Προς το περιεχόμενο

Το "φαινόμενο" Justin Johnson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και παλι... ;D

 

Στα λόγια μου έρχεσαι ανεξαρτήτως γελοιότητος της συγκεκριμένης εμφάνισης (και πολλών άλλων ;D) του Mercury. Ήταν απαραίτητη η εικόνα στους queen; ; Όχι αλλά λειτουργούσε επικουρικά. Είναι απαραίτητη η εικόνα στη Miley Cirus; Ναι γιατί αλλιώς δε θα την άκουγε ούτε ο μπαμπάς της. (νταξ υπερβολή χάριν παραδείγματος)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία αμφιβολία επ' αυτού. Κι εκτός από αυτό που αναφέρεις περί εικόνων που σχηματίζονται στο μυαλό του ακροατή ή εικόνων που θέλει να περάσει ο δημιουργός, υφίσταται πάντα και η σκηνική εικόνα του περφόρμερ η οποία είναι πολύ σημαντική και την οποία αφορούν αυτά που έγραψα. Βέβαια, η σκηνική παρουσία/εικόνα είναι ένα μέσο, όταν μιλάμε για κάποιον που αποκαλείται μουσικός/καλλιτέχνης. Δηλαδή δεν μπορεί να είναι προτεραιότητα εις βάρος της μουσικής κατ' εμέ. Αλλιώς δε μιλάμε για μουσικό αλλά για μοντέλο/παρουσιαστή/διασκεδαστή που χρησιμοποιεί τη μουσική ως μέσο για να προβάλλει την εικόνα του πια. Δεν το κατακρίνω απλώς επισημαίνω τη διαφορά μια και εδώ είναι που παίζει στον καιρό μας πολύ μεγάλη σύγχυση.

 

Καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λες και συμφωνώ, απλώς νομίζω πως αλλάζουν οι εποχές και έχει αλλάξει και ο τρόπος που καταναλώνουμε μουσική.

 

Αίσθησή μου είναι πως το 90% της μουσικής καταναλώνεται πλέον μέσα από το Youtube οπότε η εικόνα είναι πλέον ένα (σχεδόν) αναπόσπαστο κομμάτι της και συνεπώς εάν κάποιος θέλει να ανεβάζει μουσική πρέπει να προσέχει εξίσου και τις εικόνες που την συνοδεύουν. Ουσιαστικά δηλαδή η μουσική έχει πάψει κατά κάποιο τρόπο να είναι όσο ανεξάρτητη ήταν από την εικόνα.

 

Σίγουρα αυτό οδηγεί στο να "παραπλανάται" κατά κάποιο τρόπο ο ακροατής, αφού η εικόνα μπορεί να τον οδηγήσει σε "λάθος" συμπέρασμα για το αν του αρέσει μια μουσική πρωτογενώς ή όχι, αλλα θεωρώ πως επειδή αλλάζουν οι εποχές απλώς it is what it is.

 

EDIT o Yameth το έθεσε εξαιρετικά κατά τη γνώμη μου:

 

"Η πεντηκονταετία του audio τελειώνει με την έλευση της νέας τεχνολογίας που επιτρέπει (όσο αυξάνεται το bandwidth) την αδιάρρηκτη παρουσία ήχου και εικόνας  και στο recording, όπως προβλέπει η φύση."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε ότι αφορά την εικόνα, να επαναλάβω ακριβώς αυτό που είπε η μπασίστρια Laura Lee των Khruangbin στο Rig rundown, που νομίζω εξηγεί το πως σκέφτεται ένας καριερίστας μουσικός κάποιου project.

 

Για το τεράστιο δαχτυλίδι που φοράει στον παράμεσο του αριστερού χεριού, είπε πως: "μου αφαιρεί 20% ευχέρειας στο παίξιμο αλλά μου προσθέτει 40% στην εμφάνιση, οπότε βγαίνω κερδισμένη συνολικά..."

 

Το θέμα είναι: που βαραίνει το ζύγι πολλές φορές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εικόνα παίζει σαφώς μεγαλύτερο ρόλο από τον ήχο.

 

Συνεπώς εκ των δύο:

1. τέλεια εικόνα, μέτριος ήχος

2. μέτρια εικόνα, τέλειος ήχος

 

κερδίζει με διαφορά το 1. και δεν είμαστε εδώ το target group.

Αντίθετα κάτι εκατομύρια εκεί έξω θα πέσουν μόνο και μόνο με το 4Κ video.

 

Αλλη μια τυπική περίπτωση του οτι οι φελοί επιπλέουν.

Και ΘΑ επιπλέουν.

Το ότι κανείς από μας δεν θέλει να κάνει τον φελό είναι καθαρά δικό μας θέμα και προφανώς δεν φταίνε οι φελοί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την εποχή του Elvis των Beatles και των Stones πάντα η εικόνα συνεπικουρούσε στην καριέρα του καλλιτέχνη.

Στην δεκαετία του 60 η εικόνα έπαιξε μεγάλο ρόλο (με ταινίες) σε χώρες όπως η Ελλάδα, ενώ η τηλεόραση 10 χρόνια μετά πήρε τη σκυτάλη.

Όλοι θυμόμαστε τι έγινε με το MTV.

Σήμερα με το σωλήνα ο καθένας γίνεται act.

Εκ του ασφαλούς.

Διότι δεν υπάρχει real thing.

Υπάρχει μόνο ο σωλήνας.

Τα κανάλια αυτά βγάζουν λεφτά.

Αλοίμονο στους "αυθεντικούς" και "ανένταχτους".

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου