Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπός του άρθρου είναι η γνωριμία κάθε ενδιαφερομένου με βασικές γνώσεις diy εφαρμογών και με ένα τομέα της μουσικής ο οποίος συνεχίζει να παραμένει στο κεφάλαιο "τοτέμ και ταμπού" για το σύγχρονο μουσικό.

Μέσα από την απλή κατασκευή του "The Noiz" μπορoύμε να έχουμε μια καλή εισαγωγική εικόνα για το τι περίπου υπάρχει μέσα σε αυτά τα -κατά τα άλλα πανάκριβα-  "κουτιά", να γίνει κατανοητή ή βασική τους δομή και λειτουργία (κάτι που ενδεχομένως να βοηθήσει κάποιους να απομυθοποιήσουν κάποια πράγματα αναφορικά με τα πετάλια) ή απλά να βοηθήσει κάποιους να αποκτήσουν μια ακόμη εποικοδομητική ασχολία.

 

Όσον αφορά το κόστος της κατασκευής, να σημειώσω ότι τα φράγκα για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τρανζιστοράτο booster, overdrive, fuzz, distortion μετά βίας μπορούν να ξεπεράσουν τα 15-18e συμπεριλαμβανομένου οποιουδήποτε top quality υλικού κυκλοφορεί στην αγορά.

 

Υγ.1 Τυχόν απορίες που υπάρχουν μπορούν να μπουν σε αυτό το topic.

Υγ.2 Αν κάποιος προβεί στην κατασκευή περιμένω απόψεις και photos!

 

 

 

(Σημ: Το άρθρο (με τις οδηγίες κατασκευής του noiz overdrive) αναδημοσιεύεται στις επόμενες σελίδες του παρόντος thread  αλλά και στα Άρθρα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ποιά η διαφορά να δουλέψεις σε διάτριτη πλακέτα όπως στο Noiz overdrive και σε PCB(έτσι λέγεται εκείνη η πράσινη πλακέτα που υπάρχει στα περισσότερα πετάλια;; :oops: )

 

Επίσης απο τι εξαρτάται το πόσο βαριά θα είναι μια παραμόρφωση(κατασκευαστικά);;

 

Ευχαριστώ :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η διαφορά να δουλέψεις σε διάτριτη πλακέτα όπως στο Noiz overdrive και σε PCB(έτσι λέγεται εκείνη η πράσινη πλακέτα που υπάρχει στα περισσότερα πετάλια;; :oops: )

 

Επίσης απο τι εξαρτάται το πόσο βαριά θα είναι μια παραμόρφωση(κατασκευαστικά);;

 

Ευχαριστώ :D

 

Η διάτρητη πλακέτα είναι ενας εύκολος τρόπος να φτιάξεις γρήγορες και εύκολες κατασκευές. Η δημιουργία pcb είτε απαιτεί τη συνδρομή εξειδικευμένου κατασκευαστή στη δημιουργία της είτε τη χρήση χημικών για να φτιαχτεί στο σπίτι. Προτίμησα έτσι, τη χρήση διάτρητης πλακέτας.

 

Το δεύτερο ερώτημα δεν το κατάλαβα. Πόσο βαριά παραμόρφωση σε όγκο εννοείς;

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σημειώσεις για το project...

 

Τι προαπαιτούμενα χρειάζονται για να προσπαθήσει κάποιος να κατασκευάσει το “The Noiz” overdrive;

 

Να ξέρει να κρατά το κολλητήρι από τη σωστή μεριά. :lol:

 

Είναι το “The Noiz” overdrive true bypass;

 

Ας παρατηρήσουμε λίγο τον dpdt διακόπτη. Έχει έξι επαφές.

Οι δύο πάνω επαφές είναι το in και out του κυκλώματος. Οι δύο μεσαίες επαφές είναι το in και out των jacks και οι δύο τελευταίες είναι βραχυκυκλωμένες μεταξύ τους. Το dpdt είναι στη ουσία δύο ενωμένοι διακόπτες όπου η μεσαία επαφή ενώνεται -ανάλογα με τη θέση του διακόπτη- με τις δύο ακριανές. Έτσι, τα δύο μεσαία ποδαράκια(in/out jacks) του dpdt είτε ενώνονται με τα “από πάνω” ποδαράκια (in/out from fx) και το σήμα περνά μέσα από το κύκλωμα, είτε με τα “από κάτω” ποδαράκια όπου παρατηρούμε ότι το σήμα περνά κατευθείαν από το input jack στο output jack. Στη τελευταία θέση δεν έχουμε καμία παρεμβολή του σήματος με την πλακέτα και κατά προέκταση έχουμε true bypassing του κυκλώματος.

 

Είναι το “The Noiz” overdrive ptp;

 

Ναι, σύμφωνα με τον τρόπο κατασκευής που παρουσίασα, το πετάλι μπορεί να θεωρηθεί point to point.

Πάραυτα, έχω κάτι να πω σε αυτό το θέμα.

Το point to point έχει δύο βασικά πλεονεκτήματα έναντι της χρήσης πλακέτας. Είναι απλά, πολύ πιο φθηνό και πιο γρήγορο στη κατασκευή του. Οποιοσδήποτε ισχυριστεί ότι το point to point παίζει ρόλο στο ηχητικό αποτέλεσμα ενός πεταλιού βρίσκεται εκτός πραγματικότητας και άλλωστε δεν μπορούμε να φτιάξουμε πολύπλοκα κυκλώματα με αυτή τη μέθοδο. Από την άλλη μεριά με χρήση πλακέτας μπορούμε να έχουμε ένα πιο συμπαγές αποτέλεσμα το οποίο θα είναι ευκολότερα προσβάσιμο για τυχόν μετατροπές. Αυτά, όσον αφορά τα πετάλια, οι ενισχυτές είναι άλλο κεφάλαιο, όπου και εκεί όμως μπορεί να αμφισβητηθεί το point to point μπροστά σε ένα καλά σχεδιασμένο pcb.

 

Μπορώ να βγάλω καλύτερο ήχο αν χρησιμοποιήσω κουρδισμένα τρανζίστορ, καλώδια με υφασμάτινο περιτύλιγμα, εξωτικούς πυκνωτές και διόδους από την εποχή του Jimi Hendrix;

 

Όχι.

 

Είναι τα ψηφιακά πετάλια τόσο άσχημα όσο λένε;

 

Ναι.

Χαχαχα πλάκα κάνω. 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toneless τα σέβη μου... 8)

 

Ωραίο και καλογραμμένο το άρθρο, τώρα περιμένουμε τη συνέχεια! :wink:

 

Η μοναδική μου αντίρρηση θα ήταν ίσως ότι, σαν πρώτο πετάλι, θα ήταν προτιμότερο ένα compressor. Αυτό γιατί ο 'συμπιεστής' είναι κατά τη γνώμη μου το μοναδικό εφφέ που μπορεί να κριθεί 'απαραίτητο' σε οποιοδήποτε rig.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο αρθρο!!! και φοβερο design το κουτακι !!!

εχεις κανενα σχεδιο (schematic) απο καποιο γνωστο overdrive του εμποριου για να συγκρινουμε ποσο πιο πολυπλοκο ειναι απο το "δικο μας"?

 

παντως αν κρινω απο την τιμη που λες οτι κοστιζουν τα πεταλακια νομζιζω οτι εχεις καποια σχεση με τον παρακατω κολοσσο... :):):)

 

 

18.60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toneless worthy.gifworthy.gif

 

 

Πολύ ωραίο το κείμενό σου! Απλό και κατανοητό! Μ' αρέσει που το έγραψες ώστε να απευθύνεται σε "χαζούς" (και γω απ' αυτούς είμαι) :D

 

 

Εγώ θα το δοκιμάσω εν καιρώ...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο ερώτημα δεν το κατάλαβα. Πόσο βαριά παραμόρφωση σε όγκο εννοείς;

 

Και όγκο και gain.

Πχ Metal Zone

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική μου αντίρρηση θα ήταν ίσως ότι' date=' σαν πρώτο πετάλι, θα ήταν προτιμότερο ένα compressor. Αυτό γιατί ο 'συμπιεστής' είναι κατά τη γνώμη μου το μοναδικό εφφέ που μπορεί να κριθεί 'απαραίτητο' σε οποιοδήποτε rig.[/quote']

 

ασχετο με το θεμα του thread αλλα ΜΙΣΩ τους κομπρεσορες,και δεν θα ελεγα και γενικα οτι ειναι το απαραιτητο εφε σε οποιοδηποτε rig αλλα ..γνωμες ειναι αυτες... 8)

toneless τα συγχαρητηρια μου... 8) :wink:

ελπιζω να το ακουσω συντομα... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου