Προς το περιεχόμενο

DIY projectάκι - volume box / "passive" boost


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Σχετικα πρόσφατα απέκτησα τον ενισχυτή των ονείρων μου, εναν laney vc30. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει 2 κανάλια, με volume για το καθένα αλλα χωρις master volume. Μια που παιζω σε διάφορες ώρες, αποφάσισα να φτιάξω ένα απλό volume box ωστε να μην κάθομαι να ισορροπώ τις εντάσεις μεταξυ των καναλιών αμα θελω να παιξω δυνατά ή σιγανα.

Είναι μεσημέρι? Κόβω λίγο ενταση απο το volume box. Ειναι απογευμα? Ανοιγω λίγο απο το volume box, και οι εντασεις των καναλιών έιναι ισορροπημένες εκει που τις θέλω πάντα.

 

Μετά σκέφτηκα, γιατι να μη το παω λίγο παραπέρα?

 

Αποφάσισα λοιπόν το ποτενσιόμετρο του volume box να το συνδεσω σε ένα DPDT footswitch ωστε το σημα μια να περνάει απο το ποτενσιομετρο, μια να παρακάμπτει εντελώς το ποτ και να πηγαινει ανεπηρρεαστο στον τελικό μου.

 

Έτσι, όταν παιζω σε στουντιο, μπορώ να ρυθμίζω την ένταση του ενισχυτή ωστε να είναι εκει που τη θέλω για ρυθμικά, με το ποτενσιόμετρο να παρεμβαλλεται, και να αφηνει να περναει πχ. το 80% του σήματος.

Μόλις πατησω τον ποδοδιακόπτη, το ποτ παρακάμπτεται, και η ένταση πηγαινει στο 100%, λειτουργώντας σαν παθητικό μπουστ, ο,τι πρεπει για σολο κλπ.

 

Επίσης χρησιμοποίησα 3PDT ωστε όταν το σημα παρακάμπτει το ποτ, να αναβει ένα λεντάκι, ένδειξη οτι δουλευω με 100% του σηματος να φτανει στον τελικό. Στο σπίτι ούτως ή άλλως θα το δουλευω με σκοπό την ευκολία αλλαγης των εντασεων που περιέγραψα παραπάνω με το σημα να περναει πάντα απο το ποτ, οπότε το λεντάκι δεν θα αναβει και δε θα τελειώνει η μπαταρία.

 

Στις φώτος φαινονται:

 

1) Τα υλικά και το απαραίτητο σχεδιάγραμμα

2)Το κουτί μόλις έχει τρυπηθεί

3)Το κύκλωμα μόλις έχει κολληθεί και περαστεί στο κουτί

4)Το πετάλι έτοιμο! Ο διακόπτης βρισκεται στη θέση 100% (pot bypassed)

 

 

Πρόκειται για μια πάρα πολύ απλή κατασκευή, και τουλάχιστον για μένα πάρα πολύ χρήσιμη, τόσο στο σπίτι, όσο και στις πρόβες, που πλέον έχω ένα καθαρό μπουστ. Είναι σαν να έχω ενισχυτή με footswitchable master volume.

 

8)

IMGP9078.thumb.JPG.aad041682eed3b3b2661ca3df2e57842.JPG

IMGP9076.thumb.JPG.066516faf7740e71225e53f7f689df8f.JPG

IMGP9081.thumb.JPG.3d4a143021ef080c4e7874734199b4f9.JPG

IMGP9082.thumb.JPG.e62798a487bb0f5021e0541e13f05ad0.JPG

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το πεταλάκι Ιraklis και πολύ χρήσιμο όπως το περιέγραψες.

Θα ήταν ωραίο να έκανες ένα κλιπάκι εάν μπορείς για να το δούμε σε λειτουργία.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ιδέα κι υλοποίηση!

Μπορείς, φαντάζομαι, να το βάλεις και μπροστά απ τον ενισχυτή για "boost/cut" μεταξύ σόλο και ρυθμικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδια!

 

Πολύ ενδιαφέρον το πεταλάκι Ιraklis και πολύ χρήσιμο όπως το περιέγραψες.

Θα ήταν ωραίο να έκανες ένα κλιπάκι εάν μπορείς για να το δούμε σε λειτουργία.  :)

 

θα ανεβάσω κάτι μολις βρω λιγο χρόνο για ηχογράφηση

 

 

Ωραία ιδέα κι υλοποίηση!

Μπορείς, φαντάζομαι, να το βάλεις και μπροστά απ τον ενισχυτή για "boost/cut" μεταξύ σόλο και ρυθμικών?

 

ναι μια χαρα θα δουλεψει και μπροστά απο τον ενισχυτη, απλά εγώ έχω ενισχυτη με 2 καναλια και το βρώμικο το χρειάζομαι, γιαυτό πρεπει να μπει στη λουπα.

Αν εχεις ενισχυτη που τον βαζεις πάντα καθαρό και παιρνεις βρωμα απο πετάλια, στην ουσια η "λουπα" σου ειναι στο τελος των πεταλιών, πριν το ριβερμπ.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοοοοο!  ;)  Ψηθηκα κ γω να το δοκιμασω.... μονο π λεω να μη βαλω ledακι επειδη ηδη εχω τα υπολοιπα απλα ο διακοπτης μ δεν εχει 9 "υποθοχες" να το πω ετσι αλλα 6.... θα αλλαξει πολυ η συνδεσμολογια ή απλα το καλωδιο τς μπαταριας αντι για το ledακι θα το βαλω στο διακοπτη και θα ειναι κομπλε?

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοοοοο!  ;)  Ψηθηκα κ γω να το δοκιμασω.... μονο π λεω να μη βαλω ledακι επειδη ηδη εχω τα υπολοιπα απλα ο διακοπτης μ δεν εχει 9 "υποθοχες" να το πω ετσι αλλα 6.... θα αλλαξει πολυ η συνδεσμολογια ή απλα το καλωδιο τς μπαταριας αντι για το ledακι θα το βαλω στο διακοπτη και θα ειναι κομπλε?

 

η "στηλη" του led (3η στηλη) είναι εντελώς ανεξάρτητη απο τις άλλες 2 επομένως αν εχεις DPDT (6 ποδαρακια) απλά δε θα ασχοληθείς καθόλου με μπαταρίες, αντιστάσεις και led.

 

απλά εγώ θεώρησα πως το led θα με βοηθάει να ξέρω πότε το πεταλάκι αφήνει 100% σημα και πότε όχι, κατα τα άλλα δεν είναι καθόλου απαραίτητο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εφτιαξα ενα ντεμάκι, δυστυχώς όχι πολύ καλό, και δεν αντέχω να ξαναπροσπαθησω λόγω της ζέστης...

 

το reverb δε το βάζω τόσο δυνατά! Απλά η ουρά μεγαλώνει λόγω του κομπρεσσαρισματος απο την κάμερα ;D

 

δυστυχώς το κομπρεσσάρισμα μου χάλασε όλο το νόημα του βίντεο, αλλά ελπίζω να μπορείτε να διακρίνετε τις διαφορές στις εντάσεις.

 

Λάβετε υποψιν οτι αυτη η διαφορά, δηλαδή πόσο μπουστ θα μας δίνει το πετάλι, ρυθμίζεται κατα τα γουστα μας, ανάλογα με τη θέση του ποτ.

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω πάντα στο λουπ αφου εγώ χρησιμοποιώ το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή μου.

 

αν παίζεις με τον ενισχυτή καθαρό και παίρνεις drive απο πετάλια, θα κάνει την ίδια δουλειά πριν το input του ενισχυτή.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου