Προς το περιεχόμενο

Νέα εφαρμογή για android (bouzouki chords)


jimint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Κάνοντας αναζήτηση στο google Play με τη λέξη bouzouki για να δω τι κυκλοφορεί από πλευράς application για smartphone με λειτουργικό android σχετικά με το όργανο ανακάλυψα ότι δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα.

 

Έτσι μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω κάτι χρήσιμο για όλους τους φίλους που αγαπάμε το μπουζούκι και ειδικότερα για τα νέα παιδιά που ξεκινάνε τώρα την εκμάθηση για το όργανο.

 

Έφτιαξα λοιπόν ένα προγραμματάκι που μπορείτε όλοι σας να το εγκαταστήσετε στα κινητά σας που αφορά τις συγχορδίες στο 8χορδο μπουζούκι και στο 6χορδο.

 

Η εφαρμογή περιλαμβάνει τα παρακάτω:

 

-3 κατηγορίες συγχορδιών (Ματζόρε-μινόρε-εβδόμης)

-Απεικόνιση των συγχορδιών στην ταστιέρα

-Δαχτυλισμοί

-Ηχητική αναπαραγωγή συγχορδίας.

 

Το μόνο που δεν έβαλα ακόμη και θα το ενσωματώσω στην επόμενη έκδοση είναι οι συγχορδίες του 6χορδου (παίζω 8χορδο).

 

Ψάχνω να βρω κάποιον φίλο που θα τις καταγράψει για να τις ενσωματώσω.

 

Τέλος θα παρακαλούσα τους φίλους που θα την κατεβάσουν (όσοι επιθυμούν) να την αξιολογήσουν στο google play και φυσικά δεκτές οι παρατηρήσεις οι απόψεις σας και φυσικά οι προτάσεις για βελτίωση.

 

Το Link της εφαρμογής:

https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_jimint24.BouzoukiCHORDS&hl=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο για την ιδεα σου.

Δεν εχω android κινητο για να κατεβασω την εφαρμογη οποτε δεν μπορω να κρινω το ποσο καλη ειναι (στο αυτι), αλλα ως designer πιστευω οτι καποια καλυτερα γραφικα θα την εκαναν και πιο ομορφη στο ματι.

Επισης, εχω την εντυπωση πως στα Αγγλικα οι συγχορδιες ονομαζονται major και minor (και οχι majore/minore ή matzore που επισης ειδα).

Αυτα τα λεω πολυ φιλικα και με καθε καλη προθεση για να βελτιωσεις την εφαρμογη σου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια.

Για το major και minor μάλλον έχεις δίκιο και θα το αλλάξω.

Τώρα όσο αφορά τα γραφικά είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Εξάλλου application για κινητό είναι και το θέμα του συγκεκριμένο. Ίσως αργότερα στην επόμενη version αλλάξω κάποια πραγματάκια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την ριξω πρωτα και θα σου πω αν θα σε αξιολογήσω θετικα lol

Mπράβο όμως για την πρωτοβουλία. Συγχαρητήρια.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσο αφορά τα γραφικά είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Εξάλλου application για κινητό είναι και το θέμα του συγκεκριμένο.

Και όμως ο Μαρμελάκης έχει δίκιο....το θέμα δεν είναι υποκειμενικό...Είναι δύσκολο να είσαι καλός μπουζουξής, καλός programmer και καλός designer...Πολλές φορές ένα κακό ή μέτριο εικαστικό μπορεί να χαντακώσει μία πολύ καλή δουλειά. ;)

Ατυχώς και εγώ δεν έχω android...αλλά μπράβο σου για τη πρωτοβουλία

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, την εβαλα σε ενα Samsung tablet 7" με Android 4.1.2

 

1) Οταν παταω το touch for sound η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι καλη και (αν δεν απατωμαι) ακουγεται σαν να εχεις βαλει καποιο chorus το οποιο προσωπικα δεν μου αρεσε.

 

Θα επιμεινω λιγο στο θεμα του UI.

2) Δεν εχω καταλαβει αν απευθυνεται σε χρηστες που γνωριζουν ελληνικα ή οχι, μιας και καποια λεκτικα ειναι στα ελληνικα και καποια στα αγγλικα (και καποια mixed: Ντο+matzore). Καλο θα ηταν να ειναι ολα στα αγγλικα αν (λογικα) θα ηθελες να εχεις ενα πιο ευρυ target group χρηστων.

 

3) Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να επαναλαμβανεις το Developed by jkarabas σε καθε οθονη. Γινεται redundant και κουραστικο - ασε που το εχεις με 3 διαφορετικα backgrounds (κιτρινο, πρασινο και transparent). Η ομοιομορφια στον σχεδιασμο των applications ειναι σημαντικη.

 

4) Το κειμενο στο About θα μπορουσε να ειναι μονο στα Αγγλικα (αν ακολουθησεις την μονογλωσση τακτικη) και οι γραμματοσειρες ποιο screen friendly. Script fonts δεν διαβαζονται ευκολα (ειδικα απο μικρα smartphones).

 

5) Οι φωτογραφιες (μπουζουκι/κιθαρα) ειναι θολες, μαλλον απο JPEG με πολυ compression. Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις PNG αρχεια στα 24 bit.

 

6) Το συμβολο ♫ δεν εμφανιζεται οπως στο screenshot του google play. Στη θεση του βλεπω ενα παραλληλογραμμο (μαλλον δεν εχει το σωστο encoding ή ειναι θεμα font)

 

Ελπιζω τα παραπανω να σε βοηθησουν για το v2  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εριξα κι εγω, αν και δεν ειμαι μπουζουχτζης λολ, δεν με χαλασε,

Περαν απο τις βελτιωσεις που προτεινε ο marmelaki δεν ειναι ασχημο, δειχνει και τις θεσεις.

Μπράβο, πολυ καλο.

Εχω  5ιντσες οθονη και φαινεται ενταξει, αν και δεν ακουγεται και τελεια, αλλα αρκετα για να καταλαβει καποιος.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, την εβαλα σε ενα Samsung tablet 7" με Android 4.1.2

 

1) Οταν παταω το touch for sound η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι καλη και (αν δεν απατωμαι) ακουγεται σαν να εχεις βαλει καποιο chorus το οποιο προσωπικα δεν μου αρεσε.

 

Δεν έχω προσθέσει κάτι, έχει γίνει η εγγραφή με ένα απλό καταγραφικό (Olympus).

Κοίτα το θέμα είναι ηχητικά να καταλάβει κάποιος ποιό είναι το ακκόρντο. Ίσως αργότερα να ξαναεπιχειρήσω την εγγραφή ποιό προσεχτικά.

 

Θα επιμεινω λιγο στο θεμα του UI.

2) Δεν εχω καταλαβει αν απευθυνεται σε χρηστες που γνωριζουν ελληνικα ή οχι, μιας και καποια λεκτικα ειναι στα ελληνικα και καποια στα αγγλικα (και καποια mixed: Ντο+matzore). Καλο θα ηταν να ειναι ολα στα αγγλικα αν (λογικα) θα ηθελες να εχεις ενα πιο ευρυ target group χρηστων.

 

Αυτό το σκέφτηκα και με προβλημάτισε. Είπα να γράψω και λίγα ελληνικά για αυτούς που δεν ξέρουν αγγλικά. Αλλά μάλλον έχεις δίκιο και θα το γυρίσω όλο στα αγγλικά.

 

3) Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να επαναλαμβανεις το Developed by jkarabas σε καθε οθονη. Γινεται redundant και κουραστικο - ασε που το εχεις με 3 διαφορετικα backgrounds (κιτρινο, πρασινο και transparent). Η ομοιομορφια στον σχεδιασμο των applications ειναι σημαντικη.

Συμφωνώ

 

4) Το κειμενο στο About θα μπορουσε να ειναι μονο στα Αγγλικα (αν ακολουθησεις την μονογλωσση τακτικη) και οι γραμματοσειρες ποιο screen friendly. Script fonts δεν διαβαζονται ευκολα (ειδικα απο μικρα smartphones).

Συμφωνώ

 

5) Οι φωτογραφιες (μπουζουκι/κιθαρα) ειναι θολες, μαλλον απο JPEG με πολυ compression. Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις PNG αρχεια στα 24 bit.

Έχεις δίκιο θα αλλαχθούν.

 

6) Το συμβολο ♫ δεν εμφανιζεται οπως στο screenshot του google play. Στη θεση του βλεπω ενα παραλληλογραμμο (μαλλον δεν εχει το σωστο encoding ή ειναι θεμα font)

Στο δικό samsung S4 φαίνεται κανονικά. Μάλλον είναι θέμα encoding οπότε μάλλον θα το αφαιρέσω εντελώς.

 

Ελπιζω τα παραπανω να σε βοηθησουν για το v2  :)

Με βοήθησες σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εριξα κι εγω, αν και δεν ειμαι μπουζουχτζης λολ, δεν με χαλασε,

Περαν απο τις βελτιωσεις που προτεινε ο marmelaki δεν ειναι ασχημο, δειχνει και τις θεσεις.

Μπράβο, πολυ καλο.

Εχω  5ιντσες οθονη και φαινεται ενταξει, αν και δεν ακουγεται και τελεια, αλλα αρκετα για να καταλαβει καποιος.

Ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για να το τσεκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου