Προς το περιεχόμενο

DIY Guitar art


riviera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

Απο τότε που ένας συμπαθέστατος κύριος εδω στο noiz μου πούλησε μια

μούφα μαιμού tele για αυθεντική (και εγω την πάτησα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), για να μην κλαίω εντελώς τα 350 που έσκασα της έχω αλλάξει τα φώτα, μέχρι στο σημείο που άρχισα να την βαράω χωρίς τύψεις και να της κάνω αγχολυτικό (για μένα ) relicing.

 

Λοιπόν το θέμα είναι πως την κιθάρα την θέλω πολυ ετσι ρετρο D.I.Y ,γιατί την πάτησα και θέλω να εξιλεωθώ κάπως γιατί ακόμα με κοροιδευουν οι φίλοι μου. Οπότε εδώ και μέρες προσπαθώ να βρώ τον πιο ευκολο (πάντα) και οικονομικό (εννοείται) τρόπο για της κάνω αυτό που βλέπετε στην φωτό. (photosopia)

mydreamguitar.jpg

 

Θέλω να την ζωγραφίσω μόνος μου, κατέληξα μάλλον στην χρήση ανεξίτιλων μαρκαδόρων??? αλλά έχω τις αμφιβολίες μου φυσικά. Διαβάζοντας και άλλα αρθρα είδα πως μετά απο τέτοιες δουλειές θέλει ξανα βερνίκι και λουστραρισμα  :'(.

Γενικά έχει κανένας να προτείνει υλικά για το σχέδιο που δεν θα χρειαστούν την διαδικασία του βερνικόματος μετά ή κάποια εναλλακτική λύση ωστε να διατηρηθεί το σχέδιο ανέπαφο? Ξαναλέω πως είναι για την πλάκα μου απλά δεν θέλω μετά απο λίγο καιρό να χαλάσει το σχέδιο. Βοηθήστε παίδες για να τα αρχίσω την ζωγραφική!!!

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικά έχει κανένας να προτείνει υλικά για το σχέδιο που δεν θα χρειαστούν την διαδικασία του βερνικόματος μετά ή κάποια εναλλακτική λύση ωστε να διατηρηθεί το σχέδιο ανέπαφο

Που είναι το πρόβλημά σου? 18 ευρώ θα δώσεις για ένα πολυ καλό σπρέυ 2 συστατικών...

Τρίψε με ένα 2000ρο τη κιθάρα ώστε να φάς λίγο το υπάρχον λούστρο, ζωγράφισέ το με ότι υλικά θές, και μετά πέρνα το και μέ ένα τέτοιο (δοκιμασμένο πιά από πολλούς εδώ μεσα)

http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365

και καθάρισες...

Βέβαια για να κάνεις το burst στην άκρη , θέλεις αερογράφο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ακόμα με κοροιδευουν οι φίλοι μου.

Να σου φτιάξω και ένα logo Fender? (τώρα που φτιάχνω για τον Studio54), να κολλήσουμε επάνω....και σιγά μην καταλάβουν τίποτα οι φίλοι σου... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τότε που ένας συμπαθέστατος κύριος εδω στο noiz μου πούλησε μια

μούφα μαιμού tele για αυθεντική (και εγω την πάτησα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), για να μην κλαίω εντελώς τα 350 που έσκασα της έχω αλλάξει τα φώτα, μέχρι στο σημείο που άρχισα να την βαράω χωρίς τύψεις και να της κάνω αγχολυτικό (για μένα)

Το θέμα, επίσης, είναι ότι για 350 ευρώ μπορεί να μην πήρες μια original Fender, αλλά η κιθάρα παίζει καλά? Αυτό θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει...Δεν βλέπεις εδώ μέσα...πόσοι αγοράζουν original Fender και τις αλλάζουν τα φώτα?

Στο κάτω-κάτω, πάρε ένα γνήσιο μπράτσο Tele και την έκανες original. Τι παραπάνω νομίζεις έχουν οι πραγματικές Fender? ;D ;D

 

Εκτός από βλάσφημους και παραχαράκτες.

Eάν έχει ψυχολογικό πρόβλημα το παλικάρι να μην τον βοηθήσω? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To logo να λέει Blender παρακαλώ, xaxaxa

 

@marathon

Η κιθάρα ήδη έχει το sunburst,

μου λες οπότε πως το περνάω με γυαλόχαρτο πρώτα, μετά πατάω το σχέδιο και ΑΠΛΑ παίρνω το σπραυ και το περνάω? Πόσες φορές?

Σορρυ που ξαναρωτάω, θέλω να είμαι σίγουρος!

 

Στο χρωματοπωλείο το 2000 γυαλόχαρτο το ζητάω έτσι?

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα ήδη έχει το sunburst,

Ωραία...

 

μου λες οπότε πως το περνάω με γυαλόχαρτο πρώτα, μετά πατάω το σχέδιο και ΑΠΛΑ παίρνω το σπραυ και το περνάω?

Ναι

 

Πόσες φορές?

2-3 χέρια στην αρχή. Το βλέπεις εάν έχει κάτσει καμμία σκονίτσα (οπότε ξανά λίγο 2000λιαρο) και μετά αρκετά λεπτά χέρια...Μία μικρή λεπτομέρεια. Από τη στιγμή που θα ανοίξεις το συγκεκριμένο σπρέυ, έχεις 2 μέρες καιρό να το χρησιμοποιήσεις γιατί μετά πετρώνει

 

Στο χρωματοπωλείο το 2000 γυαλόχαρτο το ζητάω έτσι?

Yes!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου