Προς το περιεχόμενο

Khruangbin


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινας με ενα τυπικο τριο νταμς-μπασο-κιθαρα απο το Texas. Προσθετεις μια ιδιαιτερη αγαπη για world μουσικες οπως southeast asian funk & soul. Εναν κιθαριστα με την απαραιτητη αισθητικη για να παιξει κιθαριστικη μουσικη που δε στελνει μη-κιθαριστες για υπνο στο πενταλεπτο και το σωστο rhythm section για να τον αναδειξει. Προσθετεις και μια γερη δοση reverb που θα ζηλευε ηπειρωτικο πανηγυρι. Τελος, λιγη ψυχεδελεια για γαρνιτουρα και γουαλα:

 

Khruangbin

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φάει και εγώ κόλλημα με τη μπανταρα αυτή.

 

Σοβαρα τωρα οταν το εγραφα σκεφτομουν "αυτοι σιγουρα θα αρεσουν και στον SF, αν δεν τους ξερει ηδη" ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απο τη μια κάθισα και άκουσα σχεδόν όλο το show τους και απο την άλλη διασκέδασα αφάνταστα με την στάση τους απέναντι στο GAS! Τους λάτρεψα γιατί διαφέρουν και γιατί το κυνήγησαν.

 

Ο τυπος έχει μια κιθάρα, μια πένα και αλλάζει χορδές κάθε εξάμηνο!

Ταυτόχρονα χρησιμοποιεί το wah μόνιμα πατημένο και βγάζει το δικό του ήχο. Σε αντίθεση με την κοινή πρακτική. Άλλωστε συχαίνεται τον ήχο του του SRV. :)

Μου φαίνεται πως έδωσε περισσότερη σημασία στο παίξιμο και καλά έκανε.

 

Η μπάντα έχει άποψη και ξεχωρίζει, γιατί πέρα απο το στυλ, παίζει άψογα. Άχ αυτός ο ντράμερ... O0

 

Υ.Γ. Viva The Shadows

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο τυπος έχει μια κιθάρα, μια πένα και αλλάζει χορδές κάθε εξάμηνο!

 

 

Αμα παιζεις με flatwounds δε σε νοιαζει τιποτε. Η μπασιστρια δεν τις εχει αλλαξει ποτε, μην ξεχναμε οτι και ο τρισμεγιστος James Jamerson δεν αλλαζε ΠΟΤΕ χορδες παρα μονο αν εσπαζε καποια....

Trio που να ακουγεται τοσο πληρες σε καθε λεβελ καιρο ειχα να ακουσω.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αμα παιζεις με flatwounds δε σε νοιαζει τιποτε. Η μπασισιτρια δεν τις εχει αλλαξει ποτε, μην ξεχναμε οτι και ο τρισμεγιστος James Jamerson δεν αλλαζε ΠΟΤΕ χορδες παρα μονο αν εσπαζε καποια....

Trio που να ακουγεται τοσο πληρες σε καθε λεβελ καιρο ειχα να ακουσω.

Καλά κι εγω κάθε εξάμηνο αλλάζω και βάζω roundwound κιόλας. :laugh:

Αρκετός κόσμος επίσης το κάνει και σχεδόν όλοι θα μπορούσαμε να παίζουμε μια κιθάρα χωρίς να υπάρχει θανατηφόρα διαφορά στον ήχο και το παίξιμο μας. Αλλά πόσοι το κάνουν;

Αν είχαν όλοι το σκεπτικό του δεν θα υπήρχαν Premier Guitar και συγκριτικά τεστ, ούτε θα κυκλοφορούσε νέο μοντέλο απο το κάθε τι, every year.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Ο οποιος απο οσο διαβασα, δεν δηλωνει καν drummer - ειναι κυριως οργανιστας...

Αν παίζει έτσι όργανο θα σκίζει!

 

Εχω την εντύπωση πως είναι γενική γραμμή "marketing" να υποτιμούν τα όργανα και τις ικανότητες τους σε αντίθεση με τον Αμερικάνο geek μουσικό που σε πήζει στην ορολογία και την τεχνογνωσία αλα Eric Johnson.

 

O ντράμερ έχει million dollar ήχο στο ταμπούρο του και η προσήλωση στον ρυθμό είναι άπαιχτη. Απλά είναι ένα τρίο πολύ μελετημένο που δεν αφήνει τίποτα τυχαίο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου