Προς το περιεχόμενο

Ξαναξεκινάω το μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

Επαιζα παλιά μπάσσο και τα εχω παρατήσει εδω και 20 χρονια. Μου εχει ερθει η ορεξη ξανα και εχω ενα σχετικά καλό active μπασάκι IBANEZ BTB.

 

Το πρόβλημα είναι οτι θέλω να λιώσω και δεν θέλω να παίζω σε ενισχυτή διότι εχω μωρό οι γειτονες θα κάνουν παραπονα κτλ...

 

Σκεφτόμουν να παίζω στον υπολογιστή. Τι χρειάζομαι ομως?

 

Καρτα ήχου ? αλλα ποιά?

καποιο προγραμμα? αλλα ποιο?

Ακουστικά σιγουρα αλλα τι ακουστικά?

κατι άλλο?

 

Γενικα΄δεν θέλω να δώσω πολλά αλλα είμαι λάτρης του value for money. αν κατι είναι πολύ καλό για τα λεφτά του θα κάνω και το κάτι παραπανω.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ? να ειστε καλά

 

Νικος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν παιρνεις καποιον μικρο ενισχυτη με εξοδο ακουστικων για τις βραδινες ωρες, και να μπορεις να παιζεις και κανονικα οταν εχεις τη δυνατοτητα.  Πχ vox pathfinder 10 bass

 

Και τωρα να μην εχεις την αναγκη αυτη, θα σου δημιουργηθει αργοτερα. Εξαλλου, τα μωρα νανουριζονται και αποκοιμουνται πιο ευκολα εαν τους παιζεις μουσικουλα live... (το κανω καθημερινα).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία πολύ basic κάρτα ήχου όπως η Lexicon Alpha (κόστος γύρω στα 50 ευρώ),  ένα ζευγάρι αξιοπρεπή ακουστικά κλειστού τύπου όπως τα Audio Technica ATH-M20x (επίσης γύρω στα 50 ευρώ), και ένα πρόγραμμα όπως το amplitube, κάνεις τη δουλειά σου και με το παραπάνω. Και έχεις τη δυνατότητα όταν τα μωρά του γείτονα μεγαλώσουν να αγοράσεις και ένα ζευγάρι active monitor ηχεία για να το χαρείς και χωρίς ακουστικά. Εννοείται ότι μπορείς να αγοράσεις πολυ καλύτερες κάρτες ήχου από αυτήν που ενδεικτικά προτείνω, αλλά δεν νομίζω πως στο εύρος 50 - 300 ευρώ θα ακούσεις τεράστια διαφορά. Οι διαφορές σε αυτό το εύρος τιμών έχουν να κάνουν πιό πολύ με τις δυνατότητες της κάρτας (εισόδους-εξόδους κτλπ) παρά με ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ διαφορά στην ποιότητα του ήχου. Η συγκεκριμενη κάρτα (και πολλές άλλες) σου δίνει επίσης δώρο με την αγορά το cubase le, με το οποίο μπορείς έυκολα να ηχογραφήσεις αυτά που παίζεις, πχ να φορτώσεις σε ένα κανάλι ένα drum loop και σε ένα άλλο να ηχογραφείς μπάσσο κτλπ. Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ και σε ευχαριστώ.

 

Θα ήθελα να σταθώ στα αξιοπρεπή ακουστικά. Υπάρχει κάτι καλό στο 100 ευρω

Κάποια μάρκα που άξιζε ι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχει μωρό ο άνθρωπος καλό θα ήταν να πάρει ανοιχτού ή ημί-κλειστου τύπου. Μπορεί να ακούγεται τραβηγμένο αλλά better safe than sorry. Καλή και η απομόνωση αλλά προσωπικά θέλω να ξέρω (όσο γίνεται) τι συμβαίνει γύρω μου.

 

Έχω τα https://www.thomann.de/gb/superlux_hd_681_evo_wh.htm και είμαι κατευχαριστημένος, τα προτιμώ σε σχέση με τα https://www.thomann.de/gb/akg_k_240_studio_kopfhoerer.htm που πολλοί τα εκθειάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λύση Α - Vox amPhones Bass

Αν θες απλά να συνδσεσεις το μπάσο και να παίζεις ήσυχα και φτηνά.

7797953_800.jpg

Λύση Β - Active bass preamp / DI pedal with compressor και έξοδο ακουστικών

Το ίδιο με το παραπάνω μόνο που μπορείς να συνδεσεις και το τηλέφωνο σου π.χ. και να παίζεις παράλληλα, ενω μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για live αφου είναι DI και συνδέεται στην κονσόλα του μαγαζιού ή και σε ενισχυτή.

12349962_800.jpg

Λύση Γ - Boss GT-1B Multi-effect pedal for electric bass με looper και έξοδο ακουστικών

Κάνει όλα τα παραπάνω και πολλά ακόμα.

12351072_800.jpg

Λύση Δ - Fender Rumble 25

Ενας μικρός ενισχυτής με έξοδο ακουστικών που επιτρέπει να παίξεις απο το μεγάφωνο όταν μπορείς. Οπως σίγουρα γνωρίζεις, το μπάσο δεν είναι ιδεώδης σύντροφος των ακουστικών αλλά ούτε και των φτηνών ηχείων "monitor" και υπολογιστή.

8593132_800.jpg

 

Κάποιο απο τα παραπάνω είναι απαραίτητο για να παίξεις και είναι φτηνές λύσεις.

Αλλά αν θες να ηχογραφείς, τότε και μόνο τότε θα πρότεινα να κινηθείς στον υπολογιστή και κάρτα ήχου που θα σε βοηθήσει να συνδέσεις το μπάσο σου. Οι περισσότεροι μπασίστες γύρω μου δεν κάνουν τέτοια χρήση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα ήχου έχει πάντως πολλά πλεονεκτήματα, με βασικό αυτό της ηχογράφησης. Ο μικρός ενισχυτής των 25W είναι κάτι πολύ μονοδιάστατο. Το πως μελετάει ένας μουσικός έχει αλλάξει πολύ τα τελευταία 15 χρόνια. Το να ηχογραφείς και να μπορείς να ακούσεις αυτά που έπαιξες σίγουρα θα σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος. Και σαν value for money εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Τέλος, από προσωπική εμπειρία-και άποψή μου πάντα- θεωρώ ότι τα ακουστικά και τα ηχεία μόνιτορ συνεργάζονται μιά χαρά  με το μπάσσο αρκεί να βρείς τα κατάλληλα. Σίγουρα όχι τα κλασσικά multimedia ηχεία υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα΄τα ακουστικά τι σας λένε? κανουν για τη δουλειά μου"? τα σχολια τα βλέπω αρκετά διθυραμβικά. ειναι κάπως τσιμπημένα βέβαια

 

 

https://www.skroutz.gr/s/4602088/Audio-Technica-M50x-Black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και με το παραπανω με το ποστ του yameth.

 

Επειδη και εγω εχω μικρα παιδια, και επειδη και εγω περιμενω να κοιμηθουν να γρατζουνισω  ;D, και επιεδη παιζω και με ολες τις "αντιστοιχες" επιλογες που αναφερει Α,Β,Γ,Δ (για κιθαρα ) κτλ προτεινω την Α προταση του yameth με ακουστικα.

 

 

Ειναι πολυ πρακτικο να μπορεις να γρατζουνας όπου θες χωρις να δεσμευεσαι στην οθονη του pc (οκ απο ο,τι καταλαβαινω ο χωρος του pc σου ειναι και ο χωρος του practise.

 

Αλλα με ενα καλωδιακι mini jack σε μινι jack, συνδεεις και το κινητο και ακους συγχρονως και ΤΙ παιζεις και ΟΤΙ αλλο θες απο ηχο, πχ Ytube, spotify, αρχεια σου κτλ.

 

Ετσι κι αλλιως, θα το δεις, οτι μετα την τωρινη σου αγορα, δεν θα σταματησεις να εξελισεσαι και να επεκτεινεσαι  ;) (σε αγορες  ;D )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου