Προς το περιεχόμενο

Mixing Guitars for I'm Broken cover


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H ιδεα να φτιαξω αυτο το βιντεο ξεκινησε απο ενα  φιλο που εψαχνε να βρει τι ενισχυτη, πεταλακια, πεταλιερα κλπ χρειαζεται για να φτιαξει ιδιο τον ηχο της κιθαρας του με τον ηχο της κιθαρας που ακουει σε καποιο συγκεκριμενο CD.

Του απαντησα οτι :

1. Ο ηχος που ακους στο cd δεν ειναι ο ηχος που εβγαινε απο το μηχανημα του κιθαριστα οταν εγραφε. (ηταν απο περιπου εως καθολου αυτος ο ηχος)

2. Ο ιδιος ο κιθαριστας παιζεται να μην ξαναπαιξε ποτε με αυτον τον ηχο, το κομματι.

 

Οταν δειτε το βιντεο, θα καταλαβετε οτι ο αρχικος ηχος που χρησιμοποιησα για να ηχογραφησω, δεν εχει καμια σχεση με το τελικο αποτελεσμα και ειναι ουτοπια να κυνηγαμε ολοιδιο τον ηχο του CD στον ενισχυτη μας, απο τη στιγμη που μπαινουν στη μεση μικροφωνα και ηχοληπτης.

 

 

Η παρουσιαση του cover εγινε εδω https://www.noiz.gr/index.php?topic=213656.0

 

ΥΓ. Στην ηχογραφηση χρησιμοποιησα την Line6 POD500 με το δικο μου preset (βγαζωντας off τα effects), που με το ιδιο παιζω ολα τα κομματια. Απο Jimi Hendrx μεχρι Pantera.  (ρυθμιζοντας αναλογα το Gain απο το volume της κιθαρας ή πατωντας καποιο booster)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το point μου ειναι να φτιαχνει ο καθενας τον ηχο που παει στο παιξιμο του, στα χερια του, στα αυτια του, και μετα μπορει να τον προσαρμοσει αν θελει για να παιξει και κομματια αλλων με αυτον τον ηχο.

Δεν μπορω να ακουω αλλο, "θελω να φτιαξω στον ενισχυτη μου ή στην πεταλιερα μου, τον ηχο που εχει ο ταδε στο cd ταδε" και αυτος ο ηχος μπορει να εχει πειραχτει του σκοτωμου στο EQ, να ειναι ντουμπλαρισμενος κλπ και βασικα να εχει παιχτει ... απο αλλα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου