Προς το περιεχόμενο

Drums & Tuning


ex-asrael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Den eimai drummer, alla ta tympana tou bebi ta kourdizo etsi oste na vgazoune psiloksero hxo (giati oi armonikes pernane s'olo to skeleto ths polykatoikias ki akougontai mexri ekso), kai panta lambano yp'opshn mou na akougetai ksekatharh diafora metaksy tampourou, toms kai vatheos.

 

Alloi xrhsimopoion mpaketa gia to kourdisma (opos esy as poume), ego protimo kourdisma se styl Weckl, me to kleidi. Mou fenetai pio aplo kai pio grhgoro, eidika otan exeis ena mpempi piso sou na se travaei kai na fonazei epeidh thelei na paiksei ki esy tou exeis katalavei ta tympana kai den mporei!!! lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ.ΚΑΘΕ ΣΕΤ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΟΥΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΜΗΛΑ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΨΗΛΑ ΤΑ ΚΑΤΩ ΔΕΡΜΑΤΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΟΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΚΟΘΡΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΕ ΤΟ ΞΥΛΟ.ΤΟ ΤΑΜΠΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΗΧΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κουρδίζω τα τύμπανα μου ώς συνήθως με πρίμο ήχο και φυσικά το κάτω δέρμα ελάχιστα πιο τεντωμένο απο το επάνω και αυτό για να προσδώσω ουρές στον ήχο όταν τα τύμπανα τοεπιτρέπουν. Υπάρχουν τύμπανα τα οποία όμως δεν αποδίδουν καλά με ουρές και θέλουν πιο "ξερό" ήχο κι εκεί φυσικά πράττω ανάλογα.

 

Ως κλίμακα επιλέγω σε 3rd major όταν πρόκειται για δική μου επιλογή και αν πρόκειται για να ταιριάξει με κάποιο άλλο είδος μουσικής πέραν του prog rock που μου αρέσει και προτιμώ να παίζω, κουρδίζω η με 4rth flat ή 3rd minor.

 

Το ταμπούρο εγώ προσωπικά επιλέγω να είναι το άκρως αντίθετο στον ήχο από την κάσσα όταν έχω τεντωμένη τη σορτίνα και να ανήκει φυσικά στην κλίμακα των υπολοίπων κομματιών όταν δεν την έχει. Απλά πρώτα το κουρδίζω με ωάση την κλίμακα και κατόπιν ρυθμίζω τη σορτίνα ανάλογα για την αντίθεση με την κάσσα.

 

Τέλος ξέχασα να προσθέσω ότι στον ήχο των τυμπάνων παίζουν σημαντικό ρόλο οι μεμβράνες που χρησημοποιεί κανείς και έχω μεγάλη διαφορά στον ήχο στο ίδιο κέλυφος με διαφορετικές μεμβράνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΩ ΔΕΡΜΑΤΑ?

 

Υπάρχουν 2 εκδοχές. Η τεχνική άποψη είναι ότι αν παίζεις χωρίς τις κάτω μεμβράνες συμβάλεις στον να σκευρώσουν πιο εύκολα τα τύμπανα καθότι αν λασκάρει κάποιο απο τα κλειδιά σου στην πάνω μεμβράνη δεν υπάρχει η απαραίτητη αντίσταση να κρατήσει το κέλυφος στο αρχικό του σχήμα. Η παραμόρφωση ξσεκινάει σταδιακά απο μικρή και μη μόνιμη και καταλήγει σε ένα ελαφως ωοειδές σχήμα το οποίο όμως σου δίνει την εντύπωση οτι το τύμπανο ακούγεται σαν τενεκές που είναι μισογεμάτος νερό.

 

Αυτό σιάχνει βέβαια αλλά ο σκοπός είναι η οπρόληψη και όχι η θεραπεία.

 

 

Απο ηχητικής άποψης ο ήχος ακούγεται πιο μουντός αάλογα με τις μεμβράνες και δεν έχει ουρές η το ρυθμιζόμενο sustain ποθ μπορεί να σου δώσει η κάτω μεμβράνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ Ο ΝΤΡΑΜΕΡ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ.ΟΙ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΠΡΟΣΟΝ ΣΤΟΝ ΝΤΡΑΜΕΡ.

 

Καλημέρα,

 

Ενα απο τα σημαντικότερα ίσως concepts στα τύμπανα είναι το volume control. Δηλαδή το να ελέγχει ο drummer την ενταση του παιξήματος του και όχι ο ηχολήπτης.

 

Ο ηχολήπτης πολύ σωστά θα του ρυθμίσει τα μικρόφωνα να πιάνουν τα πάντα και απο εκεί και μετά ο drummer είναι αυτός που πρέπει να κανονίζει το volume ανάλογα με το τι τυυ υπαγορεύει η παρτιτούρα 8O

 

Ετσι και τα crescento και τα diminuento και τα accents και τα sfortsato ακούγονται μια χαρά. Βέβαια το πόσοι drummers πάνε να γράψουν με την παρτιτούρα και το μετρονόμο είναι άλλο πονεμένο θέμα.

 

Χωρίς volume control νομίζω ότι όλα είναι flat και χωρίς feeling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου