Προς το περιεχόμενο

Harley Benton Bass Guitar Kit P-Style review!


ibanezbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν περίπου 3μήνες που με έψηνε η αγορά κιτ αλλά είχα αμφιβολίες κατά πόσο ένα όργανο των 90€ θα παίζει ικανοποιητικά...

Έψαχνα reviews απεγνωσμένα αλλά τίποτα.Τελικά με τα πολλά το ψώνισα στα τυφλά και με ένα 50άρικο, ένα παιδί από Αθήνα μου έστειλε μερικά εξαρτήματα τα οποία θα ''βελτίωναν'' το μπάσο.Τελικά χρησιμοποίησα μόνο Seymour Duncan SPB-3 κλειδιά και ένα pickguard από squier γιατί αυτό του κιτ ήταν ''κάπως''.Αλλάχθηκαν επίσης τα knobs και έβαλα ένα parametric equaliser.

Ξεκινάω λοιπόν την παρουσίαση:

 

Το σώμα, ο λαιμός ,τα εξαρτήματα(ακόμη και allen!!!) και φυσικά οδηγίες...ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ;D

Όλα φαίνονται οκ με την πρώτη ματιά...

Με μια δεύτερη ματιά το pickguard ήταν πλαστικούρα και τα κλειδιά είχαν πασαλειμένο λάδι πάνω τους αλλά άνετα θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω.

 

100_0295.jpg

100_0296.jpg

 

Το σώμα ήταν έτοιμο για βαφή εάν εξαιρέσουμε κάποια μικρά σημαδάκια που ήθελαν λείανση...

 

 

Μιας που ξεκινάμε τέτοια δουλειά λέω δεν το φέρνω στα μέτρα μου το όργανο?

Έτσι αποφάσισα να αλλάξω την καμπύλη που ακουμπάς το χέρι για να ταιριάζει στο σωματότυπο-παίξιμό μου.

 

100_0313.jpg

100_0314.jpg

100_0318.jpg

 

Στην συνέχεια η κοπή του headstock για να μην ακούω σχολιάκια σε φάση ''Μπασίστας είσαι εσύ ή κοπηλάτης?''(Βλέπε Ανόριμοι documentary).Αρχικά έκοψα την άκρη για να μπορέσω να καταλάβω την σκληρότητα του ξύλου και να συνηθίσω ώστε να μην μου ξεφύγει αργότερα που θα κάνω το επίσημο κόψιμο.

Αφού γίνει η κοπή με την σέγα χρησιμοποίησα γυαλόχαρτο για να λειάνω τις άκρες και το πίσω μέρος της ταστιέρας μιας και θα το αφήσω αβερνίκοτο(προσοχή βέβαια στις υγρασίες κλπ)

Επίσης το nut ήταν ψηλό και χρειάστηκε να το φάω λίγο από κάτω.

 

100_0311.jpg

0110.jpg

0112.jpg

 

Στην συνέχεια βάψιμο.Χρησιμοποίησα spray της MOLOTOW.

Η σειρά που ακολούθησα είναι:

1)Λείανση του σώματος για να φύγει και η παραμικρή γρατζουνιά.

2)2 χέρια υπόστρωμα

3)2 χέρια το κυρίως στρώμα

4)Μερικά χέρια βερνίκι μέχρι να γίνει εντελώς λείο το χρώμα(χωρίς να το παρακάνουμε και κρακώσει αργότερα)

5)Τέλος έτριψα το βερνίκι με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο και σφουγγαράκι για να αποκτήσει ματ όψη και να γίνει απαλό και όχι κολόδες στο άγγιγμα(και δεν μαζεύει και άλατα από τον υδρώτα έτσι)

Ανάμεσα στα στρώματα χρειάζεται γυαλοχαρτάρισμα(όχι όμως στο κυρίως χρώμα)

 

0106.jpg

0119.jpg

0120.jpg

 

Τέλος η συναρμολόγηση και τα ηλεκτρονικά.

Χρειάστηκε να κάνω ακόμη μία τρύπα στο pickguard και να σχεδιάσω την πλακέτα για το κύκλωμα αρκετά μικρή ώστε να χωράει ανάμεσα στο πίσω pot και το jack...3X3 εκατοστά για την ακρίβεια...Το κύκλωμα προέρχεται από το βιβλίο ''Building electric guitars'' του Martin Koch, σελίδα 63.

Τα controls του οργάνου:

-Volume(pull passive)

-Frequency(Επιλογή ανάμεσα σε 600-4800hz)

Και στο concentric ποτενσιόμετρο:

-Το κάτω μέρος passive tone

-Το πάνω μέρος boost της συχνότητας που έχει επιλεγεί από το ποτενσιόμετρο frequency (0-12db boost)

 

100_0025.jpg

 

Και το τελικό αποτέλεσμα

 

100_0382.jpg

 

Συνολικό κόστος:

88€ για το κιτ

12€ χρώματα

30€ ηλεκτρονικά

25€ εξαρτήματα(50€ έδωσα μείον 25€ που πούλησα κάποια πράγματα που μου περίσεψαν=25€)

15€ Βάλε ένα καλό σετ χορδές ρε γιόφτο!(Rotosound)

Σύνολο 180€

 

Τα τελευταία λόγια:

Με λίγα χρήματα βρέθηκα με ένα πολύ αξιόλογο όργανο το οποίο θα μου κρατάει συντροφιά για πολύ καιρό ακόμη...

Σίγουρα θα το πρότεινα σε κάποιον που πιάνουν τα χέρια του και έχει λίγο χρόνο προς αξιοποίηση.

Άνετα θα το ξανάκανα εάν μου δινόταν η ευκαιρία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Καλορίζικο. Για 165 ευρώ... μια χάρα  :D Και το χρωματάκι μια σου έκατσε ωραία (foam green ή κάτι σχετικό;)

 

Να υποθέσω basswood το σώμα;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο. Για 165 ευρώ... μια χάρα  :D Και το χρωματάκι μια σου έκατσε ωραία (foam green ή κάτι σχετικό;)

 

Να υποθέσω basswood το σώμα;

 

Ναι η ιδέα είναι foam green...Στο χρωματολόγιο της εταιρίας δυστυχώς δεν το έλεγαν έτσι και ψαχνόμουν ;D

Το σώμα είναι basswood όπως λένε στον thomman...

 

100_0297.jpg

100_0298.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαιχτο!  ;D

Αν και εχω κακη εμπειρια απο αυτα τα σετ!

Μπορει βεβαια να τα βελτιωσαν απο τοτε ;)

Καπου απο κατω ειναι και το review μου (για τελε κιτ)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, καλόπαιχτο!!! Έβαλα κι εγώ λίγο το χεράκι μου για να ολοκληρωθεί το πείραμα. :)

Κατά δεύτερον, μπορεί κάποιος στις μέρες μας με ψίχουλα να αγοράσει ή να φτιάξει ή να μοντάρει ένα όργανο και να το κάνει -τουλάχιστον- αξιοπρεπές για να μπορεί να βγάλει λάιβ.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια!

mariopol  Το είχα διαβάσει και παλαιότερα το θέμα σου!Δεν σου κρύβω ότι μου είχες βάλει διαόλια για σκαλιστό headstock! ;D

 

Ο ήχος με κάλυψε πάρα πολύ!

Έχει τα μεσαία του χωρίς υπερβολικά μπάσα η πρίμα!Πολύ μουράτο! ;D

Το HARLEY BENTON έγινε πλέον το κύριο μου μπάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου