Προς το περιεχόμενο

Η καινούρια μου ακουστική ξεκουρδίζεται :cry:


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα είναι η Cort Earth900.Χορδές Elixir 12άρες.

Ειδικά στη Σι χορδή δεν έχει το θεό της.Την κουρδίζω με μαγικά(στρίβω μια μοίρα το κλειδί και φεύγει ημιτόνιο)και μετά από 2 λεπτά είτε παίζω είτε δεν παίζω ξεκουρδίζεται.

Σε κάποιο άλλο thread νομίζω είχε πάρει το μάτι μου κάτι του στυλ να μην είναι πολλές φορες τυλιγμένες οι χορδές στα κλειδιά.Σε αυτήν είναι.Αυτό φταίει?Να τις βγάλω και να τις ξανατυλίξω λιγότερες φορές?Αλλες ιδέες?Γιατί δεν είμαστε για άλλα λεφτά τώρα.:oops:

 

Κατά τα άλλα η κιθάρα είναι καλά σεταρισμένη.Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο άλλο thread νομίζω είχε πάρει το μάτι μου κάτι του στυλ να μην είναι πολλές φορες τυλιγμένες οι χορδές στα κλειδιά.Σε αυτήν είναι.Αυτό φταίει?

 

Ναι

 

Να τις βγάλω και να τις ξανατυλίξω λιγότερες φορές?

 

Ναι. Μία-μιάμιση φορά αρκεί!

 

Αλλες ιδέες?Γιατί δεν είμαστε για άλλα λεφτά τώρα.:oops:

 

Κοίτα και το nut, μήπως μαγκώνει η χορδή;

 

Και καταρχάς δεν πιστεύω να την έχεις με τις χορδές που την αγόρασες ε;;; 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε Abraxas και καλως όρισες στο forum:D

 

καταρχάς δεν πιστεύω να την έχεις με τις χορδές που την αγόρασες ε;;; 8)

 

Εεεεμ...ναι :oops:

Αλλά είναι ολοκαίνουριες οι χορδές, φαίνονται.Και την κιθάρα δεν την έχω ουτε 5 μέρες.Να βάλω καινούριες λες?Θα δοκιμάσω πρώτα να τις ξαναπεράσω και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε Abraxas και καλως όρισες στο forum:D

 

καταρχάς δεν πιστεύω να την έχεις με τις χορδές που την αγόρασες ε;;; 8)

 

Εεεεμ...ναι :oops:

Αλλά είναι ολοκαίνουριες οι χορδές' date=' φαίνονται.Και την κιθάρα δεν την έχω ουτε 5 μέρες.Να βάλω καινούριες λες?Θα δοκιμάσω πρώτα να τις ξαναπεράσω και βλέπουμε.[/quote']

 

Ευχαριστώ... αλλά μόνο το nick είναι καινούργιο λόγω... κατεδάφισης του παλιού :lol: :lol: (το οποίο ήταν Gideon Stargrave)

 

Πάντα αλλάζω χορδές σε οποιαδήποτε κιθάρα παίρνω... δεν ξέρω πόσο καιρό είναι πάνω βλέπεις...

 

Δεν είναι δα και τρελλό το έξοδο, δε νομίζεις; Κάνε μια παραγγελία καμιά 10ριά σετ στο webstrings, θα σου έρθουν 2 ευρώ το σετ και θα μπορείς να αλλάζεις χαλαρά κάθε 2-3 εβδομάδες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να σου πω, οπωσδήποτε να τις περάσεις τις χορδές με την τεχνική του 'κλειδώματος', θα βρεις στο Internet οδηγίες αν ψάξεις

 

Μεγεια και για την κιθάρα! :wink: (που επίσης ξέχασα να πω... :oops: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blue ρίξε μας κανένα σύντομο review της κιθάρας...Πως ακούγεται, αν είσαι ικανοποιημένος από το value for money, γιατί γενικά οι τιμές των Cort είναι δελεαστικές, αλλά δεν έχω ιδέα τι λένε από ποιότητα. Εγώ άρχισα να ψήνομαι γι' αυτήν

http://www.thomann.de/thoiw7_artikel-170796.html

 

Ομολογώ δεν την ήξερα καθόλου την κιθάρα, κοίταξα στο site της Cort και αν βλέπω καλά ως Earth 900 δείχνει μια κλασσική και όχι ακουστική κιθάρα με nylon strings. Για διευκρίνισέ το και αυτό...μήπως δεν βλέπω εγώ καλά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blue ρίξε μας κανένα σύντομο review της κιθάρας...Πως ακούγεται' date=' αν είσαι ικανοποιημένος από το value for money, γιατί γενικά οι τιμές των Cort είναι δελεαστικές, αλλά δεν έχω ιδέα τι λένε από ποιότητα. Εγώ άρχισα να ψήνομαι γι' αυτήν

http://www.thomann.de/thoiw7_artikel-170796.html

 

Ομολογώ δεν την ήξερα καθόλου την κιθάρα, κοίταξα στο site της Cort και αν βλέπω καλά ως Earth 900 δείχνει μια κλασσική και όχι ακουστική κιθάρα με nylon strings. Για διευκρίνισέ το και αυτό...μήπως δεν βλέπω εγώ καλά ??[/quote']

 

Φίλε John τι να σου πω για value for money.Πραγματικά την κοιτάζω,την ακούω,την αγγίζω :P (άρλεκιν το έκανα το review) και νιώθω πως έχω να κάνω με κάποιο πολύ ακριβό όργανο.Έχω ξεχάσει πόσα έδωσα και πραγματικά είχα μαζέψει τα διπλάσια λεφτά πριν την πάρω αλλά αυτή μου ήρθε κουτί.

Ποιότητα κατασκευής ,φινίρισμα κλπ με έχουν αφήσει άφωνο.

 

Ήχος:η μπάσα Μι ,άντε και η Λα, είναι ψόφιες και φτωχές συχνοτικά.Ελπίζω με άλλες χορδές (phoshor bronze) που θα της περάσω μες στη βδομάδα να αναπνεύσει λίγο.Αυτό μάλλον οφείλεται στο μικρό της σχήμα.

 

Από κει και πέρα όμως το όργανο ξεφεύγει.Είναι η χροιά του κέδρου (καπάκι) που σε συνδυασμό με το μικρό μέγεθος δίνει μία αίσθηση παλιού/θολού ήχου ακουστικής με πλούσιο τόνο ειδικά στις μεσαίες αλλά και στις ψηλές συχνοτητες.Δηλαδή δεν βγάζει οξύ ήχο (αυτόν που έχουμε συνηθίσει από τις ροκ μπαλλάντες) αλλά έναν ζεστό ακουστικό ήχο που πράγματι θυμίζει κλασσική με συρμάτινες χορδές.Αλλά η κιθάρα είναι ακουστική:wink:

 

Προσωπικά, την επέλεξα ανάμεσα σε πληθώρα άλλων γιατί στις καντίνι χορδές δεν "μπουζουκίζει".Δυστυχώς δεν έχω μικρόφωνο για να ανεβάσω clip,θα κοιτάξω να δανειστώ κανένα...

 

Για τις υπόλοιπες δεν ξέρω πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις χορδες τις περναμε ΜΟΝΟ ετσι

 

http://www.uncletim.com/setup.htm

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΧΟΡΔΕΣ ΚΑΘΕ 10-15 ΩΡΕΣ ΠΑΙΞΙΜΑΤΟΣ!!! (αλλιως παραπονομαστε για κακο ηχο & ξεκουρδισματα :lol: )

 

οι χορδες ειναι ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ & ειδικα για ακουστικη σου προτεινω να αγοραζεις απο εδω

 

www.webstrings.com

 

α,ΠΟΤΕ δεν βγαζουμε & ξαναβαζουμε την ΙΔΙΑ χορδη (απλα την ΠΕΤΑΜΕ)

 

Επισης ΤΣΕΚΑΡΕ το nut (ακους τριξιματα οταν κουρδιζεις?) ενα περασμα στα αυλακια με ενα απλο μολυβι κανει θαυματα καθε φορα που αλλαζεις χορδες (μια-μια βεβαια ΠΟΤΕ ολες μαζι!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι χορδες ειναι ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ & ειδικα για ακουστικη σου προτεινω να αγοραζεις απο εδω

 

www.webstrings.com

 

Κοίταξα και δεν έχει light 12 άρες.Να πάρω τις επόμενες?Και γενικά η κιθάρα αυτή θα μπορέσει να αντέξει την τάση από τόσο σκληρές χορδές(12 ή και 13)?Το λέω επειδή την βρίσκω αρκετά ευαίσθητη 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου