Προς το περιεχόμενο

Χρηση Πληκτρών Σε (hard) Rock Συγκρότημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω βέβαια αν έχει ξανασυζητηθεί κατι τέτοιο σε αυτό το forum, είμαι πάντως σίγουρος οτι θα μου δωθεί κάποια απάντηση. Όταν μου προτείναν να παίξω σε κάποιο συγκρότημα σκέφτηκα οτι θα ήταν εύκολο για εμένα αφού θα έπαιζα σε οποιοδήποτε τραγούδι τις συγχορδίες τις κιθάρας στο δεξί και μια αντίστοιχη οκτάδα στο αριστερό. Βέβαια δεν έτσι ακριβώς τα πράγματα. Θα ήθελα λοιπόν κάποιος να μου πει τι και πως να παίζω σε ένα ροκ κομμάτι.. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.

 

Υ.Γ. : το στούντιο στο οποίο παίζουμε εχει ενα korg χωρίς μια λίστα με τους ήχους που βγάζει. Πραγματικά δεν ξέρω που είναι το πιάνο ή το organ. Καμιά λυση??.__

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορούμε να σου πούμε τι θα παίξεις...πάρε τους δίσκους που ακουει το σχήμα που παίζεις και αντέγραψε τα δάχτυλα του πληκτρά. :wink:

 

για το Υ.Γ: η μόνη λύση ειναι να κουβαλάς τα δικά σου όργανα στο χώρο,καθ'ότι και γνωρίζεις τον καθε ήχο και δεν χάνεις χρόνο ΚΑΙ προγραμματίζεις τους δικους σου για το κάθες κομμάτι ,πράμα που σημαίνει ποιό σταθερό και σίγουρο αποτέλεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Μαύρο Πρόβατο, άκου τώρα τις συμβουλές του Γερο-Τράγου... 8)

 

1) Περιόρισε στο ελάχιστο το αριστερό σου χέρι. Αν ο μπασίστας σας παίζει όγδοα συνέχεια απλά δε χρειάζεται. Αν δε, δεν έχει και τη φοβερή αντίληψη στο κούρδισμα (χε χε κακία) μπορεί να καταντά και ενοχλητικό.

 

2) Strings. Πλάτες, πλάτες και πάλι πλάτες. Το 80% στο παίξιμό σου, πάνω στα ακκόρντα του τραγουδιού. Όχι τόσο σε πλήρη ανάλυση, δηλ. σε τρείς νότες, αλλά περισσότερο σε πέμπτες και πρώτες. Μπορείς να κάνεις και διπλές νότες σε οκτάβα. Εξοικειώσου εμπειρικά με θέματα αρμονίας.

 

3) Δεύτερες πάνω σε τυχόν ενδιάμεσα σχηματάκια του κιθαρίστα, ή και δικά σου σχηματάκια στα τελειώματα των φράσεων. Θυμίσου όμως ότι η απλότητα έχει μια δική της ξεχωριστή ομορφιά.

 

4) Αν το groove του κομματιού το επιτρέπει, δέκατα έκτα στο ρυθμό του κομματιού σε πλήρως ανεπτυγμένο ακκόρντο απ τη μέση και αριστερά του κλαβιέ χωρίς sustain.

 

5) Αν παίζετε γνωστά κομμάτια ακολούθα τη συμβουλή του korgy, όσον αφορά στη μελέτη των κομματιών που παίζετε. Αν πάλι παίζετε δικά σας, αφιερώστε ώρα συλλογικά ώστε να βγάλετε αρμονικές εισαγωγές και γέφυρες χρησιμοποιώντας την έμπνευσή σας.

 

6) Ανακάλυψε τη χαρά του μινιμαλισμού...

 

Οι παραπάνω συμβουλές δε διεκδικούν δάφνες ορθότητας, ούτε τις έχω διαβάσει κάπου. Τώρα μου κατέβηκαν με βάση τις δικιές μου εμπειρίες. ¶ντε και καλά παιξίματα :D

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτάσεις του Wasted_Sunset σε γενικές γραμμές είναι ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνεις. Δώσε ιδιαίτερη σημασία στην κατάχρηση του αριστερού σου γιατί, ανάλογα και με τον ήχο βέβαια, πολλές φορές προσθέτεις θόρυβο στο κομμάτι αφού οι συχνότητές σου πέφτουν πάνω στο μπάσσο και την κιθάρα (ανάλογα πάντα). Ο ήχος σου εκεί που "περνάει" είναι από την μέση και δεξιά του κλαβιέ. Αν πιστεύεις ότι αυτό που παίζεις κάποια δεδομένη στιγμή δεν προσθέτει τίποτα στο κομμάτι τότε άλλαξέ το ή μην παίζεις καθόλου. Σε γενικές γραμμές να δίνεις σημασία στο σύνολο που ακούγεται και όχι συγκεκριμένα στα δικά σου θέματα. Μην φοβάσε να τζαμάρεις με διαφορετικούς τρόπους τα κομμάτια στις πρόβες γιατί κάπου εκεί μέσα υπάρχουν αξιόλογες ιδέες. Εκμεταλεύσου τα σημεία που φαίνεται πως "αδειάζει" το κομμάτι με δικά σου θεματάκια και μην φοβάσαι να προσθέσεις μερικά μέτρα με κάποια ιδέα, ανάλογα πάντα με το ύφος της μπάντας/κομματιού.

 

Βέβαια το πρώτο πράγμα που έχεις να κάνεις είναι να μάθεις τα πλήκτρα με τα οποία παίζεις και να βρεις κάποιους preset κατ αρχήν ήχους που σου αρέσουν και να τους χρησιμοποιείς σαν βάση στο θέμα που έχεις στο μυαλό σου. Οι strings ήχοι θα σε καλύψουν στην πλειοψηφία των περιπώσεων, ενώ αν ακούσεις κάποιο κομμάτι το οποίο σου φαίνεται ότι δεν παίρνει τίποτα (λόγω κιθαριστικού ύφους ας πούμε) δοκίμασε να το τζαμάρεις με κάποιο αλα Deep Purple organ.

Αν παίζεις με Korg τότε ψάξε και τους pad ήχους του οι οποίοι είναι κορυφαίοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΚΟΥ ΛΙΓΟ DEPP-PURPLE KAI ΛΙΓΟ NIGHTWISH.....

O LORD[PURPLE]K O DJUOMAS[NIGHTWISH]ΘΑ ΣΟΥ ΜΑΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ....

Π Ο Ι Ο Σ Ε Ι Π Ε ΟΤΙ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ 2Η ΜΟΙΡΑ????

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΦΙΛΕ

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου