέβαια προετοιμασία. Ψάξε σε κάποιο εγχειρίδιο αρμονίας για να το βρεις.

 

http://www.ypepth.gr/themata/them_arm_c_eid_eid_no_070625.pdf

 

σορρυ,οριστε το θεμα ;D

στο ελλιπες εβαλα πεμπτη με 13,πολλα παιδια εβαλαν 1η και γιαυτο εχασαν μοναδες,

μετα πρεπει να βαλω 1η,ακολουθοντας την λογικη τους.(εξεταστων)

ειναι θεμα πανελληνιων και εχουν καποια standar,οπως πχ αν υπαρχουν αλυσιδες και δεν τις κανεις χανεις παλι μοναδες,

το ξερω οτι ο Σουμπερτ επερνε μεεετρα γεματα με ξεν.φθογγους,και αλλοι το εκαναν αυτο,

απλα πρεπει να ειναι πολυ"τυπικο" με τα βιβλια και το επιπεδο που ζητανε,

αλλιως τους εγραφα και jazz!yeah! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορείς να βάλεις πρώτη? Μια χαρά ξεκινάς με I σε ευθεία και μετά I σε πρώτη αναστροφή με μια κίνηση στο μπάσο (σολ - λα - Σιb στο πρώτο μέτρο).

Το έκανε πολύ συχνά ο μπαχ στα χωρικά και φυσικά δεν είναι λάθος.

 

Κατά τη γνώμη μου τσάμπα "ζορίστικες" με την V13. Στις πανελλήνιες είναι διαφορετικά τα βίτσια. Ζητάνε απλά πράγματα, αραιό αρμονικό ρυθμό και όχι ταρζανιές.

 

Έδινα και εγώ το 2006 πανελλήνιες και με σωσε η απλή λύση.

 

 

Καλή σου επιτυχία φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω/θυμάμαι αν είναι σωστό, εγώ πάντως όλο το 1ο μέτρο και το μισό 2ο θα το εναρμόνιζα ως V... και μάλιστα το "ρυθμικό" μέρος (έστω και άτυπα απλά να δίνει αυτή την αίσθηση) θα ήταν 1/8-1/4-1/8-1/4 (ανά μέτρο πάντα).

 

Σημ: Στο ελλειπές μέτρο είναι υποχρεωτική η εναρμόνιση; Αν ναι, τότε είναι μια ωραιότατη Τονική (ή διπλή δεσπόζουσα με ένατη! :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Τάσσο διαφωνώ. Πέρα με το ότι είναι λάθος να ξεκινάς με πέμπτη το κομμάτι, αν βάλεις V στο πρώτο μέτρο, το σολ το όγδοάκι τί θα το κάνεις? Είναι 7η και πρέπει να λυθεί στο φά το οποίο δεν έρχεται ποτέ. Είναι πολύ λάθος λοιπόν η V στο πρώτο μέτρο.

 

Επειδή είναι πανελλήνιες και είναι σφιχτά τα πράγματα, πιστεύω ότι οι οδηγίες που θα έχουν οι διορθωτές θα δέχονται ως βέλτιστη λύση το εξής:

 

Ελλιπές μέτρο                                    -> I

3 πρώτα όδγοα του πρώτου μέτρου        -> I6

3 τελευταία όγδοα του πρώτου μέτρου    -> II

3 πρώτα όδγοα του δεύτερου μέτρου      -> V

3 τελευταία όγδοα του δεύτερου μέτρου  -> I

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου