Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές MAC


taotesin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα καλή χρονιά και χρόνια πολλά.Αν και είμαι μέλος αρκετό καιρό στο φόρουμ και διαβάζω συχνά τις διάφορες αναρτήσεις δεν έχω ξαναγράψει γι'αυτό ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων σε όλους εάν κάνω κάτι λάθος και ειδικά στους συντονιστές ( γιατί δεν είμαι καν σίγουρος αν κάνω την ανάρτηση στην σωστή κατηγορία).

Η ερώτηση μου είναι εάν γνωρίζει κάποιος από εσάς (και ειδικά τους μεγαλύτερους αφού ο ενισχυτής πρέπει να είναι του 70) τους ενισχυτές mac και ειδικά εάν ξέρει να μου πει κάτι για την λαμπάτη κεφαλή mac 4c a52 .Έκανα ένα ψάξιμο εδω πέρα αλλά δεν βρήκα κάτι και στο ιντερνετ είδα μόνο κάποιες διάσπαρτες πληροφορίες .

Ότι μπορείτε να μου πείτε θα μου είναι χρήσιμο όπως επίσης αν μπορεί κάποιος να κάνει μια κάποια εκτίμηση για την αξία του.Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Νομίζω ότι αυτός που περιγράφεις είναι. Δεν είναι δικός μου ο ενισχυτής και  πρόκειται για μια επεικείμενη αγορά.Βασικά σήμερα θα τον δω και γω από κοντά για να τον ακούσω και να τον ελένξω αν και νομίζω εαν δεν είσαι ηλεκτρονικός δεν μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει εκει μέσα (πυκνωτές κτλ) όπως και για την ζωή που έχουν ακόμα οι λυχνίες του. Στο ίντερνετ είδα και γω κάποιες παλαιότερες αγοραπωλησίες στο εξωτερικό για την κεφαλή μόνο, γύρω στα 200€ με 300€ . Αυτός που έχω βρει είναι με την καμπίνα του και μου τον δίνουν στα 250€ .

Υπολογίζοντας και γω ένα σέρβις σε τεχνικό αλλά και ότι πολύ πιθανόν είναι να χρειαστούνε και λυχνίες δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να μπλέξω (γιατί συμβαίνουν και αυτά) με κάτι που μόλις το φτιάξεις θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο .

Δεν πίστευα και γω ότι βρήκα ένα ξεχασμένο διαμάντι απλά ότι εάν δεν είναι κάτι που να έχει και έναν  ήχο λίγο ξεχωριστό , και  είναι απλά μία ακόμα μέτρια  απομιμηση γνωστών ενισχυτών της εποχής (υπάρχουν αρκετές μάρκες) δεν έχει και πολύ νόημα να μπλέξεις αφού με κάτι ποιο σύγχρονο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου απροβλημάτιστα (για προβες κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου είναι εάν γνωρίζει κάποιος από εσάς (και ειδικά τους μεγαλύτερους αφού ο ενισχυτής πρέπει να είναι του 70) τους ενισχυτές mac και ειδικά εάν ξέρει να μου πει κάτι για την λαμπάτη κεφαλή mac 4c a52 .Έκανα ένα ψάξιμο εδω πέρα αλλά δεν βρήκα κάτι και στο ιντερνετ είδα μόνο κάποιες διάσπαρτες πληροφορίες .

Για ξαναψαξε. Στο δικτυο εχει πολλα για αυτον. Μεχρι και τα σχεδια του υπαρχουν, κατι που

μια πιθανη επισκευη την κανει πανευκολη.  ;)

 

 

.... δεν έχει και πολύ νόημα να μπλέξεις αφού με κάτι ποιο σύγχρονο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου απροβλημάτιστα (για προβες κτλ).

Ακριβως ετσι.

 

Τωρα εαν εισαι συλλεκτης, τα 250 μαζι με την καμπινα του ειναι μια χαρα.

 

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.Ειδα τον ενισχυτή από κοντά! Ηταν μια συνάντηση που μπορώ να πω είχε πλάκα (με την καλή έννοια!).

Είναι ένας βετεράνος με πολλά μετάλλια στο ενεργητικό του (βλέπε γρατζουνιές στο tolex ,σπασίματα στο καπάκι πίσω ,μπίχλα και σκουριά!) αφού έχει παίξει σε ουκ ολίγες  ταράτσες ,σινεμά και γήπεδα.

Σίγουρα κάποιοι από εσάς λιιίγο ποιο ώριμοι έχετε χορέψει με τις μουσικές του (έστω μια μπαλάντα με το αμόρε).

Ηχητικά μπορω να πω ότι πήγα σαν το βλάξ χωρίς κιθάρα και ο ιδιοκτήτης είχε μόνο ηλεκτρακουστική.Όπως καταλαβαίνετε η δοκίμη έγινε με αυτήν την κιθάρα (τουλάχιστον μέχρι την επόμενη φορά).

Τα ποντεσιόμετρα όπως είναι φυσικό δεν μας έκαναν την χάρη για μια ομαλή αυξομείωση σε κανένα κανάλι αλλά κάποια στιγμή είχαμε ήχο :) Και να που είχε ακόμα φωνή ο άτιμος πολλή γλυκιά και που σου θύμιζε διάφορα τραγούδια και μια ατμόσφαιρα της εποχής του.

Αν αξίζει την αγορά την αξίζει γιατί τον βλέπεις και θέλεις να ροκάρεις άσχημα!! >:D

 

Επίσης step δεν είχε καθόλου μα καθόλου βόμβο!

Το λάθος είναι ότι επίσης δεν μπορούσα να ανοίξω την πλάτη της κεφαλής γιατί θέλει γερμανικό κλειδί αλλά από τις γρίλιες φαινόντουσαν οι λυχνίες μια χαρά κόκκινες κόκκινες!

 

digisilence πριν γράψω εδώ έκανα την μελέτη μου στο δίκτυο αλήθεια , και γι'αυτό δεν γράφω και συχνά στο φόρουμ έως καθόλου.

Τα schematic τα είδα αλλά το άσχημο είναι ότι έχει και αρκετές PCB στην κατασκευή όπως λένε(για μελλοντική επισκευή).

Κάποιος που τον έχει σε ένα φόρουμ προσπαθεί να διορθώσει τον βόμβο που έλεγε ο step , κάπου αλλού τον εξυμνούν σαν τον χαμένο αδερφό του vox και γενικά αυτο που βλέπω συχνά διαβάζοντας είναι ότι πολλές φορές οι γνώμες που βρίσκεις είναι αρκετά διαφορετικές και μάλιστα μου έχει τύχει με gear που έχω και γω ο ίδιος να βλέπω κάτι που να το θεωρώ τελείως λάθος ή υπερβολικό.

 

Επίσης ο ενισχυτής είναι το μοντέλο 6c a72 με ακόμα λιγότερες πληροφορίες στο δίκτυο.

Αυτά για τώρα ελπίζω να μην σας κούρασα.Ευχαριστώ πολύ για την παρέα και περιμένω με χαρά οποιαδήποτε γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τον πήρες ή όχι?  ::)

Το συζηταμεεεε

Επίσης ο ενισχυτής είναι το μοντέλο 6c a72 με ακόμα λιγότερες πληροφορίες στο δίκτυο.

Μην ψαρωνεις. Φτιαχνεται. Και οι διακοπες των ποτενσιομετρων και ο βομβος του τυπου στο δικτυο και ο βομβος του step. Αλλα....

δεν έχει και πολύ νόημα να μπλέξεις αφού με κάτι ποιο σύγχρονο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου απροβλημάτιστα (για προβες κτλ).

Αν ομως θες να κανεις μεταξυ των αλλων και μπρατσα τοτε παω πασο ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συζηταμεεεε

 

Αυτό ακριβώς .Είναι που τώρα το βράδυ ξαναχαζεύεις τα διάφορα άρθρα , φωτογραφίες και φαντάζεσαι σε ποια θέση του σπιτιού θα φαίνεται ποιο ωραίος χωρίς να φας παντόφλα.

Λογικά αύριο θα πάω με  κιθάρα για την τελική αναμέτρηση!!

 

Μην ψαρωνεις. Φτιαχνεται. Και οι διακοπες των ποτενσιομετρων και ο βομβος του τυπου στο δικτυο και ο βομβος του step. Αλλα.... Αν ομως θες να κανεις μεταξυ των αλλων και μπρατσα τοτε παω πασο ;D

Δεν ψαρώνω και τόσο πολύ απλά είμαι στη φάση του να πάρω κάτι και να δουλέψει σχετικά εύκολα(λιγο σπρέυ επαφών ,λίγο μπουγάδα, καμιά μετρηση στο πολύμετρο) το επαγγελμά μου είναι παρεμφερές (ηλεκτρολόγος) και έτσι και από σχέδια σκαμπάζω και από κατασκευές κάτι κάνω ,και πρόθυμος είμαι να ξεψαχνίσω τα φοιτητικά μου βιβλία και βέβαια και από μπράτσα κάτι έχουμε ακόμα ( κομπρεσέρ-σφυροκάλεμο-άρση καλωδίων :) )απλά είναι που όπου και να δω στο γραφείο υπάρχει και ένα πρότζεκτ στα σκαριά και θα ήθελά αυτό να είναι κάτι χαλαρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου