Προς το περιεχόμενο

"διασκευομπάντα"-ποσο μεγαλο ευρος μπορει να εχει το setl


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη το ζω και δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια αλλα ακουω και διαφορες γνωμες,εχω πραγματικα μπερδευτει...ειναι καλο να ειναι λιγο πιο "συγκεκριμενο¨ενα προγραμμα απο το να προσπαθει να καλυψει παρα πολλα ειδη μεταξυ τους;

 

πχ ειναι καλο να καλυπτει πολλα διαφορετικα στυλ,αλλα να τα βαζει σωστα στο προγραμμα;

ας πουμε πως παιζει ενα τριωρο...μπορει να κανει ενα μισωρο rock n roll,μετα rock ή blues ή funk,μετα να βαλει ενα μισαωρο ελληνικα στυλ ιωαννιδη-κοτσιρα κτλ κτλ ή ετσι το προγραμμα ειναι οτι να ναι;(μαλλον ρητορικη ερωτηση..)

 

απο την αλλη εχεις επιλογη να παιζεις πχ μονο rock και αντε να πηγαινεις σε καποιο blues ή funky κομματι?

 

μετα να παιζεις γνωστα στον κοσμο κομματια που τα ξερει και τα τραγουδαει,αλλα ισως ομως ειναι και "σουπες",ή να παιζεις πιο ψαγμενα που ομως μπορει να κοιταζονται μεταξυ τους και να λενε ποιο ειναι αυτο;;;

 

ή αν εχεις την δυνατοτητα να εχεις διαφορα τραγουδια και να παιζεις αυτα που πρεπει αναλογα με το μαγαζι;ή να προσπαθησεις να εχεις μια ταυτοτητα και ενα πιο περιορισμενο κοινο;;

 

μπερδεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πουμε πως παιζει ενα τριωρο...μπορει να κανει ενα μισωρο rock n roll,μετα rock ή blues ή funk,μετα να βαλει ενα μισαωρο ελληνικα στυλ ιωαννιδη-κοτσιρα κτλ κτλ ή ετσι το προγραμμα ειναι οτι να ναι;(μαλλον ρητορικη ερωτηση..)

 

 

Απλά μην βάλετε στη μέση τα ελληνικά.. να ξέρω να έρθω πιο αργά ή να φύγω πιο νωρίς!! :P

 

Για μένα το πρόγραμμα δεν πρέπει να ικανοποιεί όλα τα γούστα. Προτιμώ να πάω με τη μία σε σκυλάδικο παρά μετά το Roxane να ακούσω τον Προσκυνητή! :)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή αν εχεις την δυνατοτητα να εχεις διαφορα τραγουδια και να παιζεις αυτα που πρεπει αναλογα με το μαγαζι;ή να προσπαθησεις να εχεις μια ταυτοτητα και ενα πιο περιορισμενο κοινο;;

 

μπερδεμα...

Κανένα απολύτως μπέρδεμα.

Είναι μια κουβέντα που την κάνεις πριν/όταν ξεκινάς το γκρουπ.

"Τι θέλουμε και τι ζητάμε με αυτό το γκρουπ;"

Αναλόγως τις απαντήσεις και συμφωνίες κινείστε ανάλογα.

Λάθος επιλογές δεν υπάρχουν εφόσον συλλογικά κάνετε αυτό που γουστάρετε και γουστάρετε αυτό που κάνετε.

 

Καλό είναι η ερώτηση αυτή να επαναλαμβάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα (επαναπροσδιορισμός).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια κουβέντα που την κάνεις πριν/όταν ξεκινάς το γκρουπ.

"Τι θέλουμε και τι ζητάμε με αυτό το γκρουπ;"

Αναλόγως τις απαντήσεις και συμφωνίες κινείστε ανάλογα.

 

Ατυχώς, και δεδομένου ότι η μπάντα αποτελείται από ανθρώπους, και δη Έλληνες ανθρώπους, αυτό δεν είναι εφικτό πάντοτε... Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να αλλάζουν προσανατολισμοί στην πορεία και μοιραία σ'αυτή την περίπτωση κάποιος φεύγει.

 

Κατά τη γνώμη μου η πρωταρχική αιτία είναι οι συμβιβασμοί που κάνει κάποιος όταν ξεκινάει να παίζει σε μια μπάντα. Μου έχει τύχει αρκετές φορές κάποιο μέλος να συμμετέχει όπως πρέπει για καιρό και ξαφνικά να λέει "παιδιά κοιτάξτε, κατά βάση αυτά τα κομμάτια που παίζουμε δεν είναι του απόλυτου γούστου μου".  ::)

 

Τώρα για "επαγγελματική" διασκευομπάντα (you know what I mean), δεν τίθεται θέμα πιστεύω. Μαθαίνεις/παίζεις ό,τι ζητάει ο κόσμος, το μαγαζί, και εκεί που είναι τα λεφτά. Καλό θα ήταν να διατηρείται κάποια ομοιογένεια πάντως. Ας πούμε, μια μπάντα που παίζει χιτάκια (ελληνικά και ξένα, τις περισσότερες φορές μαζί), δύσκολο το βλέπω να παίξει και κανα κομμάτι του Scott Henderson στο ξεκάρφωτο.  :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικό μια μπάντα να διατηρεί κάποιο ενιαίο χαρακτήρα, έστω κι αν είναι αποκλειστικά μπάντα διασκευών. Επομένως, το να παίζει κομμάτια κοντινού ύφους είναι για μένα κομβικό. Ακόμα καλύτερα είναι η μπάντα να έχει όχι απλά πχ μπλουζ ύφος διαλέγοντας αποκλειστικά μπλουζ κομμάτια, αλλά να μπορεί να περάσει το προσωπικό της ύφος φέρνοντας έστω και αποκλίνοντα κομμάτια στα μέτρα της. Αυτή είναι και η έννοια της διασκευής άλλωστε.

 

Επομένως, ως ακροατής θα προτιμήσω να ακούσω-δω μια μπάντα η οποία θα έχει έναν ισορροπημένο αριθμό γνωστών και άγνωστων κομματιών στο πλειλίστ της, τα οποία, είτε είναι κοντινού ύφους, είτε είναι διασκευασμένα έτσι από την μπάντα ώστε να ταιρίαξουν στο προσωπικό της ύφος. Το να παίζεις τα πάντα για μένα είναι απλά ανόητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να παίξεις Rock n Roll και μετα να πας σε Blues , σε Rock ακόμα και σε Hard Rock μονοπάτια αλλά πρέπει να το κάνεις με τρόπο και σταδιακά μεσα στο setlist. Tο να παίξει μια μπάντα Κότσιρα ή Παπακωσταντίνου μετά από Guns N Roses εμένα δεν θα μου άρεσε. Το να παίζεις και ελληνικά γίνεται να το κάνεις με περισσότερη προσοχή στο πρόγραμμα σου και αν είναι θέμα δουλειάς η μπάντα και παίζετε σε στυλ πάρτυ και ολα απο λίγο ,αλλά και εκεί θέλει τρόπο. Είναι κάτι που προσωπικά αποφύγαμε με την μπάντα μου για το λόγο ότι δεν κάθεται εύκολα στον καθένα (και κυρίως σε μένα  ;D).

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να παίξεις Rock n Roll και μετα να πας σε Blues , σε Rock ακόμα και σε Hard Rock μονοπάτια αλλά πρέπει να το κάνεις με τρόπο και σταδιακά μεσα στο setlist. Tο να παίξει μια μπάντα Κότσιρα ή Παπακωσταντίνου μετά από Guns N Roses εμένα δεν θα μου άρεσε.

 

Συμφωνω

 

Επομένως, ως ακροατής θα προτιμήσω να ακούσω-δω μια μπάντα η οποία θα έχει έναν ισορροπημένο αριθμό γνωστών και άγνωστων κομματιών στο πλειλίστ της

 

και μ΄αυτο

 

Ατυχώς, και δεδομένου ότι η μπάντα αποτελείται από ανθρώπους, και δη Έλληνες ανθρώπους, αυτό δεν είναι εφικτό πάντοτε... Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να αλλάζουν προσανατολισμοί στην πορεία και μοιραία σ'αυτή την περίπτωση κάποιος φεύγει.

 

Κατά τη γνώμη μου η πρωταρχική αιτία είναι οι συμβιβασμοί που κάνει κάποιος όταν ξεκινάει να παίζει σε μια μπάντα. Μου έχει τύχει αρκετές φορές κάποιο μέλος να συμμετέχει όπως πρέπει για καιρό και ξαφνικά να λέει "παιδιά κοιτάξτε, κατά βάση αυτά τα κομμάτια που παίζουμε δεν είναι του απόλυτου γούστου μου".  ::)

 

μ΄αυτο συμφωνω καργα

 

Κανένα απολύτως μπέρδεμα.

Είναι μια κουβέντα που την κάνεις πριν/όταν ξεκινάς το γκρουπ.

"Τι θέλουμε και τι ζητάμε με αυτό το γκρουπ;"

Αναλόγως τις απαντήσεις και συμφωνίες κινείστε ανάλογα.

Λάθος επιλογές δεν υπάρχουν εφόσον συλλογικά κάνετε αυτό που γουστάρετε και γουστάρετε αυτό που κάνετε.

 

Καλό είναι η ερώτηση αυτή να επαναλαμβάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα (επαναπροσδιορισμός).

 

και μ΄αυτο καργα και ειναι νομιζω απο τα πιο σημαντικα πραγματα το να συζητας γενικα τι θες απ ολη αυτη τη φαση που λεγεται γκρουπ. Αλλιως πιστεψε με παιζει να ξαναξεκινας απο την αρχη καθε λιγο και λιγακι, και ξανα και ξανα και στο τελος να εχεις χασει πολυτιμο χρονο ή και χρονια χωρις να εχεις κανει τιποτα στο τελος. Το πιο σωστο για μενα ειναι να κανεις πρωτα την καυλα σου και μετα ολα τ΄αλλα. Εγω παντως μετα απο αρκετα χρονια εκει κατεληξα με τους υπολοιπους στο γκρουπακι μας και τωρα ειμαστε ενα γκρουπ που και γουσταρουμε αυτο που κανουμε και καλυτερη δουλεια κανουμε στο στουντιο ή στο live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν είναι για 2.5 ώρες πρόγραμμα, καλό θα ήταν να έχει ένα συγκεκριμένο στυλ. Αν μιλάμε για 4 και πάνω ώρες, ίσως θα ήταν καλό να έχει εύρος που να καλύπτει αρκετά μουσικά γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για 2.5 ώρες πρόγραμμα, καλό θα ήταν να έχει ένα συγκεκριμένο στυλ. Αν μιλάμε για 4 και πάνω ώρες, ίσως θα ήταν καλό να έχει εύρος που να καλύπτει αρκετά μουσικά γούστα.

Δεν θέλω να ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου βρε παιδιά αλλά μπάντα που δεν είναι για (tutti frutti) διασκέδαση (καμμία μομφή στην ιδιαίτερα δύσκολη αυτή αποστολή) αλλά για live με πρόταση (έστω και μέσω διασκευών) το βρίσκω κομματάκι δύσκολο/περίεργο/κουραστικό να βρίσκεται πάνω στη σκηνή για πάνω από 2 - πολύ βαριά - 2,5 ώρες.

KTM & YMMV

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου βρε παιδιά αλλά μπάντα που δεν είναι για (tutti frutti) διασκέδαση (καμμία μομφή στην ιδιαίτερα δύσκολη αυτή αποστολή) αλλά για live με πρόταση (έστω και μέσω διασκευών) το βρίσκω κομματάκι δύσκολο/περίεργο/κουραστικό να βρίσκεται πάνω στη σκηνή για πάνω από 2 - πολύ βαριά - 2,5 ώρες.

KTM & YMMV

 

Σίγουρα, ειδικά όταν μια μπάντα έχει να προσφέρει μια συγκεκριμένη καλλιτεχνική πρόταση, με φίλους και ανθρώπους που θα εκτιμήσουν την φάση και θα υποστηρίξουν το event, δεν χρειάζονται πάνω από 2.5 ώρες. Και εδώ είναι που η μπάντα θα πρέπει να έχει ένα σετ-λιστ το οποίο να έχει μια φυσική συνέχεια και να μην είναι ''ό,τι να'ναι''.

 

Όταν όμως μιλάμε για μπάντα που έχει στόχο να διασκεδάσει το ευρύ κοινό, και το κάνει σε εβδομαδιαία βάση και όχι περιστασιακά, και σε μια περίοδο μεγάλης οικονομικής κρίσης όπως όλοι βιώνουμε, θα πρέπει η μπάντα πρωτίστως να φροντίσει ο κόσμος που θα πληρώσει για να την δει να είναι μονίμως ''στην τσίτα'', ώστε να τον κρατήσεις όσο περισσότερο γίνεται. Αν ο κόσμος πάρει μόνο ένα ποτό, και στις 3 κλείσεις τον ενισχυτή και χαιρετήσεις, όσο ευγενικά και να το κανεις, ο κόσμος θα φύγει και μάλλον δεν πρόκειται να μπει και άλλος. Μεγάλη συζήτηση σε μια δύσκολη περίοδο, αλλα πλέον το νυχτοκάμματο βγαίνει δύσκολα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου