Προς το περιεχόμενο

Electronic drum kit.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα ηλεκτρονικό drum set για το Πάσχα.

Το ερώτημα που έχω να κάνω σε όποιον έχει δουλέψει κάτι τέτοιο είναι, το τί συμβαίνει με το hi hat και το midi.

Όταν δεν είναι πατημένο, στέλνει το κάθε χτύπημα πάνω του A#3, όταν πατιέται το πετάλι, στέλνει G#3 και εφεξής κάθε χτύπημα μεταφράζεται σε F#3;

Δοκίμασα πριν απο λίγο καιρό ένα drum kit της yamaha, το οποίο έμοιαζε περισότερο με παιχνίδι, και δεν μπόρεσα να βρώ αυτό το functionality πουθενά, ούτε στο manual. Το pad του hi hat όταν το χτυπούσες χωρίς να έχεις πατημένο το αντίστοιχο πετάλι έστελνε Α#3 ή F#3 όταν το πατούσες, έβγαινε ενα G#3, αλλά μετά συνέχιζε να στέλνει ό,τι έστελνε και νωρίτερα.

¶ν ξέρει κανείς τίποτα επι του θέματος, ας μου απαντήσει.

 

Ευχαριστώ

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο site της Roland, στα manuals των V-Drums. Προφανώς, θα έχει κάτι επί του θέματος. Από εκεί και πέρα, συγγνώμη, δεν έχω τις γνώσεις...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Αν σκέφτεσαι για ήλεκτρονικά και μόνο τότε ρίξε μια ματιά και στα ddrum. Είναι ότι καλύτερο έχο δοκιμάσει. Το τι στέλνει σε midi δεν το ξέρω μια που δέν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Σαν feeling όμως ήταν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει απο ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα Ddrum δεν είναι MIDI σύστημα. Δουλεύουν καθαρά και μόνο με samples τα οποία μπορεί κανείς να διαχειριστεί μέσω MIDI αλλά όχι να παίξει MIDI και να περάσει τους ήχους από τον εγκέφαλο του Ddrum. Σαν αίσθηση δεν ξέρω τι λένε αλλά από MIDI είναι σίγουρα καλύτερα αφού έχουν πάνω από 1000 δυναμικές απόκρισης στο χτύπημα ενώ οποιοδήποτε MIDI όργανο έχει το πολύ 127 δυναμικές. Πάντως, έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια και για τα V-Drums, όλοι τα έχουν για κορυφή.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια απο ηλεκτρόνικά τύμπανα δεν είμαι και ο πλέον σχετικός απλά στα 20 και χρόνια που πάιζο τύμπανα έχω παίξει και με τέτοια. Τα VDrum μονοστοmodern drummer τα έχω δεί. Και φυσικά δεν μπορώ να πώ κάποια γνώμη. Αν και το θέμα δυναμικής είναι αυτόπου καίει όλα τα ηλεκτρονικά τύμπανα. Τα μόνα που είνα κάπως την απόκριση τουφυσικούτυμπάνου στις δυναμικές ήταν τα ddrum.

 

Τα χειρότερα που έπαιξα ήταν της Casio!!!!!!!! Είτε χοροπηδάς επάνω τους ή τα χαϊδεύεις ουδεμία διαφορά στα ηχεία!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Το TD20 της Roland είναι πιθανόν το καλύτερο ηλεκτρονικό kit που υπάρχει αλλα βέβαια είναι και πολύ ακριβό. Το hi-hat του συγκεκριμένου μοντέλου λειτουργεί ακριβώς όπως λειτουργούν τα hi-hat των ακουστικών kit.

 

Καμία διαφορά στον τρόπο λειτουργίας ή στην αίσθηση που σου δίνει.

Κατα τ'άλλα το kit έχει καταπληκτικούς ήχους και μία αίσθηση πραγματικής ακουστικής drum.

 

Αυτά τα λέω με σιγουριά διότι αυτό είναι το kit που έχω στο σπίτι μου.

 

 

Περισσότερες πληροφορίες εδω: http://www.roland.com/products/en/TD-20K/index.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, MrTerumi...

 

Οσον αφορα το MIDI μερος του μηνυματως σου... Συμφωνα με το General Midi (το οποιο σιγουρα θα το εχεις συναντισει και ως GM map η GM bank η απλα σκετο GM) οι ηχοι των drums πιανουν τις νοτες απο B2 εως και B4. Η νοτα F#3 αντιστοιχει στο χτυπιμα του hihat με μπαγκετα ενω ειναι κλειστο, το G#3 λειτουργει σα muffle (δλδ οταν κλεινεις το hihat με το πεταλι) το οποιο λειτουργει με 2 τροπους, ο ενας ειναι απλα να κανει τον ηχο που παιζεις με το hihat χωρις μπαγκετα αλλα μονο με το ποδι, ενω ο αλλος ειναι να σταματαει (note off message στην Α#3, βλεπε link παρακατω) την νοτα Α#3 με το πατιμα του πεταλιου. Αυτο γινεται για να προσομοιωσει τους δυνατους τροπους παιξιματoς του hihat.

 

Γι'αυτο οταν το εχεις πατιμενο παιζει F#3 (κλειστο hihat με μπαγκετα)

Οταν πατας το πεταλι G#3 (κλεισιμο του hihat η παιξιμο με το ποδι)

και τελος οταν αφηνεις το πεταλι και χτυπας με μπαγκετα η νοτα A#3 (παιξιμο με ανοιχτο το hihat)

 

οσον αφορα το General Midi:

http://en.wikipedia.org/wiki/General_MIDI

http://en.wikipedia.org/wiki/General_MIDI#Percussion_notes

 

και οσον αφορα το MIDI γενικοτερα (περι note on και note off κλπ):

http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_Instrument_Digital_Interface

 

Τωρα για τα υπολοιπα... εγω ειμαι απλα μπασσιστας... lol

 

Ελπιζω να βοηθισα

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου