Προς το περιεχόμενο

Mastering in Wavelab


TimothyH
Η απάντηση από τον Yannis Methenitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους..λοιπον, ας σας κατατοπισω στο προβλημα μου.

Δουλευω εδω και καιρο με το Reason 3 (δυστυχως..) λογω ελλειψης επεξεργαστικης ισχυς του υπολογιστη μου δεν μπορω να τρεξω ικανοποιητικα καποια εκδοση του Cubase (Και με Rewire μου κολλαει). To προβλημα ειναι το εξης...εχω καταφερει να κανω μερικες αρκετα καλες μιξεις στο Reason σε καποια κομματια (ασχολουμαι με ηλεκτρονικη μουσικη ) αλλα το mastering suite του Reason ειναι ψιλοαπαραδεχτο.Τουλαχιστον εμενα δεν με ικανοποιει.

Μπορει κανεις που να ασχολειται με Wavelab και ηλεκτρονικη μουσικη να με βοηθησει στα βηματα που χρειαζονται για να κανω Mastering τα κομματια μου?Δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με το συγκεκριμενο προγραμμα αλλα ουτε ειμαι και τελειως ασχετος.

Οποιαδηποτε βοηθεια σαν προσωπικη εμπειρια του καθενος πιστευω θα μου φανει χρησιμη . Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To wavelab είναι το αγαπημένο μου εργαλείο για να κάνω mastering πάνω στις μίξεις μου.. Το κακό είναι ότι για να πάρεις 100% αυτό που θέλεις, χρειάζεσαι πανάκριβα plugins όπως τα waves..

 

Αλλά αν υποθέσουμε ότι έχεις απλά το wavelab - το οποίο δέχεται vst plugins - από κάποιο vst folder τον οποίον θα δηλώσεις, Directx plugins - δηλ. αν π.χ. έχεις το soundforge θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα plugins του. (έχεις και κάτι RTFS δεν έχω προκάνει να δω τι είναι αυτά)

 

Τώρα άν έχεις απλά το wavelab με τα Default plugins...

 

εγώ χρησιμοποιούσα πολύ το Multiband Compressor.. με το οποίο ζωντάνευα κάποιες συχνότητες φέροντας το εκεί που ήθελα, ή που τουλάχιστον μπορούσα να ακούσω.. Δεν είναι και το καλύτερο plugin αλλά ούτως η άλλως εκτός απο το groove agent ή steinberg δεν έχει ιδιαίτερες διαθέσεις για επιδόσεις σε plugins αλλά εστιάζεται στην πλατφόρμα της και δίνει μαζί με αυτήν κάποια βασικά..

 

Απο εκεί και πέρα θέλει ψάξιμο το πράγμα..

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε..Εχω περασμενα τα waves(καταπληκτικα!) και πολλα αλλα plugins και τα κοιταξα λιγο μεσω του cubase sx2 αλλα δεν μπορεσα να τα χρησιμοποιησω γιατι οπως ειπα το pc δεν τραβαει...Δεν ηξερα καν οτι μπορω να χρησιμοποιησω τα waves μεσω του wavelab.Απλα ακουω απο πολλους οτι το wavelab ειναι πολυ καλο για mastering.Θα τα χρησιμοποησω στη πρωτη ευκαιρια!Αν εχεις και τιποτα αλλο να μου προτεινεις θα με βοηθουσε (καποιο tip ας πουμε) ... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω πολλά πράγματα για mastering, αλλά είναι αυτονόητο ότι το wavelab ή τα waves είναι απλώς εργαλεία (και όχι απαραιτήτως τα καλύτερα). Προτείνω να αρχίσεις το διάβασμα. Γνώση σου λείπει, εργαλεία θα βρεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
  • Λύση

Θα συμφωνήσω με τον Wow!.

Το mastering είναι μια επεξεργασία που αφορά κυρίως τα εξής εργαλεία:

 

Compressor, Limiter, EQ.

 

'Οπως καταλαβαίνεις όλα τα παραπάνω τα διαθέτει το "απλοϊκό" Reason 3!

Όταν θα ανοίξεις το Wavelab, μάλλον θ' απογοητευτείς... καθώς είναι ένας απλός stereo editor με λειτουργίες cut and paste.

Παράλληλα όμως διαθέτει μια "ρακιέρα" σαν του Cubase πχ που τη φορτώνεις με plug-ins όπως τα παραπάνω που αναφέρθηκα. (πχ της Waves).

 

Το θέμα είναι τι κάνεις εσύ.

Τα δουλεύεις σωστά; Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις;

Το mastering είναι μια σοβαρή διαδικασία που απαιτεί πρώτα γνώση και φυσικά εργαλεία που συνήθως είναι hardware stereo processors που κοστίζουν πολλά λεφτά.

Στην ουσία όμως αυτό που φαντάζομαι ότι θά'θελες να κάνεις είναι να ακουστούν τα demo σου πιό δυνατά.

 

Αυτό μπορείς να δοκιμάσεις να το κάνεις στα στέρεο tracks και στο Reason.

 

ΕQ + Compression + Limit.

Αν θέλεις να διορθώσεις και κάποιες περιοχές ένα Multiband compressor θα λειτουργήσει σαν eq, αλλά είναι παρακινδυνευμένο, και θα σου πρότεινα ένα απλό stereo equalizer.

 

Φρόντισε να μη λειώσεις ότι δυναμική περιοχή έχει απομείνει.

Δοκίμασε να αυξήσεις την ένταση παίζοντας με το Threshold ώστε η έξοδος να πάιζει κοντά στα -3db με κορυφές στα 0db.

 

Το ποσοστό αυξομείωσης στην δυναμική περιοχή θα το ρυθμίσεις με το ratio. Προσωπική μου άποψη ποτέ πάνω από 4:1 αλλά αν μιλάμε για dance τότε "the sky's the limit..."

 

Aφού τελειώσεις τη διαδικασία θα κάνεις normalize συνολικά.

 

Αυτά που λέω είναι σαν να λέω ότι για να φτιάξεις φασολάδα, θες φασόλια, κρεμμύδια, πελτέ, καρότα και αλάτι...

Και αν αναλογιστεί κανείς πόσες φορές έχει βρεθεί μπροστά σε ένα αποτυχημένο γεύμα θα καταλάβει ότι σίγουρα δεν έφταιγαν τα λάθος υλικά που όλοι οι τσελεμεντέδες τα αναφέρουν.

Αλλά μάλλον στη διαδικασία κάτι δεν πήγε καλά...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μου κανει εντυπωση που καποιος βρηκε "μη ικανοποιητικο" το Mastering του Reason. Προσωπικα, σαν χρηστης του 2.0 και του 2.5, μπορω να πω οτι η Propellerhead, μπορει να μην ανεπτυξε τον καταραμενο της sequencer, ομως εκανε τη μεγαλυτερη αλλαγη που θα μπορουσε να κανει! Προσθεσε τον Combinator και το Mastering.

Μου φαινεται παραξενο πως δεν μπορεις να βγαλεις καλο ηχο, με το Compressor, το EQ, το Stereo wider και το Maximizer! Και μαλιστα με τοσα ετοιμα presets ( ουτε καν το δαχτυλακι δεν θα κουνησεις.. :wink: ). Μηπως βαζεις σε λαθος θεση το Mastering section? Κανονικα θα πρεπει να μπει μεταξυ της εξοδου του mixer και του audio output. Αν το βαζεις σαν effect και περιμενεις να δουλεψει σαν auxiliary ( pre ή post δεν εχει σημασια πλεον ), δεν πιανει το κολπο... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Παντως μου κανει εντυπωση που καποιος βρηκε "μη ικανοποιητικο" το Mastering του Reason.

 

Είναι αυτή η ρημάδα η παγίδα που πέφτουμε επειδή αυτά τα εργαλεία τα αποκτούμε "εύκολα", και ελπίζουμε ότι κάποιο άλλο θα υπάρχει που θα το κάνει καλύτερα.

Εφ' όσον δεν μου κοστίζει τίποτα να πάρω κι άλλο... γιατί να να ψάχνομαι σ' αυτό που έχω; :wink:

Και έτσι δουλειά δεν γίνεται, και υπάρχει ημιμάθεια.

Δεν μιλάω προσωπικά, όμως έχει συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες.

Ζημιά μεγάλη φίλοι μου!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλη την παρέα μετά από απουσία λόγω ακτατάπαυστου διαβάσματος .....που συνεχίζεται.

 

Να προσθέσω και εγώ σε αυτό που είπε ο yameth ''Φρόντισε να μη λειώσεις ότι δυναμική περιοχή έχει απομείνει''.

 

Ειδικά με τον multiband comressor γίνεται συνήθως ένα βασικό λάθος......αυτό που έκανα και εγώ και έχω δει συχνά να γίνεται, λανθασμένα, είναι να μη λαμβάνεται υπόψιν ότι μετά ακολουθεί limiter και να υπερτονίζονται (expansion) οι χαμηλές συχνότητες γύρω στα 60Ηz με αποτέλεσμα ο limiter μετά να λιώνει όλες τις υπόλοιπες συχνότητες λόγω έλλειψης headroom.

 

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το EQ πριν τον compressor (αν και με multiband compressors υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία) και κατα συνέπεια με όλο το mix πριν φτάσει στη διαδικασία του mastering. Αυτό που λένε όλα αυτά είναι ότι οι συνδυασμοί είναι άπειροι και ο μόνος σταθερός παράγοντας είναι αυτό που θέλουμε να κάνουμε, οπότε καλό είναι αυτό να το σχεδιάζουμε από την αρχή.

 

ΠΧ, για το παραπάνω παράδειγμα χρειάζεται μεγαλύτερο compression η περιοχή 160-400Hz (υποκειμενικά νούμερα-κάθε εφαρμογή θέλει διαφορετικές ρυθμίσεις) για να έχουμε το ''επιθυμητό'' αποτέλεσμα στη συνέχεια με το limiter. Το ''επιθυμητό'' είναι σε εισαγωγικά (έτσι τα λένε??) γιατί κάποιος μπορεί να θέλει κάτι άλλο ανάλογα με το ύφος και το είδος του υλικού.

 

Ελπίζοντας να μην κούρασα, όλα αυτά είχαν σκοπό να καταλήξω και εγώ σε αυτό που λένε όλοι....καλό διάβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειστε καταπληκτικοι!Ευχαριστω για τη βοηθεια σας αν και οπως ειπατε θελει πιο πολυ "διαβασμα" και προσωπικη τριβη . Παντως οι πληροφοριες σας με βοηθησανε αρκετα.Τωρα οσο για το mastering suite του Reason πιστευω πως δεν ειναι ικανοποιητικο γιατι ολα τα presets ειναι ετσι φτιαγμενα ωστε να εξυπηρετουνε παρα να βοηθανε.Τωρα απο τη στιγμη που δεν προκειται να χρησιμοποιησω καποιο ετοιμο mastering preset του Reason διοτι δεν με ικανοποιει γιατι να μη χρησιμοποιησω κατι ποιο επαγγελματικο για mastering οπως πχ τα Waves?

Τουλαχιστον εχω ενα ζευγαρι monitors , τα M1 Active Mk2 και ακουω σωστα αυτο που κανω.Εκει που με ζοριζει παντως το θεμα του mastering ειναι πολυ περισσοτερο στις χαμηλες γιατι εκει πεφτει το περισσοτερο βαρος και η ουσια στη συγκεκριμενη μουσικη.

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σου αρέσει αυτό. Κατέβασε το demo και δοκίμασέ το να δεις, έχει όλα τα εργαλεία.

Βάλε e-mail address και proceed to download. Θα δουλεύει κανονικά για 10 μέρες και μετά σε demo mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου