Προς το περιεχόμενο

Ντι-λεει... ντι-λεει... ντι-λεει...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός δηλαδή δεν παίζει σοβαρό lead? :)

 

Μια χαρουλα παιζει.

Δεν εχει τη δυνατοτητα ομως να αλλαζει το mix του delay αναλογα με τη φρασεολογια που παιζει και επισης, να το αλλαζει αναλογα με τις δυναμικες της μπαντας.

 

Ας δουμε πχ κι εδω το μαυρο pedal που ειναι εκτος pedalboard και που εχει κολλημενο το ποδι του συνεχεια.

(απο το 15 και μετα, μιλαει για το delay)

 

Ειναι κατι που κανω απο τοτε που πηρα το πρωτο μου foot midi controller (90's)

Always on το Delay και ελεγχος του mix με expression pedal.

Η πρωτη επαφη του κιθαριστα με την μιξη οπως τη σκεφτεται ενας ηχοληπτης. Δλδ σωστα και οχι ανοιξαμε το delay κι οποιον παρει ο  χαρος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια πειτε μου κ μενα τι ειναι τα trails?

Να κλεινεις το εφφε και να συνεχιζουν να ακουγονται οι επαναληψεις απο το τελευταιο πραγμα που επαιξες πριν κλεισεις το εφφε.

Καποια εφφε μολις τα κλεισεις, κοβονται μαχαιρι και οι επαναληψεις και ειναι τραγωδια.

 

 

Τιπ:  για κομματια με σεκο (sic) φιναλε που δεν θελεις να ακουστουν τα trails, κοβεις στο μηδεν με το expression pedal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα salvatore! Μετα απο 3 σελιδες σχεδον εκτος θεματος σκεφτηκα οτι μαλλον καλο θα ηταν να σου απαντησω κι εγω.

Παιζω κι εγω πολυ post rock  και εχω ψαξει αρκετα τον ηχο μου γενικως αλλα και  σχετικα με delay.

Στο μυαλο μου πρωτα  ηρθε το way huge supa puss. Eχει ολα οσα ζητας και μερικα ακομα περιεργα  . Μηπως να το ακουσεις και να δεις αν σου αρεσει ο ηχος του? Αυτο εξαρταται απο το γουστο σου και τον υπολοιπο εξοπλισμο σου.

Ο Aaron Turner παντως παιζει με το DL4 της Line6. αν θες τσεκαρε το επισης- ειναι ψηφιακο προφανως.

Παιρνουν και expression pedal που εχει κολλησει ο αποπανω στην περιπτωση που σου εκανε μαγια και θες  ;D ;D ;D

O Stuart Braithwaite εχει το Boss Roland RE-20 Space Echo Pedal

Επισης τα digitech dod rubberneck  και Tech 21 Boost D.L.A. Tap Tempo ειναι στα θελω σου αν δεν κανω λαθος.

Πρεπει να δεις τι σε γοητευει περισσοτερο σχετικα με τον ηχο οπως ειπα και παραπανω .

Κανε μια ψαχτικη και ξαναμιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνουν και expression pedal που εχει κολλησει ο αποπανω στην περιπτωση που σου εκανε μαγια και θες  ;D ;D ;D

 

Ενταξει αν το delay το χρησιμοποιεις σαν "εφε" δεν εχει αδικο οτι ειναι ακομα ενα επιπλεον "οπλο" & σου δινει δυνατοτητες "εκφρασης".

 

Αν,οπως εγω,το χρησιμοποιεις σαν τον θεμελιο λιθο του ηχου σου  έχασε η Βενετια βελονι αν δεν το εχει το expression pedal... ;)  προσωπικα το εχω παντα στο 30% του mix ,στο 40% του feedback δεν το κλεινω ποτε και για αυτο το tap tempo ειναι απαραιτητο.

 

Γενικα μιλωντας παντως ποτε στην ιστορια της κιθαρας δεν υπηρχε τετοια ΚΤΗΝΩΔΗΣ υπερπροσφορα delay pedals οποτε απορώ με την "δυσκολια" του οp να βρει ενα  που να του ταιριαζει..... 

 

Και με ενα απλο BOSS DD7 μια χαρα δουλεια θα κανει ΙΜΗΟ.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αν το delay το χρησιμοποιεις σαν "εφε" δεν εχει αδικο οτι ειναι ακομα ενα επιπλεον "οπλο" & σου δινει δυνατοτητες "εκφρασης".

 

Αν,οπως εγω,το χρησιμοποιεις σαν τον θεμελιο λιθο του ηχου σου  έχασε η Βενετια βελονι αν δεν το εχει το expression pedal... ;)  προσωπικα το εχω παντα στο 30% του mix ,στο 40% του feedback δεν το κλεινω ποτε και για αυτο το tap tempo ειναι απαραιτητο.

 

Γενικα μιλωντας παντως ποτε στην ιστορια της κιθαρας δεν υπηρχε τετοια ΚΤΗΝΩΔΗΣ υπερπροσφορα delay pedals οποτε απορώ με την "δυσκολια" του οp να βρει ενα  που να του ταιριαζει..... 

 

Και με ενα απλο BOSS DD7 μια χαρα δουλεια θα κανει ΙΜΗΟ.....

 

μα η πληθωρα ειναι το προβλημα.. τα βλεπω ολα, τα θελω ολα, δεν εχω λεφτα μανα μου να τα παρω ολα κλπ...

 

Γεια χαρα salvatore! Μετα απο 3 σελιδες σχεδον εκτος θεματος σκεφτηκα οτι μαλλον καλο θα ηταν να σου απαντησω κι εγω.

Παιζω κι εγω πολυ post rock  και εχω ψαξει αρκετα τον ηχο μου γενικως αλλα και  σχετικα με delay.

Στο μυαλο μου πρωτα  ηρθε το way huge supa puss. Eχει ολα οσα ζητας και μερικα ακομα περιεργα  . Μηπως να το ακουσεις και να δεις αν σου αρεσει ο ηχος του? Αυτο εξαρταται απο το γουστο σου και τον υπολοιπο εξοπλισμο σου.

Ο Aaron Turner παντως παιζει με το DL4 της Line6. αν θες τσεκαρε το επισης- ειναι ψηφιακο προφανως.

Παιρνουν και expression pedal που εχει κολλησει ο αποπανω στην περιπτωση που σου εκανε μαγια και θες  ;D ;D ;D

O Stuart Braithwaite εχει το Boss Roland RE-20 Space Echo Pedal

Επισης τα digitech dod rubberneck  και Tech 21 Boost D.L.A. Tap Tempo ειναι στα θελω σου αν δεν κανω λαθος.

Πρεπει να δεις τι σε γοητευει περισσοτερο σχετικα με τον ηχο οπως ειπα και παραπανω .

Κανε μια ψαχτικη και ξαναμιλαμε.

 

Και το rubberneck γενικα φαινεται πολυ καλο... και η αληθεια ειναι οτι μαλλον θα ειναι το πρωτο που θα δοκιμασω, απλα παντα φοβαμαι μηπως οντως αργοτερα θελησω το κατι "παραπανω" που μπορει να σου δωσει ενα modeler-delay οπως το dd20 το fbx4 ή ας πουμε το dd500... Η αληθεια ειναι οτι αν τα ειχα τα μαιντανα, θα πηγαινε χωρις καμια σκεψη στο tonal recall της source audio ή σε κατι απο eqd... αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγεθος σου θετει καποιον περιορισμο? Γιατι μεταχειρισμενο με 200 ευρω μπορεις πολυ ευκολα να βρεις καποιο Line 6 DL4, ισως η πλεον κλασσικη επιλογη που τα κανει ολα και συμφερει...

 

205 καινούριο σε μεγάλο οίκο της χώρας μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωσάν αναποφάσιστος κιθαρίστας και γω, βέβαια χρησιμοποιώ το delay ελάχιστα στα lead, πήρα ένα HardWire DL-8 το σετάρισα στο tape echo με το mix και τις επαναλήψεις που ήθελα, έβαλα τις "ουρές" στο on (χωρίς true bypass στο on δηλαδή) και από τότε μόνο on-off. Έχει και tap tempo χωρίς δεύτερο switch το οποίο μπορώ να πω ότι είναι αρκετά εύχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Flashback ήταν πολύ ωραίο και είχε πλάκα η φάση με το toneprint, αλλά δεν είχε (user friendly) tap tempo.

 

Το πετάλι θέλω να ακολουθεί τα παρακάτω κριτήρια:

1. Tap-Tempo

2. Trails

3. Πάνω-Κάτω 250 ευρω (δεν θελω να αγγίξω τα 300 ευρώ)

 

Προαιρετικά:

1. Να κάνει self-oscilate ή hold

2. Digital/Analog δεν με νοιάζει

 

Αφού σου άρεσε το flashback, γιατί δεν δοκιμάζεις την νέα έκδοση του που πληρεί όλα αυτά που ζητάς και πολλά πολλά ακόμα

https://www.tcelectronic.com/Categories/Tcelectronic/Guitar/Stompboxes/FLASHBACK-2-DELAY/p/P0D60#googtrans(en|en)

 

Αν κι εδώ που τα λέμε και το απλό boss dd-7 θα σε βγάλει παλικάρι όπως σου είπε και ο πλέον έμπειρος χρήστης Superfunk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου