Προς το περιεχόμενο

Set List Maker: μια χρήσιμη εφαρμογή για ipad


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη δοκίμασα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Απλά επειδή δε νομίζω να είναι και πάρα πολύ γνωστή, είπα να κάνω ένα post.

 

Καταχωρείς τα τραγούδια σου με πάρα πολλές λεπτομέρειες (συνθέτη, τραγουδιστή, tempo, τονικότητα, παρτιτούρες και στίχους σε pdf, ηχογραφήσεις ή τραγούδια από το itunes σε mp3 και άλλα αρχεία και πολλά ακόμα) και όλα αυτά τα έχεις μέσα στην εφαρμογή, έτοιμα για τη μελέτη και την πρόβα.

Ακόμα μπορείς να δημιουργήσεις τη λίστα για το live με πολύ εύκολο και ευέλικτο τρόπο και φυσικά να έχεις συνδεμένα τα pdf και τα mp3 σου ανά τίτλο τραγουδιού, μέσω της λειτουργίας perform.

 

Το πρόγραμμα είναι πολύ εύκολα διαχειρίσιμο και το καταλαβαίνεις με την πρώτη.

Το κάθετι, έχει πολλαπλούς τρόπους εμφάνισης και αναζήτησης για να βρεις τι σε βολεύει.

Η εμφάνισή του στη λειτουργία perform είναι ευανάγνωστη και τα χρώματα ιδανικά για τη σκηνή.

Έχει πολύ ωραίες hands-free λειτουργίες μέσω bluetooth και midi συσκευών.

Μπορείς ακόμα να εκτυπώσεις τις λίστες μέσω ασύρματης σύνδεσης ή να τις στείλεις με email.

Εγκαθίσταται και σε iphone, βεβαίως η οθόνη είναι λίγο μικρή...

 

Υπάρχουν και στο youtube σχετικά βιντεάκια από το δημιουργό του προγράμματος.

Η τιμούλα της είναι super στα 3$.

 

Αρνητικά μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει. Στο ipad mini δουλεύει θαυμάσια και φαίνεται ωραία.

Θα μπορούσε στο μέλλον να συμπεριλάβει και λειτουργίες loop και pitch/speed change στο player και τότε θα ήταν ολοκληρωμένη.

Ακόμα κι έτσι, όμως, τη βλέπω να μου γίνεται συνήθεια.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου