Προς το περιεχόμενο

αρμονια/ποιος μπορει να με"φωτησει",μου εχουν σπασει τα νευρα!


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Λα στο 2ο μέτρο είναι καθαρή περίπτωση αποτζατούρας και τη χειριζόμαστε  σαν καθυστέρηση χωρίς βέβαια προετοιμασία. Ψάξε σε κάποιο εγχειρίδιο αρμονίας για να το βρεις.

 

 

+10

 

το κλασσικό άγχος των ειδικών μαθημάτων των πανελληνίων,

πρέπει να είναι αυτές τις μέρες λογικά..,

 

φίλε πλάτων έχε υπ' όψη σου ότι ο βαθμολογητής αυτού του τύπου των εξετάσεων δεν θα κοιτάξει καθόλου τη μουσική , θα βαθμολογήσει μηχανικά και "μαθηματικά", δηλαδή θα κοιτάξει τις κινήσεις των φωνών, τα αρμονικά και μελωδικά διαστήματα και τα "λάθη" που μας απαγορεύει η κλασσική αρμονία ( δηλ, 5ες 8ες παράλληλες κρυμμένες κλπ)  (εξάλλου θα ήταν παράλογο να ζητήσουμε από κάποιον μαθητή ουσιαστικά να γράψει λειτουργική μουσική μέσα σε διάστημα τριών ωρών που διαρκεί και η εξέταση).

επίσης  πέρα από τις γνωστές μετατροπίες , αρμονικές αλυσίδες και πως τις δικαιολογείς, για τους εξεταστές μετράει αρκετά η κίνηση του μπάσου , να είναι ομαλή (βηματική ) χωρίς πηδήματα και μεγάλα διαστήματα....(κατι που εκμεταλεύεσαι με τις αναστροφές των συγχορδιών όπως θα ξέρεις και από τον δασκαλό σου).

 

καλή επιτυχία ......

 

 

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορείς να βάλεις πρώτη? Μια χαρά ξεκινάς με I σε ευθεία και μετά I σε πρώτη αναστροφή με μια κίνηση στο μπάσο (σολ - λα - Σιb στο πρώτο μέτρο).

Το έκανε πολύ συχνά ο μπαχ στα χωρικά και φυσικά δεν είναι λάθος.

 

Κατά τη γνώμη μου τσάμπα "ζορίστικες" με την V13. Στις πανελλήνιες είναι διαφορετικά τα βίτσια. Ζητάνε απλά πράγματα, αραιό αρμονικό ρυθμό και όχι ταρζανιές.

 

Έδινα και εγώ το 2006 πανελλήνιες και με σωσε η απλή λύση.

 

 

Καλή σου επιτυχία φίλε!

danke!

και γω πρωτη φορα που το ελυσα(οπως και οι πιο πολλοι)εβαλα Ι και V μετα,αλλα αποδειχτικε οτι ηταν λαθος,

καλα περσι εβαλαν πολυ βαρβατο θεματακι,22 ατομα περασαν μονο νομιζω :P

 

Το Λα στο 2ο μέτρο είναι καθαρή περίπτωση αποτζατούρας και τη χειριζόμαστε  σαν καθυστέρηση χωρίς βέβαια προετοιμασία. Ψάξε σε κάποιο εγχειρίδιο αρμονίας για να το βρεις.

 

 

χα,και αυτο το σκεφτηκα αλλα νομιζα οτι λεω βλακειες,γιατι ουκ ολιγες φορες εχω κανει αλχημειες σε θεματα  8)

 

 

καλή επιτυχία ......

 

 

 

thnx ;D

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δυστυχώς το είδα λίγο αργά το μήνυμά σου…

Για όλους τους ενδιφερόμενους όμως...Όλα τα θέματα των πανελλαδικών εξετάσεων και οι λύσεις τους στο βιβλίο Κλασική αρμονία-Έλεγχος Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων (ΕΜΑΙ), Αδαμόπουλος-Καραγιάννης

 

Επικοινωνείτε μαζί τους και ρωτάτε ή προμηθεύεστε το νέο εξαιρετικό τρίτομο έργο. Διδάσκεται σε μουσικά σχολεία και ωδεία...και το σημαντικότερο...δίνονται τέλειες λύσεις (φυσικά υπάρχουν και άλλες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου αρεσε να γραψω τζαζ αρμονια αντι για 18ου αιωνα,αν και μοιαζουν απιστευτα πολυ!

 

 

εεεε μην εισαι κ τοσο σιγουρος οτι μοιαζουν πολυ αυτα τα 2...παντως αξιζει να το γυρισεις σε τζαζ αρμονια....η κλασσικη...ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρμονία από κλασικισμό προς ρομαντισμό και μετά έδωσε τα φώτα της στη Τζαζ τουλάχιστον όσο αφορά στις συγχορδίες...ρυθμικά όμως ο η τζαζ έγραψε τη δική της ιστορία!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου