Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά για Project Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

 

Πολύ ωραίο thread το Κατασκευή Project Studio, συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες.

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα που συζητάτε,

το στήσιμο δηλαδή ενός home studio και τις τεχνικές του προδιαγραφές...

 

 

Χτίζω το σπίτι μου αυτή την εποχή και έχει έρθει η ώρα του ηλεκτρολόγου.

 

Του είπα ότι ένα δωμάτιο του υπογείου θα γίνει στούντιο και μου είπε να του πω τι είδους καλώδια να βάλει, διότι υπάρχουν διαφόρων διαμετρημάτων (ανάλογα με τη χρήση τους φαντάζομαι) και θα πρέπει να βάλει και τους ανάλογους σωλήνες (Άρχισε να με ρωτάει για τα καλώδια των πριζών όταν του είπα ότι μπορεί να βάλω μέσα μεγάλα ηχεία).

 

Του είπα πάντως να μου δώσει από τον κεντρικό πίνακα μια ξεχωριστή γραμμή μόνο για αυτό το δωμάτιο (σωστός?) και συμφώνησε.

 

Γνωρίζει λοιπόν κανείς, τι είδους καλώδια (ίσως και πρίζες κ.α.)  πρέπει να χρησιμοποιήσω?

 

Έχετε επίσης καμιά πρόταση ως προς την διάταξη και την ποσότητα (πριζών), κάτι σαν γενικό κανόνα?

 

 

ΥΓ. Ίσως να βάλω κάπου εκεί και ένα vocal booth στο μέλλον...  Πρέπει να κάνω κάποια πρόβλεψη στα ηλεκτρολογικά γι’ αυτό ή φτιάχνεται και αργότερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και έχει έρθει η ώρα του ηλεκτρολόγου.

 

Του είπα ότι ένα δωμάτιο του υπογείου θα γίνει στούντιο και μου είπε να του πω τι είδους καλώδια να βάλει, διότι υπάρχουν διαφόρων διαμετρημάτων (ανάλογα με τη χρήση τους φαντάζομαι) και θα πρέπει να βάλει και τους ανάλογους σωλήνες (Άρχισε να με ρωτάει για τα καλώδια των πριζών όταν του είπα ότι μπορεί να βάλω μέσα μεγάλα ηχεία).

 

Του είπα πάντως να μου δώσει από τον κεντρικό πίνακα μια ξεχωριστή γραμμή μόνο για αυτό το δωμάτιο (σωστός?) και συμφώνησε.

 

Γνωρίζει λοιπόν κανείς, τι είδους καλώδια (ίσως και πρίζες κ.α.)  πρέπει να χρησιμοποιήσω?

 

 

 

3.5αρι καλωδιο και μεγαλες ασφαλειες στον πινακα για να "σηκωνουν" ρευμα.

Τη ποσοτητα και διαταξη των πριζων θα τη κανονισεις εσυ αναλογα με τις αναγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε απασχολει τοσο πολυ ο αριθμος των πριζων, καλυτερα να εχεις λιγες αλλα σε στρατηγικες θεσεις. Οταν συνδεσεις σταθεροποιητη τασης στην πριζα εχεις αυτοματα 10 πριζες

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

3.5αρι καλωδιο και μεγαλες ασφαλειες στον πινακα για να "σηκωνουν" ρευμα.

 

Σήμερα που μίλησα με τον ηλεκτρολόγο μου είπε ότι τα καλώδια μετά από το 2,5 πάνε στο 4, δεν ήξερε το 3,5άρι...,

 

και κάτι άλλο... θα πρέπει να κάνω όλες τις πρίζες έτσι ή μόνο όπου βάλω μεγάλα ηχεία? δηλαδή εκεί που θα βάλω το pc ή κανά ενισχυτή κιθάρας τι πρίζα πρέπει να έχει, την απλή?

Επίσης με ξαναρώτησε τι είδους καλώδια να βάλει αφού βάλει το σωλήνα, εκτός από το 3,5άρι (ή 4, δεν ξέρω) πρέπει να του πω και κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εμεις χρησιμοποιουμε 10ρες ασφαλειες για καθε πριζα, οποτε καλωδιο για να αντεχει 10 αμπερ ειναι ικανοποιητικο.  Καθε πριζα μετα εχει απο ενα σταθεροποιητη τασης (10Α εσωτερικη ασφαλεια). Εαν δεν χρησιμοποιησεις παρα πολλα μηχανηματα με δυο 20ρες (δυο πριζες) λογικα θα εισαι μια χαρα. Ενα βαλεις κλιματιστικο καλυτερα να το συνδεσεις σε αλλη φαση για να μην υπερφορτωσεις αυτη του δωματιου

 

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλώδιο των 2.5mm2 σηκώνει 18.3 αμπέρ, δεν χρειάζεται να πάτε σε παχύτερο, εκτός αν βάλετε ΚΑΙ κλιματιστικό πάνω στην ίδια γραμμή, πράγμα που βέβαια δεν συνιστάται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

αν και είμαι ξέμπαρκος θα μιλήσω γιατί αν δεν μιλάς δεν μαθαίνεις...

νομίζω ότι ένας γνωστός μου είχε περάσει άλλες δύο γραμμες για ηχεία και δεν τις χρησιμοποιεί σε περίπτωση που προσθέσει στο μέλλον ή τους αλλάξει θέση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κα εγώ βρέθηκα στην ίδια ακριβώς θέση πριν λίγο καιρό θα σου πώ τι έκαμα.

 

Ο χώρος που θα είναι τα όργανα έχει συνολικά 5 πρίζες η κάθε μια ξεχωριστά καταλήγει απ' ευθείας στον πίνακα με 2,5άρια καλώδια και η γείωση είναι 2,5 και όχι 1,5 που συνήθως βάζουν γιατί δεν χρειάζεται μεγαλύτερη διατομή το έκανα για μεγαλύτερη ασφάλεια. Οι 4 από τις 5 προορίζονται για μουσικά όργανα και συναφή οπότε τις έστειλα να πατάνε σε 16άρες ασφάλειες. Η πέμπτη είναι για κλιματισμός μεγάλο και αθόρυβο οπότε πατάει σε 24άρα ασφάλεια.

Επίσης υπάρχουν ακόμα 2 γραμμές οι οποίε είναι για τα φώτα αυτές είναι 3*1,5 όπου η κάθε γραμμή πάει σε 16άρα ασφάλεια και όχι 10άρα όπως συνηθίζεται για τα φώτα.

 

Φιλική συμβουλή στα κουτιά και τις πρίζες άσε αρκετό καλώδιο γιατί μπορεί να θές να περάσεις πάνω από τον τοίχο κάποιο μονωτικό ή και ψευδότοιχο.

 

Να είσαι άκρως προσεχτικός με την γείωση όσο καλύτερα είναι γειωμένο το κτίριο, έξω από το κτίριο κάπου κοντά στο ρολόϊ υπάρχει υπόγεια σύνδεση με σίδερα τα οποία είναι καρφωμένα στο έδαφος. Εννοείται οτι αν έχουν βρεί χώμα η γείωση του κτιρίου δεν είναι καλή αν βρήκαν βράχο είναι η καλύτερη. Δυστυχώς αν είσαι άτυχος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Απλά πές στον ηλεκτρολόγο να κάνει το καλύτερο δυνατό, έτσι θα αποφύγεις και θορύβους σε ενισχυτές και άλλα μηχανήματα.

 

Για φωτισμό βάλε οτιδήποτε δεν έχει μετασχηματιστή αλλιώς θα έχεις θόρυβο.

 

Επίσης αν και ξέρω οτι θα σου φέρει μεγάλη αντίρηση ο ηλεκτρολόγος σου προσπάθησε να βρεί σωλήνες όπως είναι οι κλασικές φ16 ή φ24 αλλά που να προσφέρουν θωράκιση από επαγωγικά ρεύματα. Πιστεψέ με είναι δύσκολο και να βρείς αλλά και να τοποθετήσεις αν το καταφέρεις όμως σίγουρα δεν θα έχεις θορύβους.

 

Επίσης μην σκέφτεσαι να βάλεις σταθεροποιητές τάσης στον χώρο σου γιατί και αυτοί θόρυβο κάνουν με τα μοτεράκια τους. Βάλε σταθεροποιητή τάση στην ασφαλειοθήκη ή ακόμα καλύτερα ακριβώς μετά το ρολόι της Δ.Ε.Η., έτσι θα έχει σταθερή τάση (χωρίς peaks) σε όλο το σπίτι και δεν θα στεναχωριέσαι όταν χαλάσει το ψυγείο με τις μπύρες σου. Άσε που δικαιολογείς και το παραπανίσιο έξοδο και στη σύζυγο!

 

Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν και άλλα, αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα.

 

Οι οικονομικές διαφορές δεν είναι τεράστιες εγώ π.χ. για να κάνω αυτό το χώρο που περιγράφω χρειάστηκα αρκετή σκέψη αλλά συνολικά 5 ώρες δουλειάς μαζί με τους ηλεκτρολόγους και από κόστος πρέπει να έκανε γύρω στα 300Ευρώ, δεν μπορώ να σου πω ακριβώς γιατί πέρασα καλωδίωση σε αρκετούς χώρους και το τελικό ποσό ήταν διαφορετικό. Τέτοιες τιμές δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπήσεις εκτός και αν είναι φίλος σου ο ηλεκτρολόγος, όπως στην δική μου περίπτωση.

 

Ελπίζω να σε...κούρασα τα ρεύματα είναι σημαντικό κεφάλαιο σε οποιοδήποτε στούδιο μικρό ή μεγάλο.

 

 

 

 

Υ.Γ. Πάντα πέρνα μια-δύο έξτρα σωληνώσεις που να φτάνουν στον πίνακα και ας μην τις χρειαστείς, στο μέλλον αλλάζουν τα δεδομένα.

 

Υ.Γ.2 Πρόσεχε το τσιμεντάρισμα ή στοκάρισμα που θα σου κάνει ο ηλεκτρολόγος, αφού ψιλοστεγνώσει να το περάσει με τη μεγάλη σπάτουλα για να μην αφήσει κόμπου τσιμέντου η στόκου αλλιώς θα βγεί το λάδι στον ελαιοχρωματιστής που θα σου βάψει το σπίτι και αυτοί συνήθως πληρώνονται μεροκάματο οπότε περισσότερα ώρες = περισσότερα μεροκάματα = μεγαλύτερα έξοδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί δε ρωτάς το μηχανολόγο-ηλεκτρολόγο μηχανικό που σου έφτιαξε το σπίτι? αυτός ξέρεις ακριβώς τι καλώδιο χρειάζεται, για πόσα ακριβώς αμπέρ και πόσα κιλοβάτ, τι ακριβώς ασφάλειες χρειάζονται αυτά τα καλώδια και πως να τοποθετήσεις τις πρίζες στο χώρο ώστε να σε βολεύει και να μην παιδευτεί και ο "μάστορας" ηλεκτρολόγος. ??????

 

 

πάντως τα 2,5άρια αντέχουν όπως προανέφερε και ο gdevelek ο οποίος έχει δίκιο και για το κλιματιστικό...

 

είμαι και εγώ μηχανικός και φρίττω με μερικά πράματα που βλέπω να σου απαντάνε?

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου