Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο την Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο το κυριο ντεν ξερει αν ειναι απο Νιγκηρια ή ξένο από που ενε? ;D ;D

 

Στις Τρί, 24 Ιουλ 2018 στις 6:30 μ.μ., ο/η ELIJAH GEMMA <[email protected]> έγραψε

Hello Friend,

 

Thanks for your response, I'm ELIJAH GEMMA a business man from United

Kingdom,i came to Greece for my vacation with my children Alex &

Rebecca we spend two weeks in Greece and our stay was peaceful and

enjoyable Greek people are loving and kind in nature doing our

vacation period i find out about Greece popular buying and selling

site www.smart.noiz.gr with the help of my hotel attendant Serafeim

and i find interest on your item posted on  xe.gr and am glad you

reply that it's available for sale, before we proceed on the

transaction i want you to carefully answer my question below.

 

1)Is the item used or unused?

2)How long have you owned the item?

3)What is the last  price ?

 

Kindly get back to me immediately to proceed with the purchase without delay.

 

Thanks and Regards

 

MR E.G

Και εγώ έλαβα ενα mail από το εν λόγω άτομο.Με ρωτουσέ μόνο αν είναι ακόμα διαθέσιμο το προϊον (μια φωτογραφική μηχανή) προς πώληση.Φυσικά δεν απάντησα.Απλά δεν είσαι ο μόνος που σου έστειλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια χαρά σε όλους, 

χτες έλαβα ένα μήνυμα από κάποια που θέλει να αγοράσει την κιθάρα που έχω ανεβάσει στις αγγελίες του noiz . Η κυρία αυτή ισχυρίζεται ότι μένει Αμερική και θέλει να την κάνει δώρο σε ένα φίλο που μένει στη Γεωργία. Θέλει να μάθει πόσο κοστίζει η αποστολή εκεί και μου ζητάει το iban μου για να μου βάλει τα λεφτά που κοστίζει η κιθάρα μαζί με τα έξοδα αποστολής.  Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος είχε ανάλογη εμπειρία γιατί μυρίζει μεγάλη απάτη. Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι πρόκειται για άτομο που ψάχνει να πληρώσει με κλεμμένα στοιχεία πιστωτικής κάρτας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά μου λύθηκε η απορία. Κι εμένα μου στείλανε σε ίδιο μοτίβο. Απλά αυτή τη φορά είναι κυρία από Αμερική που θέλει να κάνει δώρο την κιθάρα μου σε ένα φίλο στη Γεωργία.  

 

Hi there,
 
I'm Bianca Sevasti Greece America I'm interested in buying your item to my friend in Georgia Republic as a Birth present and the payment will be made through bank transfer and the shipment will be through ELTA post so if you wish to sale get back to me to send you my friend address where to post the item to confirm on the shipment
charges ?
 
Thank you and  kindly get back to me immediately.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, ενδεχομενως να μπορεις να κανεις καποιον μικρο ελεγχο, για την περιπτωση που δεν ειναι απατη. Πχ μπορεις να ζητησεις τα πληρη στοιχεια (διευθυνση, τηλεφωνο κλπ) εκεινης στην Αμερικη και εκεινου στην Γεωργια. Μπορεις να ζητησεις να σου πει τον λογαριασμο απο τον οποιο θα σου στειλει χρηματα, και με τη σειρα σου να τον τσεκαρεις στην τραπεζα. Ολα αυτα ισχυριζομενος και καλα οτι χρειαζεται να γραψεις ενα δηλωτικο για αλλη χωρα, ειδικη διαδικασια στην τραπεζα και αλλες τετοιες μπαρουφες. 

 

Εαν το ποσο ειναι μεγαλο και αξιζει η περιπτωση, τοτε ζητα στοιχεια ωστε να μπορει να "προχωρησει" η συναλλαγη. Υπαρχει παντα μικρη πιθανοτητα να μην ειναι απατη. Συνηθως, βεβαια, οταν απο εξωτερικο σου ζητουν να σου στειλουν λεφτα πριν καλα καλα μαθουν για τον προιον, συνηθως ειναι απατη.

 

Ρωτα εναν τραπεζικο ή καποιον νομικο για σιγουρια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας Αμερικανός θέλει να πάρει μια κιθάρα από την Ελλάδα για να την στείλει στη Γεωργία.

 

Δεν χρειάζεται να είσαι και ο Αϊνστάιν για να καταλάβεις ότι η περίπτωση να ΜΗΝ είναι απάτη είναι μικρότερη από την περίπτωση να μπορείς να σπάσεις την ταχύτητα του φωτός με το μηχανάκι σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

28 λεπτά πριν, Superfunk είπε

...............να σπάσεις την ταχύτητα του φωτός με το μηχανάκι σου

 

Το ΄χω.

 

  • Like 2
  • Χαχα 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποτε μη δινεις αριθμο λογαριασμου η οποιοδηποτε στοιχειο σου σε τετοιες προτασεις. Δυστυχως ετσι οπως ειναι πια η οικονομικη κατασταση και η εικονα της χωρας, η αξιοπιστια μας διεθνως ειναι πια κοντα σε βουλγαρια ρουμανια κτλ. Οσο εσυ θα αγοραζες κατι απο ρουμανο τοσο και ο ευρωπαιος/αμερικανος θα αγορασει πια κατι απο εδω . Και μιλαμε για ebay, reverb, με paypal, εγγυησεις κτλ, οχι ανωνυμα σε φορουμ οπου οι πιθανοτητες να σου προτεινει καποιος με τετοιο τροπο κανονικη αγορα απο το εξωτερικο ειναι μηδενικες..

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Alter είπε

Ποτε μη δινεις αριθμο λογαριασμου η οποιοδηποτε στοιχειο σου σε τετοιες προτασεις. Δυστυχως ετσι οπως ειναι πια η οικονομικη κατασταση και η εικονα της χωρας, η αξιοπιστια μας διεθνως ειναι πια κοντα σε βουλγαρια ρουμανια κτλ. Οσο εσυ θα αγοραζες κατι απο ρουμανο τοσο και ο ευρωπαιος/αμερικανος θα αγορασει πια κατι απο εδω .



Ζω στο εξωτερικό και οι επίδοξοι απατεώνες στο αντίστοιχο Noiz των Κάτω χωρών είναι υπερπολλαπλάσιοι από τα δυο τρια κρούσματα που έχουμε εδώ. Αυτό που λες δεν στέκει.

Το καλύτερο vibe στον κόσμο φτιάχνεται στην Κροατία. Επίσης κάποια από τα καλύτερα pedal effects στον κόσμο, είναι ελληνικά και διαφημίζονται στο περιοδικό του Reverb όπως ο Jam. Ο Tsakalis φιγουράρει στο Premier Guitar.
Μάλλον έχεις καιρό να κάνεις συναλλαγή με ανθρώπους εκτός Ελλάδας ή να κοιτάξεις προς τα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου